Fabryka Przyszłości - czy jesteśmy gotowi?
Fabryka Przyszłości musi być w stanie znacznie dynamiczniej reagować na ciągle zmieniające się wymagania konsumentów, zmieniający się popyt i aktualne trendy. W przypadku fabryk oznacza to z jednej strony, że sztywna automatyzacja musi ustąpić miejsca elastycznej produkcji. To nie wielkość fabryki decyduje o wydajności, ale to jak wykorzystuje się metr kwadratowy.
Istnieje przekonanie, że wdrożenie nowych rozwiązań wiąże się ogromnymi nakładami finansowymi i z punkt widzenia mniejszych firm nie jest opłacalne. Firmy mogłyby znacząco zyskać decydując się na wprowadzenie zaledwie kilku opcji. Dzięki Big Data możemy wyszukać powtarzające się wzorce działania czy monitorować stan poszczególnych elementów maszyn zwiększając w ten sposób wydajność produkcji.
Narzędzia produkcyjne, które mogą same modyfikować swoje działanie i przystosować się do nowych zadań kompletnie odmienią branżę. Wystarczy przesłać odpowiednie polecenia wprost z inżynierskiego systemu, a poszczególne moduły uruchamiają się lub gdy już są niepotrzebne, wyłączają. W kilku krokach możemy więc zrealizować produkcję nisko seryjną czy nawet produkować pojedyncze sztuki – to coś, co było nie do pomyślenia jeszcze kilkanaście lat temu. Co więcej, to fabryka już teraz może samodzielnie zarządzać przebiegiem procesu produkcyjnego, w tym pilnować terminów wykonania zleceń czy decydować o kolejności realizacji prac. Do tego należy doliczyć również procesy kontroli jakości czy kosztorysowanie. Szacuje się, zaawansowane technologie z zakresu robotyzacji, przynoszą oszczędności rzędu około 50% w przypadku kosztów logistyki i zarządzania, a także pozwalają zredukować czas potrzebny do skompletowania zamówień o około 20%.
Bardzo ważnym elementem w Fabryce Przyszłości jest także współpraca na linii człowiek-maszyna. Dzięki robotom współpracującym użytkownicy mogą zacząć pracę z manipulatorami od drobnych zadań, które są najszybsze i najłatwiejsze do zautomatyzowania, a następnie wykorzystać zdobyte doświadczenie, aby wprowadzić automatyzację i robotyzację w innych obszarach swojej działalności. Robot współpracujący może pracować ramię w ramię z ludźmi bez barier ochronnych. Technologie oparte na współpracy umożliwią bezpieczną pracę ludzi i robotów obok siebie, pozwala to łączyć atuty robotów z konkretnymi zdolnościami ludzi.
Kolejnym ważnym elementem Fabryki Przyszłości którego nie wolno pominąć to wykorzystanie w przemyśle uczenia maszynowe oraz sztucznej inteligencji. Podobnie jak człowiek, który uczy się poprzez działanie, robot może uczyć się z czasem i stać się coraz bardziej elastyczny i skuteczny. Usprawni to zadania, takie jak autonomiczne chwytanie, dzięki kombinacji systemów wizyjnych i algorytmów uczenia maszynowego, które pomagają robotowi zrozumieć rozmiar i kształt obiektu oraz prawidłową pozycję chwytaka i nacisk, aby go uchwycić.
W uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji widzimy możliwości dalszego rozwoju współpracy człowiek-robot i uczynienia robotów bardziej autonomicznymi w ramach ustalonych parametrów. Ważne jest, aby roboty rozpoznawały określone wzory, na przykład etykiety na butelkach i umożliwiały im samodzielne korygowanie błędów.
W przyszłości uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja umożliwią robotom samodzielne uczenie się i samoregulację, umożliwiając lepszą wydajność. Roboty będą uczyć się nowych zadań także od innych robotów. Sztuczna Inteligencja może również nam pomóc w stworzeniu bardziej elastycznych systemów produkcji, na przykład poprzez zastosowanie automatycznych pojazdów kierowanych (AGV).
Dzięki nowoczesnym robotom zdolnym do szybkiego przełączania pomiędzy obsługą różnych produktów i procesów, firmy produkcyjne mogą zmaksymalizować użyteczność zarówno swoich linii produkcyjnych, jak i istniejącej siły roboczej.
Więcej na temat fabryk przyszłości i czy jesteśmy na nie gotowi, w ramach projektu "Porady Zrobotyzowane" odpowiada Michał Kaźmierczak z firmy ABB Polska.
Porozmawiaj z ekspertem ABB
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia na każdym etapie planowania i realizacji inwestycji. Eksperci z działu robotyki ABB są w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i doradzić.
--> kontakt z ekspertem ABB
Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Robotyzacja
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
ABB Robotyka
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1821/abb-sp-z-o-o
- Robotyzacja przez duże R - czyli Yaskawa na STOM-Robotics 2024
- Przemysł Zrobotyzowany na STOM-Robotics 2024
- Automatyzacja i robotyzacja produkcji w Bydgoszczy
- I Świętokrzyskie Forum Robotyki - Kielce
- Nowe trendy w produkcji automotive na #APS2024
- Nowoczesna forma przemysłu czyli INNOFORM® 2024
- Nowoczesne rozwiązania SCHUNK na STOM 2024
- Zrobotyzowana kooperacja Yaskawa Polska & Schmalz Polska
- Strefa bezpieczeństwa i testy uderzeniowe Troax Poland
- Jakie są trendy w automatyce i robotyce przemysłowej?
- Bezpieczna robotyzacja przemysłu na ITM 2024