Szukaj w działach:

Automatyka przemysłowa w walce z pandemią

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Trwająca pandemia koronawirusa postawiła przed producentami nowe wyzwanie, jakim jest zaspokojenie popytu na najpilniejsze produkty ratujące życie, np. respiratory czy testy wykrywające COVID-19. Przedsiębiorstwa z dnia na dzień stanęły również w obliczu konieczności dostosowania się do nowych obostrzeń, aby móc dalej prowadzić swoją działalność. W tych okolicznościach automatyczne rozwiązania stały się niezbędnym elementem codziennego życia, przyspieszając produkcję produktów ratujących życie oraz ułatwiając zachowanie dystansu społecznego i stosowanie rygorystycznych przepisów dotyczących higieny i bezpieczeństwa.

W wyniku rozprzestrzeniającego się w zastraszającym tempie wirusa COVID-19 przedsiębiorstwa na całym świecie zwarły szyki, aby sprawnie i skutecznie odpowiedzieć na zwiększające się potrzeby rynku. Szybkość i elastyczność działania w dobie pandemii okazały się mieć jeszcze większe znaczenie, niż dotychczas.

TheOpenVentilator - przemysłowa niezawodność respiratorów ostatniej szansy

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, producenci z branży przemysłowej wykorzystali swoją wiedzę i technologię, wspierając rozwój i produkcję najpotrzebniejszych sprzętów medycznych. Efektem tej współpracy był m.in. TheOpenVentilator - respirator awaryjny do leczenia ostatniej szansy pacjentów chorych na COVID-19. Do jego produkcji został wykorzystany wysokiej jakości sprzęt charakteryzujący się niezawodnością na poziomie przemysłowym. 

Projekt TheOpenVentilator powstał w ramach naukowego programu młodzieżowego Celera w Hiszpanii. Opracowany w ciągu niespełna dwóch tygodni respirator, po zakończeniu testów klinicznych w Hiszpanii, został dopuszczony do masowej produkcji na całym świecie. Respirator jest przystosowany do intensywnej eksploatacji przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych parametrów medycznych potrzebnych do ratowania zdrowia pacjentów dotkniętych chorobą COVID-19. Urządzenie jest podobne do tradycyjnych respiratorów dostępnych na rynku, ale bardziej zaawansowane - respirator jest m.in. wyposażony w funkcję uczenia maszynowego, dzięki której może w czasie rzeczywistym uczyć się i dostosowywać swoje działanie do aktualnych potrzeb medycznych.

Masowa produkcja respiratora generuje znacznie niższe koszty niż produkcja tradycyjnych respiratorów. Wynika to ze współpracy firm, które udostępniły swoje obiekty w Madrycie i w Barcelonie oraz zaangażowały swój personel i sprzęt. Wśród nich znalazły się firmy Omron, Fabrez, Igus i Finsa, które wniosły swój wkład w projekt, dzieląc się specjalistyczną wiedzą z zakresu sprzętu elektronicznego wykorzystywanego w branży opieki zdrowotnej.

Omron Projekt TheOpenVentilator
Fot.: TheOpenVentilator 

Produkcja testów wykrywających COVID-19 na miarę naszych czasów

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie testowania osób z podejrzeniem koronawirusa, firma Senova, wiodący niemiecki producent systemów szybkiego testowania obecności biomarkerów, wirusów i mikroorganizmów, w rekordowym czasie wprowadziła na rynek pierwsze szybkie testy na przeciwciała COVID-19. Testy te wyglądają podobnie do testów ciążowych i w ciągu dziesięciu minut wykazują, czy dana osoba była już chora na COVID-19.

Aby sprostać światowemu zapotrzebowaniu na takie testy, firma Senova zdecydowała się na zoptymalizowanie dotychczasowej linii produkcyjnej. Poprzednio ręczna produkcja i pakowanie zestawów testowych sprawiały, że wyprodukowanie ok. tysiąca testów dziennie było niemożliwe. Obecnie testy są produkowane przy użyciu średniej wielkości robotów typu SCARA serii eCobra 600 firmy Omron, a maszyna do cięcia i pakowania została opracowana i zbudowana przez firmę Kraus Maschinenbau i jest sterowana przez sterownik NX firmy Omron. Zastosowane roboty typu SCARA idealnie nadają się do bardzo dokładnej obróbki maszynowej, montażu i kształtowania materiałów w zastosowaniach medycznych.

Wykorzystanie nowej maszyny i robotów pozwoliło firmie Senova zdecydowanie przyspieszyć proces produkcji, umożliwiając cięcie i pakowanie od 30 do 45 testów na minutę.

Omron robot typu SCARA serii eCobra 600
Fot.: Robot typu SCARA serii eCobra

Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń - roboty mobilne wyposażone w lampy UV

Surowe przepisy dotyczące higieny i bezpieczeństwa związane z pandemią wymagają od szpitali i instytucji publicznych znalezienia nowych rozwiązań i technologii. Dlatego eksperci w dziedzinie automatyzacji połączyli siły, aby wyjść naprzeciw tym potrzebom i zautomatyzować procesy dezynfekcji różnych przestrzeni.

Rozwiązaniem okazały się roboty mobilne wyposażone w przystawki emitujące promieniowanie ultrafioletowe (UV), które doskonale nadają się do dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych, centrów handlowych i innych miejsc publicznych, poprawiając warunki higieny i bezpieczeństwa. Dzięki tej technologii pracownicy nie muszą mieć bezpośredniego kontaktu z lampami UV - niebezpiecznymi w obsłudze dla ludzi - a sterylizacja pomieszczeń odbywa się w sposób precyzyjny, szybki i skuteczny. 

Do stworzenia tego innowacyjnego rozwiązania wykorzystano autonomiczne roboty mobilne OMRON LD 60/90, a montażem technologii UV zajmowały się firmy ControlTec w Polsce, FM Vision i Meridionale Impianti we Włoszech, Mipelsa w Hiszpanii, DoF Robotics w Turcji czy Meanwhile SAS we Francji. Urządzenia te są używane w szpitalach, supermarketach, hotelach, szkołach, na lotniskach i w restauracjach na całym świecie, aby skutecznie eliminować wirusy i bakterie.

Bezpieczna i wydajna produkcja w dobie dystansu społecznego

Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników w czasie wciąż trwającej pandemii pozostaje priorytetem pracodawców. Pomoc w zastosowaniu koniecznych środków bezpieczeństwa mogą stanowić automatyczne rozwiązania, które w długofalowej perspektywie wpływają również na zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. Przykładem takiego wykorzystania automatycznych rozwiązań może być robot współpracujący (cobot) lub robot mobilny, który nie tylko minimalizuje konieczność bezpośredniego kontaktu, lecz także może wykonywać nużące i powtarzalne zadania, dając pracownikom możliwość pełnienia ważniejszych funkcji. 

Aby takie rozwiązanie przynosiło spodziewane rezultaty, najważniejsza jest efektywna współpraca ludzi, maszyn, robotów i sztucznej inteligencji. Roboty mogą przyspieszyć procesy i zwiększyć ich dokładność, podczas gdy pracownicy poświęcą swój czas na rozwiązywanie bieżących problemów, komunikację z klientami i realizację najważniejszych zadań. Coboty i roboty mobilne mogą współpracować z ludźmi i wspierać ich w takich zadaniach, jak podnoszenie lub transport towarów i materiałów oraz w sytuacjach, których pracownicy nie mogą wykonać względu na wymogi dystansu społecznego lub zasady bezpieczeństwa. 


Źródło: Omron
Redaktor: MRR

Omron Electronics Sp. z o.o.
Żwirki i Wigury 16a
02-677 Warszawa
+48 22 458 6666
POWIĄZANE
Robot FANUC wspiera walkę z koronawirusem Robot FANUC wspiera pracę bezkontaktowego centrum testów na koronawirusa.W dobie p...
Zbliża się Konferencja Green Industry Summit 2023! Wielkimi krokami zbliża się XII edycja konferencji Green Industry Summit 2023! Konferencj...
Jak zwiększyć bezpieczeństwo robota? Pokrowce ochronne EVOTEC dla robotów przemysłowych to krok do zwiększenia bezpiecz...
Nowy termin STOM-ROBOTICS STOM-ROBOTICS podobnie jak pozostałe salony odbywające się podczas "Przemysłowej Wiosny w...
OnRobot notuje duże wzrosty Firma OnRobot, producent oprzyrządowania dla robotów, notuje duże wzrosty w Polsce...
Photon - dla młodszych Zrobotyzowanych Photon Robot to odkrywca talentów i zaangażowany nauczyciel programowania, jest to...
Partnerzy