Stäubli i osie napędowe STÖBER
Więcej swobody dla robotów - Stäubli rozszerza gamę robotów o osie napędowe STÖBER.
W przypadku precyzyjnych zadań wykonywanych z dużą prędkością firmy z branż takich jak motoryzacja, spożywka (żywność), medycyna, farmacja, tworzywa sztuczne lub elektronika polegają na robotach - na przykład podczas załadunku i rozładunku, paletyzacji, przenoszenia, sortowania lub układania bardzo różnych elementów. Stäubli Robotics jest jednym z wiodących dostawców na całym świecie. Dzięki dodatkowym osiom napędowym od firmy STÖBER roboty wieloosiowe można konfigurować całkowicie dowolnie - dzięki czemu są niezwykle elastyczne. Partnerstwo z przyszłością i znaczącą wartością dodaną dla klientów.
Celem pierwszego wspólnego projektu Stäubli i STÖBER - we współpracy z producentem technologii liniowej Rollon - była rozbudowa robotów Stäubli o maksymalnie sześć osi, o siódmą i opcjonalną oś ósmą od STÖBER.
Koncepcja: robot przemysłowy porusza się dynamicznie po prowadnicy liniowej, a siódma i ósma oś umożliwiają ruchy zarówno translacyjne, jak i obrotowe. Dzięki temu robot jest bardzo elastyczny i można go dowolnie konfigurować. W ten sposób ma znacznie większy zakres działania i może podejmować różnorodne zadania na kilku stacjach na linii. Sterownik jednoosiowy SD6 silników serwo firmy STÖBER służy do sterowania ruchem siódmej i ósmej osi. Połączenie ze sterowaniem wyższego poziomu odbywa się za pośrednictwem EtherCAT lub CANopen.
Stäubli ponownie współpracuje ze STÖBER w ramach drugiego projektu. Obie firmy chcą pokazać, jak skutecznie sześcioosiowy robot z serii TX2-60 można wyposażyć w jedną lub dwie zewnętrzne osie STÖBER - zastosowanie można znaleźć na przykład u znanego niemieckiego producenta rowerów. Siódma oś wykorzystuje silnik serwo z przekładnią planetarną PHEZ firmy STÖBER do przemieszczania stołu obrotowego, na którym znajduje się rama roweru do obróbki. Robot prowadzi narzędzie do ramy - gdy tylko oba dotkną się, uruchamia się silnik gramofonu. Narzędzie śledzi nieokrągły obrót ramy bez utraty kontaktu. Osie są kontrolowane przez nowy sterownik CS9 firmy Stäubli oraz przez jednoosiowy sterownik serwomotorów STÖBER SD6, połączenie odbywa się za pośrednictwem komunikacji EtherCAT. Model zostanie zaprezentowany na początku grudnia na targach w La Roche-sur-Foron we Francji.
Celem współpracy między Stäubli i STÖBER jest oferowanie rozwiązań, które pozwalają absolutnie elastycznie reagować na indywidualne potrzeby klientów. Dostawca robota docenia współpracę ze STÖBER, ponieważ specjalista od napędów wsparł Stäubli w najważniejszych etapach rozwoju - szczególnie w komunikacji sterowania CS9 ze sterownikiem napędu SD6. Dzięki współpracy obie firmy docierają zarówno do producentów oryginalnego sprzętu, jak i integratorów systemów - i tym samym stworzyły podstawy do wspólnych kampanii sprzedażowych i współpracy targowej.
Źródło: Demero
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?