Szukaj w działach:

Harmonogramowanie produkcji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Systemy APS (ang. Advanced Planning and Scheduling) to oprogramowanie służące do planowania i tworzenia harmonogramów w produkcji. 

Zadaniem systemu APS jest stworzenie harmonogramu produkcji dla całej gamy produktów z uwzględnieniem wielu procesów zachodzących w firmie oraz stanów magazynowych surowców i zasobów potrzebnych do ich wyprodukowania w jak najkrótszym czasie. Dzięki swojej naturze doskonale wpasowuje się on w przestrzeń pomiędzy oprogramowanie klasy ERP, a działania odbywające się bezpośrednio na hali produkcyjnej. Z drugiej strony świetnie uzupełnia systemy MES dając natychmiastowe informacje o bieżących planach produkcyjnych.

DO CZEGO SŁUŻĄ SYSTEMY KLASY APS - ADVANCED PLANNING AND SCHEDULING?

Oprogramowanie do zarządzania harmonogramami produkcji służy do:

  • Przejrzystej wizualizacji bieżącego harmonogramu produkcyjnego. Oprogramowanie całkowicie automatycznie lub w sposób ręczny umożliwia tworzenie zaawansowanych planów produkcyjnych w oparciu o obecne zasoby, zależności wykonywające z procesów technologicznych, wszelkie ograniczenia związane z zajętością linii produkcyjnych i innymi zleceniami, czy dostępności surowców u dostawców. Cały harmonogram może być wizualizowany w postaci wykresu Gantta, który będzie najważniejszym narzędziem w ręku Twojego planisty.
  • Śledzenia w czasie rzeczywistym produkcji elementów o zmiennym harmonogramie. Dzięki integracji z rozwiązaniami typu SCADA i MES można śledzić realizację wszystkich zleceń produkcyjnych na bieżąco, w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem zależności typu plan kontra wykonanie.
  • Tworzenie raportów produkcyjnych i optymalizacja procesów na podstawie wniosków z nich wyciągniętych. Dobre oprogramowanie tej klasy umożliwia tworzenie zaawansowanych raportów, analiz i prognoz na podstawie których menadżerowie mogą wyciągać odpowiednie wnioski i podejmować słuszne decyzje. W oparciu o dane z analiz i raportów można ulepszać wewnętrzne procesy biznesowe. Przykładowy raport z systemu pozwoli na zdefiniowanie wąskich gardeł w procesie produkcyjnym i zaproponuje możliwe rozwiązania tego problemu.

DLACZEGO WARTO WDROŻYĆ SYSTEM KLASY APS?

Wdrożenie oprogramowania APS pozwala przedsiębiorstwu uzyskać szybki zwrot inwestycji dzięki dużej ilości wartości dodanych, takich jak:

  • Przyśpieszenie procesu planowania.
  • Automatyczne wprowadzanie zmian w harmonogramie w odpowiedzi na zmienne warunki.
  • Znaczne zmniejszenie kosztów produkcji – lean manufacturing.
  • Zdecydowane zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego.
  • Poprawa ogólnej dyscypliny i organizacji pracy w firmie.
  • Zwiększenie terminowości realizacji zamówień.
  • Ułatwienie pracy dla działu zakupów – notyfikacje o zapotrzebowaniu.

SYSTEM ERP Z MODUŁEM APS ALTERNATYWĄ

Alternatywą dla zakupu samodzielnego systemu APS i realizacji projektu integracji z aplikacjami eksploatowanymi w przedsiębiorstwie, są systemy klasy ERP z wbudowanym modułem APS. To doskonałe rozwiązanie dla średniej wielkości zakładów produkcyjnych, które stawiają sobie jako cel usprawnienie procesów planowania i harmonogramowania produkcji. Architektura takiego rozwiązania eliminuje m.in. koszty integracji APS i ERP, utrzymania wielu interfejsów i baz danych, błędów wynikających z przepływu danych pomiędzy aplikacjami i ostatecznie współpracy z wieloma dostawcami rozwiązań IT.

Warto w tym miejscu nadmienić, że moduł APS, w oferowanym przez nas systemie proALPHA ERP, w czasie rzeczywistym pozwala bezbłędnie określić między innymi możliwy termin dostawy, optymalną kolejność zleceń i operacji, a także zoptymalizować gospodarkę materiałową i wielkość stanów magazynowych. Ważnym elementem jest również reagowanie na wszelkiego typu zmiany, które zachodzą w firmie (np. opóźnienia w dostawie materiałów, awaria maszyn czy postęp na produkcji). Dane rejestrowane w systemie ERP wpływają natychmiast na plan produkcyji, dzięki modułowi APS system na nowo rozplanuje zlecenia z uwzględnieniem wprowadzonych zmian.

proALPHA ERP posiada wbudowane narzędzie CTP (Capable to promise), które umożliwia symulację zaplanowania zlecenia tymczasowego na podstawie zamówienia klienta lub zapytania ofertowego. Wstępne planowanie odbywa się z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń oraz z możliwością rozwinięcia podzespołów prefabrykowanych, a efektem jest wygenerowanie zlecenia tymczasowego, które rezerwuje zasoby pod dane zamówienie.

Ponadto istnieje możliwość sprawdzenia terminu realizacji z uwzględnieniem przeciążeń na zasobach oraz materiałach, na przykład konieczność nabycia materiałów od innego dostawcy z krótszym terminem, ale z wyższą ceną. Dla każdego rodzaju zasobu można ustalić takie przeciążenia i termin dostawy, które system zawsze będzie je uwzględniał. Inną, bardzo przydatną funkcją CTP, jest możliwość określenia maksymalnej ilości, jaka jest możliwa do wyprodukowania dla konkretnej daty, również z opcją przeciążenia zasobów.

Dzięki funkcjonalności APS w systemie ERP przedsiębiorstwo zyskuje w pełni elastyczny i globalny plan produkcji, który odzwierciedla stan rzeczywisty zasobów i wpływa na usunięcie wąskich gardeł. Podsumowując, jeżeli zależy Ci na zwiększeniu obrotów przedsiębiorstwa przy jednoczesnym niewielkim wkładzie finansowym, doskonałym wyborem będzie wdrożenie rozwiązania klasy ERP z modułem APS.


Źródło: proALPHA 

 
proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 329 90 24
POWIĄZANE
LINERECORDER ifm - ilość danych nie jest problemem Do poprawnego funkcjonowania produkcji niezbędny jest stały monitoring zużycia energii, s...
Już w czerwcu we Wrocławiu #APS2022! Tegoroczna, VI już edycja spotkania fachowców związanych zawodowo z procesami prod...
Rejestracja czasu pracy w systemie ERP System ERP oferuje szereg rozwiązań ułatwiających zintegrowanie procesów w przedsi...
Gospodarka Materiałowa – baza logistyki przedsiębiorstwa Dobrze prosperujący proces produkcyjny potrzebuje solidnych fundamentów na poziomi...
Nowe trendy w produkcji automotive na #APS2024 Nowe trendy w produkcji automotive na Automotive Production Support 2024. #APS2024 to spec...
Jak system ERP wspiera branże automotive & supply? Branża Automotive & Supply stawia przed przedsiębiorcami bardzo wysokie wymagania. Okr...
Partnerzy