Zastosowanie robota w przemyśle spożywczym
Przemysł spożywczy jest jedną z nielicznych branż, która jest najmniej zrobotyzowana, wynika to z faktu, że procesom produkcyjnym branży spożywczej stawiamy bardzo wysokie wymagania higieniczne i jest stosunkowo niewielu producentów, które są te wymagania w stanie spełnić.
Myśląc o robotyzacji przemysłu spożywczego, trzeba myśleć dwukierunkowo, przede wszystkim taki robot nie może zanieczyszczać produktu, nie możemy negatywnie wpływać na jego jakość oraz wygląd, ale jednocześnie produkt nie może negatywnie wpływać na samego robota, nie może pogarszać jego parametrów, a także sprawiać, że jego żywotność będzie krótsza. Dlatego do przemysłu spożywczego często są dedykowane rozwiązania, które są przeznaczone do pracy w tych ciężkich warunkach.
Każdy zakład produkcyjny, który przetwarza żywność, musi być regularnie czyszczony, większość zakładów codziennie jest pianowanych, aby zabić wszystkie zarazki oraz zapewnić jak największą higieniczność produkcji. Wiele maszyn i urządzeń nie jest w stanie wytrzymać tak wymagających warunków pracy, dlatego warto zwrócić uwagę, żeby robot był specjalnie przystosowany do pracy przemyśle spożywczym. Szczególnie warto zwrócić uwagę na uszczelki, aby były odporne na tego rodzaju chemię oraz na działanie czynników o wysokim lub niskim PH, a także, aby była odpowiednia powłoka, która nie będzie odpryskiwać, co spowoduje, że urządzenie skoroduje lub odprysk znajdzie się w produkcie końcowym.
Warto zastosować robota, który ma schowane przyłącza tak, żeby zminimalizować możliwość zużycia się takich elementów, jak wtyczki, czy też złącza. Coraz większą uwagę przykłada się do mikroorganizmów, które powstają na hali produkcyjnej przemysłu spożywczego, dlatego aspektem, nad którym warto się pochylić, jest to, aby taki robot miał możliwość napowietrzenie jego konstrukcji od środka, dzięki czemu zapobiegamy wnikaniu mikroorganizmów do wnętrza robota, co wpływa na jego żywotność.
Więcej o zastosowaniu robotów w przemyśle spożywczym, w kolejnym odcinku cyklu Porady Zrobotyzowane opowiada Sebastian Dmytryk - Inżynier Sprzedaży Robotów Przemysłowych w Staubli Łódź sp. z o.o.
Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Kontakt z firmą Staubli Łódź sp. z o.o.
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1988/staubli-lodz-sp-z-o-o
95-002 Smardzew
+48 42 636 85 04
- Robotyzacja przez duże R - czyli Yaskawa na STOM-Robotics 2024
- Przemysł Zrobotyzowany na STOM-Robotics 2024
- Automatyzacja i robotyzacja produkcji w Bydgoszczy
- I Świętokrzyskie Forum Robotyki - Kielce
- Nowe trendy w produkcji automotive na #APS2024
- Nowoczesna forma przemysłu czyli INNOFORM® 2024
- Nowoczesne rozwiązania SCHUNK na STOM 2024
- Zrobotyzowana kooperacja Yaskawa Polska & Schmalz Polska
- Strefa bezpieczeństwa i testy uderzeniowe Troax Poland
- Jakie są trendy w automatyce i robotyce przemysłowej?
- Bezpieczna robotyzacja przemysłu na ITM 2024
- Innowacje w praktyce czyli robotyzacja i automatyzacja na wyciągnięcie ręki
- Duet targów TOOLEX i ExpoWELDING w Katowicach
- Innowacyjne przemysłowe w jednym miejscu