Universal Robots z liczbą 1000 pracowników
Firma Universal Robots, siedemnaście lat po jej założeniu w uniwersyteckiej piwnicy przez trzech wizjonerskich młodych naukowców, osiągnęła właśnie kamień milowy w postaci 1000 pracowników.
Universal Robots, największa z firm w szybko rozwijającym się duńskim ośrodku robotyki w Odense, stało się pierwszą organizacją w klastrze, która osiągnęła liczbę 1000 pracowników i jedną z zaledwie kilku duńskich firm założonych w tym tysiącleciu,
które uzyskały ten poziom zatrudnienia.
Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego robota współpracującego (cobota) w 2008 roku, Universal Robots wyrosło na globalnego lidera rynku cobotów z biurami
w ponad 20 krajach na całym świecie. Sukces firmy znajduje odzwierciedlenie w rozwoju całego klastra robotyki. W Danii obecnie ma siedzibę ponad 400 firm z tej branży, a duńskie miasto Odense jest jednym z wiodących ośrodków automatyzacji produkcji na świecie.
|
17-letni rozwój
Firma Universal Robots rozpoczęła działalność w 2005 roku, kiedy to trzech młodych naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii - Esben Østergaard, Kasper Støy i Kristian Kassow - zauważyło, jak ówczesne roboty były ciężkie, drogie i skomplikowane w obsłudze. To podsunęło im pomysł stworzenia robota, który jest elastyczny, bezpieczny we współpracy oraz łatwiejszy w instalacji i programowaniu.
Od tego czasu firma Universal Robots opracowała szereg produktów typu cobot, ostatnio dodając do swojej oferty nowego UR20, i sprzedała łącznie ponad 50 000 sztuk różnych modeli na całym świecie.
Wraz z rozwojem Universal Robots, rozwinęła się również duńska scena robotyki, skupiona wokół Odense, miasta liczącego 200 000 mieszkańców. Przewiduje się, że do 2025 roku liczba osób zatrudnionych przez duńskie firmy z branży automatyzacji produkcji osiągnie 23 000, a łączne przychody z tej gałęzi gospodarki już teraz przekraczają 2,8 mld euro.
W ciągu ostatniego roku , aby sprostać ogromnemu potencjałowi wzrostu. Universal Robots zatrudniło ponad 200 pracowników.
|
Zapotrzebowanie na roboty na całym świecie w najbliższych latach będzie rosło, a napędzać je będzie kilka różnych czynników: chęć ochronienia pracowników przed niebezpiecznymi i monotonnymi zadaniami; reshoring, gdzie firmy przenoszą produkcję bliżej siedziby w odpowiedzi na niepewność sytuacji międzynarodowej; a przede wszystkim niedobory na rynku pracy, które w najbliższych latach będą się tylko pogłębiały.
„Mamy w drodze nową generację cobotów z UR20 jako pierwszym modelem, a nasze własne dane pokazują, że dotarliśmy tylko do około dwóch procent wszystkich potencjalnych klientów na całym świecie. Potencjał jest więc ogromny i choć świętujemy dzisiejsze osiągnięcie, nasze oczy są zwrócone ku przyszłości” - powiedział Kim Povlsen. |
Źródło: Universal Robots
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?