Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Systemy bezpieczeństwa produkcji - ochrona ludzi i maszyn

 

Systemy bezpieczeństwa produkcji
 

W zakładach produkcyjnych stosuje się coraz więcej systemów bezpieczeństwa. Dzięki nim udaje się uniknąć przestojów i tym samym strat ekonomicznych, zwiększyć produktywność i efektywność procesów produkcyjnych, a także zapewnić bezpieczeństwo pracownikom obsługującym maszyny. Warto więc poznać często stosowane funkcje, obszary i zagadnienia związane z systemami bezpieczeństwa produkcji.

Bezpieczeństwo funkcjonalne - czym jest i czego dotyczy?

Pojęciem, które bardzo mocno wiąże się z bezpieczeństwem systemów produkcji, jest bezpieczeństwo funkcjonalne. Zagadnienie jest istotne nie tylko dla producentów maszyn, ale też ich użytkowników, ponieważ każda maszyna stwarza w jakimś sensie zagrożenie. Odnosi się do systemu sterowania, zewnętrznych urządzeń, czujników i chodzi w nim o ocenę ryzyka oraz wyeliminowanie zagrożeń lub zmniejszenie ich do minimum. Rozwiązania stosowane w ramach zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonalnego powinny być efektywne i kompletne. Dlatego też jest ich wiele. Największą grupę stanowią elementy elektromechaniczne takie jak blokady czy wyłączniki bezpieczeństwa, czujniki i różne systemy sterujące. Popularne staja się również elementy optoelektroniczne na przykład kurtyny świetlne, bariery i skanery laserowe.

Ochrona przed przepięciami jako ważny element systemu bezpieczeństwa produkcji

Procesy produkcyjne i technologiczne odbywają się z wykorzystaniem wielu urządzeń oraz aparatów przykładowo falowników, przekaźników lub styczników. Bardzo często są one powodem powstawania przepięcia. W celu ochrony przed przepięciami stosuje się więc odpowiednio dobrane ograniczniki.

Cyberbezpieczeństwo w zakładach przemysłowych

Nowoczesne zakłady przemysłowe muszą mierzyć się z zagrożeniem, jakim są cyberataki. Dlatego systemy bezpieczeństwa produkcji muszą uwzględniać wszystkie technologie i środki, które pozwolą uchronić ją przed szkodliwym oprogramowaniem i nieupoważnionym dostępem do instalacji lub urządzeń. Takie działania mogą bowiem powodować awarie, zniszczenia infrastruktury, kradzież ważnych informacji i w konsekwencji doprowadzić do ogromnych strat.

Systemy bezpieczeństwa w zakresie współpracy pomiędzy operatorem a robotem

Systemy bezpieczeństwa produkcji w przemyśle 4.0 nie mogą obyć się również bez rozwiązań na linii człowiek-robot. Do popularnych należą choćby:

 • zatrzymanie w bezpieczny sposób robota, kiedy w wydzielonej strefie pracy pojawia się człowiek-operator. Metoda opiera się na funkcji zatrzymania awaryjnego lub czujnika bezpieczeństwa;
 • kontrolowanie odległości operatora względem robota i dostosowanie prędkości pracy robota. Gdy człowiek pojawi się w tzw. niebezpiecznej maszyna zatrzymuje się całkowicie. Funkcja opiera się na połączeniu skanera bezpieczeństwa z robotem;
 • praca cobota z mniejszą siłą i mocą, w momencie kiedy dochodzi do jego kontaktu z człowiekiem. Funkcja działa dzięki czujnikom kontrolującym wspomniane parametry.

Systemy bezpieczeństwa produkcji to obecnie powoli standard w zakładach przemysłowych. Pojawienie się wielu rozwiązań pozwala na zachowanie dyspozycyjności procesów produkcyjnych, co w obecnych czasach jest niezwykle ważną kwestią.

Źródło: Zrobotyzowany.pl
Redaktor: MRR

Dodano 25.11.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy