Szukaj w działach:

Macierz przezbrojeń w systemie ERP

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Macierz przezbrojeń proALPHA ERP pozwala zrealizować zadania osób planujących produkcję dzięki swoim funkcjonalnościom. Dzięki nim łatwiej uzyskać wyniki pracy, które są kosztorysowo najbardziej opłacalne i pokrywają się z wyznaczonymi terminami wykonania.

Macierz przezbrojeń umożliwia planistom takie zaplanowanie produkcji, by ilość przezbrojeń zwykle wstrzymujących proces pozwalała na realizację zleceń w danym terminie, a także by była ona jak najmniejsza. Dzięki modułowi APS proALPHA możliwe jest zaplanowanie czasu przezbrojeń i kar w dowolnych operacjach, które postępują po sobie. 

Budowa macierzy przezbrojeń i jej kryteria w systemie proALPHA 

Kryteria definiowane przez moduł APS systemu ERP do zarządzania w firmach produkcyjnych proALPHA dla macierzy przezbrojeń są następujące:

  • Numer artykułu – umożliwia łączenie operacji wykonywanych w ramach tych samych artykułów.
  • Listwa cech artykułu – w systemie proALPHA, dzięki modułowi APS możliwe jest przypisywanie dowolnych cech i wartości każdemu definiowanemu artykułowi. To z kolei pozwala na późniejszą optymalizację procesu produkcyjnego oraz planowania operacji na konkretnych maszynach, żeby można było produkować razem artykuły o identycznych cechach i zmniejszyć ilość przezbrojeń (np. taki sam kształt, rozmiar lub kolor).
  • Zasoby (narzędzia) – umożliwiają kolejkowanie operacji, które można wykonać przy użyciu tych samych maszyn i narzędzi.
  • Klasa aktywacji (cecha operacji technologicznej) – umożliwia optymalizowanie produkcji dzięki cechom przypisywanym do konkretnych operacji technologicznych.


Macierz przezbrojeń umożliwia maksymalną efektywność kosztową
 

Do każdego zasobu produkcyjnego można przypisać indywidualnie zaprojektowaną macierz przezbrojeń dzięki producentowi systemu proALPHA, dlatego, że wszystkie maszyny mogą posiadać inne kryteria optymalizacyjne. 

Procent normatywnego czasu pracy TPZ wykorzystywany jest do wyliczenia czasu przezbrojenia maszyny. Procent ten przyjmuje największą wartość występującą w danym zbiorze, a dla wielu wartości wszystkie punkty karne sumują się. Aby zbudować macierz przezbrojeń należy wprowadzić procent normatywnego czasu pracy TPZ dla każdej istniejącej kombinacji kryteriów i wprowadzić punkty karne, które następnie system ERP wykorzystuje do optymalizacji sekwencji.

Przykładowa macierz przezbrojeń skonfigurowana w systemie ERP

Obejrzyj materiał Video:




Źródło: proALPHA

 

proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 329 90 24
POWIĄZANE
Konferencja IBCON po raz drugi 14 maja w Warszawie odbyła się druga edycja konferencji IBCON poświęconej specjalistom za...
Omron na Hannover Messe 2023 Omron świętuje 90 lat innowacji i przyciąga uwagę - goście targów w Hannowerze będ...
8 miliardów euro na robotyzację i cyfryzację 8 miliardów euro jest do wykorzystania przez firmy, które chcą być bardziej...
Podsumowanie 15. edycji Targów TOOLEX W Katowicach zakończyła się tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, ...
Otwarcie Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 Na Politechnice Śląskiej otwarto testową linię produkcyjną - Centrum Testowania Technolog...
Volkswagen inwestuje w rozwiązania cyfrowe Volkswagen będzie kontynuował prace zmierzające do zwiększenia konkurencyjności głó...
Partnerzy