Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Czym jest system LOTO w celi zrobotyzowanej i czy może być smart?


Przepisy dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy wymagają od pracodawców opracowania systemu pracy, zapewniającego bezpieczeństwo na stanowisku pracy oraz izolowanie maszyn i innego sprzętu roboczego od źródeł energii w sposób, który nie spowoduje przypadkowego ponownego wzbudzenia energii.

System Lock out Tag out to jedno z najlepszych rozwiązań pozwalających zapewnić bezpieczeństwo obsługi maszyn, linii produkcyjnych oraz instalacji. Niestety jest to też system wymagający zmiany mentalności i kultury bezpieczeństwa w organizacji. LOTO to rozbudowane procedury, skomplikowane instrukcje, mnogość punktów odcinających wszystkie rodzaje energii i niezliczona ilość urządzeń blokujących i instrukcji do nich. Niejednokrotnie punkty odcięcia energii znajdują się w miejscach trudnodostępnych lub są bardzo oddalone od maszyny np. w rozdzielniach zlokalizowanych w innym budynku lub na innej kondygnacji. W tym ogromie wszelkich wymagań i komplikacji pracownicy bardzo łatwo skłaniają się do ominięcia procedur lub popełniają błędy w trakcie realizacji procesu, co jest przyczyną powstania niebezpiecznych zdarzeń i wypadków związanych z nieoczekiwanym uwolnieniem energii.

Rozwiązanie Smart LOTO umożliwia zautomatyzowane i bezpieczne odłączenie wszystkich źródeł energii bez konieczności manualnego odcinania i weryfikacji odcięcia każdego punktu przez użytkownika. Pozwala na zautomatyzowanie procedur LOTO zapewniając bezpieczeństwo na poziomie PLe / SIL3 zgodnie z PN-EN ISO 13849 / PN-EN 62061 przy jednoczesnym spełnieniu wymagań bezpieczeństwa elektrycznego wg PN-EN 60204-1.

Więcej na temat systemy LOTO w celi zrobotyzowanej, w kolejnym odcinku "Porady Zrobotyzowane" podpowiada Mariusz Michalski z firmy Pilz Polska.

Porady 4.0
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Systemy bezpieczeństwa
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/automatyzacja/systemy-bezpieczenstwa
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Pilz Polska
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/2655/pilz-polska-sp-z-o-o

Podziel się
powrót

Newsletter

Polecamy:

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy