Udane trzecie Targi INNOFORM®
Branża narzędziowo-przetwórcza już po raz trzeci spotkała się w Bydgoszczy, aby uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM® 2019.
Tegoroczna edycja okazała się niezwykle udana. Jak podaje organizator, swoją ofertę w trakcie trzech dni Targów zaprezentowało 360 firm (o 100 więcej w stosunku do ubiegłego roku). Jeszcze lepiej prezentują się statystyki dotyczące gości: wystawę odwiedziło niemal 4 000 osób. Jednak nie tylko liczba jest imponująca, równie ważny jest profil uczestników: byli to głównie specjaliści z branży i decydenci przychodzący na targi w konkretnym celu: poznać nowości i wdrożyć je w swojej firmie, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami.
Stali i nowi wystawcy
- „W zeszłym roku byliśmy na Targach INNOFORM® po raz pierwszy. Po wydarzeniu, w przeciągu 2-3 miesięcy, udało się sfinalizować kontrakty na sprzedaż 3 maszyn! Zalążek tych rozmów pojawił się tu, na targach. Czułem już od pierwszej minuty, że ta edycja będzie bardzo udana. Nie pomyliłem się – na naszym stoisku cały czas mieliśmy Klientów, z jednej rozmowy przechodziłem w drugą, gdybym mógł się sklonować, to mój klon na pewno miały co robić w tym czasie (śmiech). Jestem pod ogromnym wrażeniem – mamy mnóstwo nowych klientów. Co więcej, spotkaliśmy takie firmy, których nie spotkalibyśmy nigdzie indziej! W przyszłym roku na pewno znów się wystawimy!" - mówi Mateusz Haberski, Inżynier Sprzedaży Region Północny z firmy High Technology Machines Sp. z .o.o.
Wśród wystawców Targów INNOFORM® znalazły się nie także firmy debiutujące podaczas wystawy.
- „Przyszłość technologii widzimy już dziś. Konkretnie w postaci robotów w pełni bezpiecznych, mogących współpracować z ludźmi" - mówi Damian Wąsik, specjalista ds. sprzedaży i wdrożeń z firmy i-COBOTY. Ich futurystyczne maszyny właśnie na INNOFORMIE® miały swoją premierę. - „Roboty, które tutaj prezentujemy, mają zasięg ręki dorosłego mężczyzny, więc tak jak człowiek mogą podawać detale w wyznaczone miejsce i wykonywać skomplikowane ruchy. Roboty współpracujące mogą zastąpić człowieka i wykonywać monotonne czynności albo niebezpieczne, przy których konieczny jest np. kontakt z wysoką temperaturą. Co więcej, na rynku brakuje obecnie fachowców, m.in. operatorów maszyn. Dzięki współpracy z robotami jeden operator jest w stanie obsługiwać nawet 3, 4 maszyny. Zyskują na tym głównie małe firmy z produkcji dwuzmianowej: przy tym samym zasobie ludzkim, mogą przejść na system trzyzmianowy" - dodaje Wąsik.
INNOFORM® to nie tylko wystawa
Wydarzenie już od pierwszej edycji dało się poznać jako miejsce nie tylko prezentacji najnowszych maszyn i urządzeń, ale także platforma wymiany specjalistycznej wiedzy. Dla uczestników Bydgoski Klaster Przemysłowy zorganizował dwie konferencje: „Automatyzacja w branży narzędziowo-przetwórczej w dobie Przemysłu 4.0”, której partnerem była firma High Technology Machines Sp. z o.o. oraz drugą pt. „Techniki przyrostowe w przemyśle narzędziowo-przetwórczym”, współorganizowaną przez firmę Fado Sp. z o.o.
W tym roku tradycyjnie odbyła się także Giełda Kooperacyjna – wyjątkowa w swej formie inicjatywa, której celem jest ułatwienie przedsiębiorcom nawiązania kontaktu oraz efektywnej współpracy. W trakcie Giełdy odbyło się blisko 70 spotkań, kilkaset omówionych projektów, niezliczona ilość wzajemnych inspiracji.
- „Dla nas Giełda Kooperacyjna jak najbardziej ma sens. Braliśmy udział w tych spotkaniach w ubiegłym roku i w tym także. Ta formuła się sprawdza – umówiona wcześniej rozmowa, do której możemy się przygotować, jest o wiele bardziej efektywna. Specjalne, zaaranżowane miejsce, wzajemnie poświęcany czas, konkretne tematy – warunki idealne do nawiązania współpracy" - mówi Agnieszka Pawlicka, inżynier sprzedaży z firmy Richo Polska.
W programie minionej wystawy znalazła się nowość – Strefa Usług Przemysłowych. Wzięły w niej udział firmy podwykonawcze, świadczące usługi w zakresie produkcji form, obróbki materiałów, regeneracji narzędzi czy remontów maszyn.
- „Przez dwa ostatnie dni dużo się działo, nasze stoisko odwiedzali potencjalni klienci i pytali o szczegóły. Otrzymałem sporo wizytówek konkretnych firm, z którymi najprawdopodobniej nawiążemy kontakt. Myślę, że odbyte spotkania mają szansę zaowocować w przyszłości" - ocenia udział w Strefie Usług Przemysłowych Tomasz Pięta, Dyrektor Operacyjny, ERMET Sp. J Piotr Pięta i Wspólnicy.
Projekt Dolina Narzędziowa
Targi okazały się także idealnym miejscem do uroczystego podpisania porozumienia intencyjnego o współpracy partnerskiej w realizacji projektu Dolina Narzędziowa. Sygnatariuszami dokumentu są Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Starosta Powiatu Bydgoskiego, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezes Zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. Projekt ma na celu m.in. wspieranie rozwoju sektora narzędziowego i przetwórstwa tworzyw sztucznych w regionie kujawskopomorskim, promocję marki Dolina Narzędziowa na arenie krajowej i międzynarodowej, wspieranie oraz promocję branżowych Targów INNOFORM®, jak również rozwój i podnoszenie jakości kształcenia branżowego.
- „Przy okazji tych targów chcemy bardzo szeroko otworzyć myślenie młodzieży i wychowawców. Wśród młodych osób, które dziś odwiedziły imprezę, są potencjalni pracownicy wystawców, ale też potencjalni ich klienci. Warto o tym pamiętać"– powiedział Tadeusz Konek z firmy Konek PSN Sp. j., który podczas wystawy był jednym z mentorów i przewodników młodzieży ze szkół średnich.
Organizatorzy Targów INNOFORM® już dziś zapraszają na kolejną 4 edycję, która odbędzie się w dniach 3-5 marca 2020 r.
Więcej na stronie: www.innoform.pl
Źródło: Targi w Krakowie, Zrobotyzowany.pl
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?