Monitorowanie stanu maszyn i zarządzanie błędami z Lenze
Gdy maszyna zgłasza awarię, cel jest tylko jeden: naprawienie problemu tak szybko, jak to możliwe i przywrócenie maszyny do pracy. Lenze Asset Management zapewnia skuteczne wsparcie w skróceniu przestojów do minimum, dzięki szybkiemu rozwiązywaniu problemów.
Który komponent jest zainstalowany? Czy dokumentacja jest aktualna? A jeśli model i wariant są znane, jak znaleźć numer seryjny, indeks komunikatów o błędach lub określone specyfikacje techniczne? Mimo wszelkich starań, aby procesy przebiegały jak najefektywniej, w wielu firmach te aspekty nie zostały jeszcze systematycznie rozwiązane - co oznacza, że serwisant traci cenny czas w sytuacji awaryjnej, a przestoje trwają dłużej, niż to konieczne. Cyfrowi eksperci Lenze zajęli się tym problemem i przy pomocy automatyzacji i inteligentnych sieci stworzyli rozwiązanie, które kładzie kres utracie czasu i wydajności.
Portal serwisowy dla producentów OEM
Specjalista ds. automatyzacji opracował portal, który jest bezpośrednio połączony z maszynami. Jeśli wystąpi błąd, maszyna może teraz automatycznie samodzielnie utworzyć zgłoszenie, powiadamiając w ten sposób technika serwisu. Zgłoszenie określa, którego składnika dotyczy problem. Pozwala to na sprawdzenie modelu, wariantu i numeru seryjnego, a także pozycji w topologii maszyny. Błędne informacje z powodu nieaktualnej dokumentacji są wykluczone: informacje pochodzą bezpośrednio ze sterownika PLC, co zawsze odzwierciedla stan rzeczywisty. Dalsze informacje techniczne lub dodatkowe informacje o komunikacie o błędzie to tylko kilka kliknięć, bez żmudnego wyszukiwania i straty czasu. Ponieważ platforma jest neutralna dla producenta i jest zgodna z otwartymi standardami, można uzyskać dostęp nie tylko do produktów Lenze. Firma SICK również jest już na pokładzie, umożliwiając rozpoznawanie swoich czujników i udostępnianie wszystkich istniejących informacji o produktach.
To jednak nie wszystko: za pomocą funkcji zdalnej technik może połączyć się bezpośrednio z maszyną i np. natychmiast naprawić błędy oprogramowania lub w razie potrzeby uzyskać bardziej szczegółowe informacje. W przypadku wad sprzętowych można natychmiast zamówić część zamienną, która dokładnie odpowiada zainstalowanej części, bez pomyłek, na przykład z powodu różnych orientacji.
Sytuacja, w której każdy wygrywa
Czas zaoszczędzony przez producenta maszyn, który w ten sposób zapewnia bardziej wydajną obsługę, znajduje również odzwierciedlenie w OEE operatora zakładu, gdy można skrócić przestoje i obniżyć koszty serwisu. To sprawia, że portal nadaje się jako podstawa płatnej usługi, która nadal przynosi korzyści kosztowe dla użytkownika końcowego, a nawet dodatkowe przychody dla producenta, mimo że ponoszone są również koszty wynajmu portalu.
Każdy producent OEM, który rezerwuje usługę, może dostosować portal w swoim firmowym Corporate Design (CD). Dla użytkownika końcowego oznacza to, że pokazuje się tylko dostawca jego maszyn, ponieważ nie widać już, że Lenze stoi za aplikacją w chmurze.
Jednym z kluczowych aspektów atrakcyjności rozwiązania jest fakt, że jego konfiguracja nie wymaga żadnych większych, manualnych prac przygotowawczych. Identyfikacja zainstalowanych urządzeń i komponentów jest w dużej mierze automatyczna i dzięki temu zawsze aktualna. Podstawę techniczną do tego zapewnia oprogramowanie FAST Application Software Toolbox, które jest teraz wyposażone w platformę, która może również zbierać dane poza PLC. Stosowana technologia harmonizuje dane i udostępnia je w formacie zgodnym ze standardem komunikacji OPC UA. Lenze oferuje otwarte rozwiązanie, w którym można zintegrować kolejne systemy i procesy.
Źródło: Lenze
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?