ABB i ERGO Hestia ograniczają awaryjność maszyn
ABB i ERGO Hestia ograniczają awaryjność maszyn i urządzeń w ramach Przemysłu 4.0.
ERGO Hestia, jako pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce, we współpracy z ABB postanowiło zaoferować klientom nowoczesne technologie monitoringu, które ograniczają ryzyko awarii maszyn i urządzeń.
ERGO Hestia jest jednym z liderów w obszarze ubezpieczeń zakładów produkcyjnych i obiektów usługowych. Firma stawia na innowacyjność, zwłaszcza w zakresie ochrony ubezpieczeniowej i zarządzania ryzykiem. Jako pierwsza na polskim rynku ubezpieczeń zatrudniła inżynierów ryzyka, których zadaniem było przede wszystkim wsparcie klientów w poprawianiu poziomu bezpieczeństwa, ograniczając przy tym możliwości powstania zdarzeń szkodowych i rozmiaru szkody.
– W ostatnim czasie rozpoczęliśmy intensywne prace nad nowymi metodami prewencji szkodowej – powiedział Zbigniew Żyra, dyrektor Hestia Loss Control, spółki inżynierskiej z Grupy ERGO Hestia. – Wybór padł na technologię internetu rzeczy (IoT), zapewniającą nieograniczone możliwości w zbieraniu, przesyłaniu i analizowaniu informacji, które mogą świadczyć o zbliżającej się awarii. |
Ubezpieczyciel dużo uwagi poświęcił na szukanie skutecznych rozwiązań do monitorowania najważniejszych maszyn i urządzeń, których awarie mogą spowodować poważne szkody materialne oraz długotrwałe przerwy w działalności. Sprawdzono kilka rozwiązań. Wybór padł na system ABB Ability™ Smart Sensor pozwalający monitorować pracę silnika za pomocą bezprzewodowego czujnika.
Jak zaznacza Zbigniew Żyra, dla ubezpieczyciela istotne jest m.in. zaplecze technologiczne ABB, uniwersalność rozwiązania (można monitorować silniki różnych producentów) oraz lokalne wsparcie serwisowe.
– ABB jest dla nas jednym z kluczowych partnerów technologicznych w zakresie prewencji szkodowej. I nie spoczywa na laurach, co nas niezmiernie cieszy. Ciągle pojawiają się nowe urządzenia i rozwiązania. W ostatnim czasie były to sensory do monitorowania pomp i łożysk, które wkrótce zaproponujemy naszym klientom – dodaje. |
System ABB Ability™ Smart Sensor to innowacyjna technologia pozwalająca przekształcić tradycyjny silnik w inteligentne, komunikujące się bezprzewodowo urządzenie. Zainstalowane sensory monitorują na bieżąco kluczowe parametry pracy, m.in. temperaturę i drgania, świadczące o stanie technicznym urządzenia. Dzięki temu można zaplanować działania służb utrzymania ruchu na podstawie realnych potrzeb, a nie planowanych przeglądów okresowych. Pozwala to na ograniczenie liczby nieplanowanych przestojów, identyfikację niskoefektywnych elementów systemu, wydłużenie żywotności urządzeń oraz ograniczenie ryzyk związanych z eksploatacją i serwisem.
– Od kilku miesięcy trwają intensywne testy systemu u wybranych klientów ERGO Hestii. Na bieżąco zbieramy wszelkie sugestie i uwagi, które mogą usprawnić proponowane rozwiązania – tłumaczy Hubert Karpiński z ERGO Hestii, odpowiedzialny za systemy prewencyjne IoT. – Opinie klientów są bardzo pozytywne, a nawet entuzjastyczne. |
Od początku roku monitoring urządzeń, jak i inne rozwiązania wykorzystujące technologię internetu rzeczy, są już częścią oferty ubezpieczeniowej ERGO Hestii.
– ERGO Hestia świetnie przygotowała się do wejścia na rynek z komercyjną ofertą. Wspólnie z ich zespołem inżynierskim pracowaliśmy nad wyborem najlepszych koncepcji z zakresu zabezpieczenia silników, pomp i łożysk. Pomysł był dobry, realizacja również – przyznaje Aleksander Knop z biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce. – Cieszymy się, że możemy pomóc we wdrożeniu cyfrowych technologii, które są w stanie uchronić przedsiębiorstwa przed niepotrzebnymi stratami. To szczególnie ważne w obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej. |
ABB stworzyła platformę ABB Ability™ Digital Powertrain, która monitoruje cały układ napędowy – integruje monitoring przemienników częstotliwości, silników, łożysk, pomp i kompresorów.
Źródło: ABB
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?