Szukaj w działach:

Automatyzacja przy użyciu robotów - co należy wiedzieć

 


Każdy, kto planuje wdrożenie koncepcji inteligentnej fabryki w swoim przedsiębiorstwie, przed podjęciem decyzji powinien starannie rozważyć dostępne opcje z zakresu robotyki. Wybór konkretnego rozwiązania - np. robota przemysłowego czy robota współpracującego - musi precyzyjnie odpowiadać na konkretne potrzeby danego przedsiębiorstwa.

Z raportu World Robotics 2020 Industrial Robots wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba robotów przemysłowych na całym świecie wzrosła o 85%. Pomimo pandemii ich sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie, a możliwości ich wykorzystania jest coraz więcej. Współpraca między ludźmi i robotami jest priorytetem dla wielu dyrektorów generalnych, którzy chcą zmniejszyć obciążenie pracowników, zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo oraz usprawnić procesy. Jednak skąd firmy mają wiedzieć, które rozwiązanie z zakresu robotyki byłoby najlepszym wyborem? Eksperci firmy OMRON, lidera w dziedzinie automatyki przemysłowej, w tym rozwiązań w zakresie czujników, sterowania, wizji i robotyki do automatyzacji przemysłowej, wyjaśniają tę kwestię. 

Wybór robota dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa


- „Wybór robota zależy od lokalizacji, ukierunkowania produkcji i indywidualnych potrzeb. Zakres, obciążenie, wymagania w zasięgu ruchu, możliwości rozbudowy i interakcji z technologiami takimi jak sztuczna inteligencja (AI) lub przetwarzanie obrazu, mogą mieć wpływ na to, jaki robot będzie najlepszy dla danej firmy” - mówi Fernando Vaquerizo, dyrektor ds. marketingu produktów stacjonarnych i cobotów w OMRON Europe.


Pytania, które należy sobie zadać podczas automatyzacji procesów: 

  • Jakiego rodzaju produkty zamierza się wytwarzać lub obsługiwać — i w jaki sposób?
  • Jakie ruchy powinien wykonywać robot?
  • Jakie odległości musi pokonywać?
  • Czy robotem powinni sterować eksperci z firmy, czy operator maszyny?
  • Jaki rodzaj produkcji i wydajności części jest potrzebny?
  • Czy powtarzalność lub precyzja mają zasadnicze znaczenie?
  • Czy wymagany jest zintegrowany system wizyjny robotów albo system do kontroli wizyjnej?
  • Czy lepiej wybrać system montowany na stałe, czy raczej elastycznego robota współpracującego? 

 

OMRON automatyzacja z użyciem robotaRobot tradycyjny czy współpracujący?

Roboty montowane na stałe zapewniają dużą prędkość, precyzję, możliwość ponownego programowania, bezpieczeństwo i wysoką wydajność. Jednak do przeprogramowania robotów potrzeba ekspertów, wiąże się to również z koniecznością zapewnienia znacznie większej ilości miejsca. W przypadku firm o krótkich cyklach produkcyjnych i czasach przerobowych lepiej mogą się sprawdzić tradycyjne roboty montażowe, ponieważ pracują one szybciej. Roboty współpracujące są łatwiejsze w eksploatacji i idealnie nadają się do zastosowań o wysokim zróżnicowaniu produktowym i niskiej powtarzalności produkcji. Zawierają one zintegrowane zabezpieczenia, dzięki którym mogą współpracować z ludźmi oraz są bardziej elastyczne i mobilne. Są one również znacznie prostsze w programowaniu, a ich oprogramowanie jest bardziej intuicyjne w obsłudze, zewnętrzni specjaliści zwykle nie są więc potrzebni. Można je również zamontować na robotach mobilnych. Jednak w celu zapewnienia bezpieczeństwa, coboty muszą pracować wolniej, zwłaszcza podczas pracy w tym samym obszarze roboczym, co ludzie. 

Dodatkowo przedsiębiorstwa muszą mieć na uwadze zwrot z inwestycji (ROI). Obsługa stacjonarnych, bardziej złożonych robotów zwykle wymaga szkoleń i wiedzy spoza firmy, a także często dodatkowego sprzętu do wykonywania bardziej rozbudowanych zadań i zapewnienia bezpieczeństwa (np. ogrodzeń świetlnych lub klatek). 

OMRON automatyzacja z użyciem robotów


Peter Lange, kierownik ds. rozwoju biznesu w obszarze robotów montowanych na stale w firmie Omron Europe, komentuje:


- „Tradycyjne roboty przemysłowe często lepiej nadają się do szybkiego i precyzyjnego montażu. Coboty są z kolei idealne do obsługi palet, konserwacji maszyn, transportu materiałów, załadunku maszyn, kompletowania zamówień, pakowania i testowania”. 


Stosowanie algorytmów sztucznej inteligencji staje się również coraz ważniejsze w zastosowaniach w czasie rzeczywistym. Linie produkcyjne i urządzenia są monitorowane za pomocą czujników działających w czasie rzeczywistym, a dane - gromadzone i przetwarzane z dużą prędkością w celu szybkiego wykrywania wszelkich nieprawidłowości. 


- „Nie ma jednej technologii, która byłaby odpowiednia dla każdego zastosowania. Dlatego szczegółowy katalog wymagań i ustalonych celów ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu robotyki" - podsumowuje Peter Lange.Źródło: Omron Electronics
Redaktor: MRR

Omron Electronics Sp. z o.o.
Żwirki i Wigury 16a
02-677 Warszawa
+48 22 458 6666
POWIĄZANE
Jesień z Konferencjami Axon Media Pierwsze jesienne Konferencje Techniczne Axon Media z pewnością zainteresują tych specjal...
Robotyzacja rozwiązaniem niedoboru pracowników Robotyzacja może mieć pozytywny wpływ na poziom płac w polskiej gospodarce oraz rozwiązać...
Masters & Robots 2019 Zostało już tylko kilka dni do rozpoczęcia konferencji Masters & Robots 2019 - "Don't...
Bieg Automatyka z Lenze Firma Lenze Polska zapraszana na wirtualny, charytatywny Bieg Automatyka.Uczestnicy sami ...
Silesia Smart Systems dla rozwoju Przemysłu 4.0 Silesia Smart Systems to platforma współpracy instytucji otoczenia biznesu, jednos...
Rozwój robotów współpracujących ABB i Kawasaki łączą siły dla rozwoju robotów współpracujących. To pierwsze...
Partnerzy