Przemysł elektroniczny – wdrożenie systemu ERP
BBR Verkehstechnik GmbH zajmuje się produkcją komponentów elektronicznych dla przemysłu kolejowego i innowacyjnych systemów, dzięki swoim 200 wykwalifikowanym pracownikom.
W firmowym portfolio firmy znaleźć można zaawansowane systemy do zarządzania pociągiem, systemy ostrzegawcze i kontrolne. Wsparcie ze strony proALPHA sprawia, że w przedsiębiorstwie przetwarzana jest duża ilość małoseryjnych, niestandardowych zamówień, przy jednoczesnym dostosowywaniu oferowanych rozwiązań do potrzeb klientów oraz uzyskaniu wysokiego poziomu integracji.
Trasa kolejowa Bayerische Zugspitzbahn oraz port JadeWeserPort wyposażone zostały w najnowsze technologie bezpieczeństwa kolejowego z zakresu sygnalizacji, które wykonane zostały przez BBR. Każdy z komponentów elektronicznych gwarantuje:
- bezpieczne operowanie rozjazdów,
- ciągły monitoring statusu i wydarzeń na torach,
- zapobieganie wypadkom,
- dokładne informacje dla pasażerów.
Każdy produkowany przez BBR system ostrzegawczy spełnia bardzo restrykcyjne normy i surowe przepisy. BBR od 1990 roku dostarcza odbiorcom z całego świata swoje wysoce wyspecjalizowane produkty. Wysoki poziom wertykalnej integracji spowodował problemy w firmie związane z zarządzaniem wydajnością projektów i samymi projektami, szczególnie tymi, w których produkowane były niewielkie ilości komponentów, które były mocno spersonalizowane.
System ERP a duże wymagania wobec niego
BBR doświadcza ciągłego wzrostu, wobec czego musi spełniać nawet najtrudniejsze wymagania – produkcja złożonych produktów w małych ilościach wymaga dokładności. Procesy biznesowe, które opierają się o system ERP oraz systemy kontroli są więc dla firmy niezwykle istotne i polega ona na nich w ogromnym stopniu. Dzięki proALPHA BBR może dostarczać rozwiązania ERP niezbędne do monitorowania, kontroli oraz mapowania wszystkich procesów, tak by bez względu na okoliczności móc trzymać rękę na pulsie.
Frank Michael Rosch, partner zarządzający w BBR podkreśla: przedsiębiorstwem. W przeciwieństwie do naszej konkurencji, jesteśmy zawsze blisko klienta i dzięki temu zawsze wiemy dokładnie czego od nas oczekuje. Zamiast oferować przeładowane, ustandaryzowane rozwiązania, skupiamy się na pełnej personalizacji produktów oraz łatwości w ich instalacji i obsłudze.” Firma ciągle rozwija patentowe i certyfikowane gotowe rozwiązania, nieustannie dążąc do przynajmniej częściowej standaryzacji oferowanych przez siebie produktów.
Thomas Hoppe, szef produkcji, mówi:
- „Wszystkie nasze procesy podlegają procedurze akceptacji właściwej dla naszej branży. To sprawia, że wszystkie ścieżki Workflow w firmie są skrupulatnie przestrzegane zarówno na etapach rozwoju i produkcji, jak i wszystkich pośrednich. Wszystko musiało zostać zmapowane do systemu proALPHA”.
Wersja standardowa umożliwia realizację nawet najtrudniejszych wymagań
Wobec rozwiązania ERP BBR posiada specyficzny zestaw wymagań, ze względu na swoje procedury przetwarzania zamówień. Według BBR obszary magazynowe powinny być wyceniane, a zamówienia w projektach zarządzane jak obligacje. proALPHA, ze względu na swoją wysoką elastyczność, mogła zwiększyć transparentność projektów prowadzonych przez klienta i była zdolna zrealizować wszystkie kluczowe wymagania BBR.
System ERP – wdrożenie krok po kroku
Średnie przedsiębiorstwa w większości preferują wdrożenie systemu ERP wraz ze wszystkimi jego funkcjami i modułami jednocześnie. BBR podjęło odmienną taktykę – firma wdrażała poszczególne moduły proALPHA jeden po drugim, stopniowo. Dzięki architekturze modułowej proALPHA wdrażanie systemu może odbywać się w dowolnym czasie i dowolnej kolejności. BBR uruchamiała stopniowo kolejne moduły proALPHA ERP, dzięki czemu wykorzystanych zostało wiele systemów IT, które już wcześniej działały w firmie.
Kontrola produkcji i planowanie z pomocą potężnego narzędzia
Na przełomie lat 2012 i 2013 w dziale planowania produkcji wdrożony został moduł proALPHA Advanced Planning and Scheduling (APS), a dziś BBR każdy projekt planuje z wykorzystaniem właśnie APS. Pozwala to firmie na zaplanowanie wielu zasobów – nowoczesne maszyny w działach elektroniki i produkcji zostały powiązane z systemem ERP, dzięki czemu kluczowe dane przekazywane są do niego na bieżąco. Dzięki temu na bieżąco pozostają również pracownicy produkcji, którzy dzięki szczegółowym i precyzyjnym BoM’om otrzymują stałe informacje o stanie realizacji zamówień.
Wydajne procesy i centralna baza dokumentów
Wbudowany w system proALPHA moduł Document Management System (DMS) pozwala BBR na zarządzanie obiegiem wszystkich dokumentów i pism wewnętrznych. Dostęp do dokumentów możliwy jest bezpośrednio z systemu ERP, a dokumenty przechowywane są na centralnym serwerze. Nad bezpieczeństwem danych czuwa za to zaawansowany system przydzielania uprawnień.
Wszystkie działy posiadają ścieżki Workflow, które umożliwiają łączenie w zaawansowane, zautomatyzowane procesy biznesowe pojedynczych operacji wykonywanych przez użytkowników.
Źródło: proALPHA
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?