Szukaj w działach:

E-trendy w logistyce na Modernlog 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Według raportu Statista Digital Market Outlook, Polska zajmuje 13. miejsce wśród najszybciej rozwijających się rynków e-commerce na świecie. Tak dynamiczny rozwój tego nowoczesnego kanału sprzedaży wiąże się również ze zmianami w strukturze operacji logistycznych. Obecne trendy i rozwiązania e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem idea zrównoważonego rozwoju w branży logistycznej zostaną przedstawione podczas targów Modernlog 2020. 

Rynek usług logistycznych, podobnie jak e-commerce, podlega ciągłej transformacji i rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Wynika to przede wszystkim ze zmian w zarządzaniu zaopatrzeniem, a także produkcji i dystrybucji towarów. Rozwój e-commerce ma również znaczący wpływ na rynek magazynowy w Polsce.

Wynajem powierzchni magazynowej w Polsce rośnie

Eksperci AXI IMMO Group, firmy, która od 10 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych, udowodnili w raporcie przygotowanym jesienią, że od czerwca do września tego roku. wynajęto ponad 830 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego 56 proc. stanowiły nowe umowy najmu. Do użytku oddano 990 tys. mkw., natomiast 1,85 mln mkw jest w budowie. Większość to najemcy, którzy są już obecni na rynku, ale wdrażają nowe rozwiązania w swoich łańcuchach dostaw, dostosowując je do użytkowania kanału e-commerce. Dzięki nowym umowom logistycznym inwestują w wynajem nowoczesnej powierzchni magazynowej. Oczekuje się, że kolejny rok będzie rekordowy, a Polska planuje się 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. 

- „Co prawda korekta rynkowa spowodowana spowolnieniem gospodarczym w Europie może mieć wpływ na firmy produkcyjne, ale wszystko wskazuje na to, że logistyka obroni się dzięki e-commerce i wzrostowi inwestycji w outsourcing usług logistycznych”  - twierdzi Mateusz Nowakowski, dyrektor targów Modernlog.

E-commerce odmienia pracę magazynów

Rozpowszechnienie e-zakupów istotnie zmieniło operacje logistyczne w magazynach. Dotyczy to chociażby pakowania towaru.

- „W handlu tradycyjnym zakładając pracę w klasycznym modelu dostaw korzysta się z wielkogabarytowych opakowań zbiorczych i palet. Dostawy do placówek handlowych są realizowane najczęściej właśnie do poziomu opakowania zbiorczego. W e-commerce sytuacja jest zupełnie inna. Palety używane są tylko jako wsparcie na etapie magazynowania a finalny produkt trafia do odbiorcy najczęściej w opakowaniu jednostkowym. W zależności od profilu branżowego firmy muszą dostosować pracę swoich magazynów do tych zmian. E-trendów w logistyce już nie zatrzymamy. Tym tematom przyjrzymy się podczas konferencji Smart Warehouse w trakcie targów Modernlog. Zaprosimy ekspertów, którzy przybliżą swoje wdrożenia wspomagające pracę magazynów.” - zapowiada Mateusz Nowakowski. 

Rosnące wymagania klientów i rozwój e-handlu wymusza również wprowadzenie systemów typu WMS (warehouse management system) w magazynach. Bez zaawansowanej automatyzacji oraz digitalizacji e-commerce nie będzie miał racji bytu. W tym przypadku szczególnie konieczne jest wzbogacenie o funkcjonalność zarządzania procesowaniem zamówień.

- „Inteligentny magazyn, których chce dostosować się do wyzwań jakie niesie ze sobą rozwój e-commerce musi chociażby wdrożyć rozwiązania pozwalające na przetwarzanie dużej liczby zdarzeń o małym zasobie danych w krótkim czasie. Niezmiernie istotne jest również oprogramowanie magazynowe, które powinno wydajnie wspierać przeprowadzanie wszystkich operacji magazynowych, ze szczególnym naciskiem na bezbłędną i efektywną kompletację oraz logistykę zwrotów. To ogromne wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się nie tylko wielcy gracze, ale także mniejsze firmy chcące pozostać na rynku. Widzimy zapotrzebowanie na wiedzę z tego zakresu stąd idea kontynuacji konferencji Smart Warehouse. Jej druga edycja będzie trwała aż dwa dni! O wydłużeniu czasu spotkania zadecydował sukces premiery wydarzenia na minionych targach Modernlog” - dodaje Mateusz Nowakowski. 

Druga edycja konferencji Smart Warehouse będzie miała miejsce podczas targów Modernlog w terminie 3 i 4 czerwca 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Logistyka zgodna ze zrównoważonym rozwojem

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa – jest to rozwój społeczny i gospodarczy firmy umożliwiający ciągłą realizację aspiracji i osiąganie zysków bez naruszania możliwości realizowania aspiracji oraz osiągania zysków w przyszłości. W Polsce zrównoważony rozwój został oficjalnie zdefiniowany w Prawie ochrony środowiska (Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627) jako rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integracji działań politycznych, gospodarczych oraz społecznych, z uwzględnieniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zapewnienia możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak również przyszłych pokoleń.

Postęp logistyki i wdrażanie nowoczenych technologii powinno iść w parze ze zrównoważonym rozwojem w ujęciu globalnym. Ochrona środowiska jest ważnym filarem zrównoważonego rozwoju. Uwzględnienie tego aspektu jest coraz bardziej zauważalnym trendem w firmach.

- „Sposobem wpisującym się w zasadę zrównoważonego rozwoju jest usprawnienie procesów logistycznych poprzez outsourcing. Zamiast tworzyć nowe działy logistyczne w obrębie firmy, lepiej zlecić zadania logistyczne jednemu, zewnętrznemu podmiotowi. To nie jedyny aspekt. Coraz bardziej restrykcyjne europejskie standardy emisji spalin wymuszają redukcję zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy ciężarowe. Dotyczy to nie tylko transportu, ale także gospodarki magazynowej. Jak funkcjonować w myśl zasady zrównoważonego rozwoju żeby pozostać w zgodzie zarówno z wynikami jaki i środowiskiem? To wielka odpowiedzialność naszego pokolenia i o tym na pewno będziemy chcieli porozmawiać na targach Modernlog” - deklaruje Mateusz Nowakowski.

Przyszłoroczne Targi Modernlog odbędą się w dniach od 2 do 5 czerwca 2020 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można zwiedzić ekspozycję targów: ITM Industry Europe, Forum Odlewniczego Focast, 3D Solutions oraz Subcontracting.

Więcej na Modernlog 2020 na stronie: www.modernlog.pl


Więcej o Targach Modernlog na Zrobotyzowany.pl


Źródło: Grupa MTP

POWIĄZANE
Automatyzacja w Polsce - szanse, obawy i zagrożenia Jeszcze niedawno automatyzacja była tylko odległą wizją. Obecnie ma wpływ na rynek pracy,...
O sztucznej inteligencji na Made in Wroclaw 2021 Przed nami kolejna edycja Driven by intelligence, czyli Made in Wroclaw 2021, wydarzenia,...
Polska w czołówce rynków kupujących roboty przemysłowe Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) opublikowała najnowszy raport podsumowujący sprze...
Innowacyjne rozwiązania na INTARG 2019 W terminie 4-5 czerwca 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym - SPODEK w Katowicac...
Targi PCI Days 2020 przeniesione na wrzesień Organizatorzy Targów dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2020 ...
IT w produkcji i logistyce Konferencja IT w Produkcji i Logistyce organizowana przez firmę GigaCon będzie miejscem o...
Partnerzy