Szukaj w działach:

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ruszy w tym roku

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zacznie działać jeszcze w tym roku i będzie miała siedzibę w Radomiu. Rolą Fundacji jest wspieranie polskich firm w dostosowaniu się do wymagań ery przemysłu 4.0. Pomoc oferowana przez Fundację będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom danego przedsiębiorstwa.
27 marca została powołana Rada Programowa Fundacji, która przyjęła jej statut. Fundacją będzie kierować Prezes Zarządu, którym został Andrzej Soldaty, twórca Inicjatywy dla Polskiego Przemysłu 4.0 oraz współtwórca koncepcji Platformy Przemysłu Przyszłości.

Następnym krokiem jest powołanie członków zarządu i dalej rejestracja Fundacji w KRS oraz uruchomienie środków na jej funkcjonowanie. Decyzja o wyborze Radomia na siedzibę Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podjęta została w ramach planu delokalizacji urzędów centralnych w Polsce oraz realizacji Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Decyzja poprzedzona została analizą zasobów środowiska biznesowego i przemysłowego regionu, który spełnił wymagania postawione w strategii funkcjonowania Fundacji.

Powołanie Fundacji wynika z realizacji postulatów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. SOR - jako jeden z filarów nowego modelu gospodarczego Polski - wskazuje reindustrializację oraz zwiększenie zdolności polskiego przemysłu do sprostania globalnej konkurencji.

- "Idea wspierania przemysłu 4.0 przez polski rząd przyszła z rynku. Wszystkie cele, zadania i narzędzia Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wypracowaliśmy właśnie na podstawie rozmów z przedstawicielami biznesu i przemysłu. Z naszego rozeznania wynika, że brak działań proinnowacyjnych w polskich firmach często wynika z tego, że brakuje czynników stymulujących innowacyjność lub świadomości i wiedzy na temat nowych trendów. To właśnie zadanie dla Fundacji. Ma ona m.in. pokazywać przedsiębiorcom, jakie rozwiązania oraz w jaki sposób mogą wdrożyć w swoich firmach, by skutecznie móc stawiać czoła współczesnym wyzwaniom" – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma m.in. integrować i wspierać inicjatywy wzmacniające transformację cyfrową w kraju. Działania te realizować będą centra kompetencji funkcjonujące w całym kraju. Wśród celów fundacji jest też pomoc firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności. W tym celu w siedzibie Fundacji organizowane będą szkolenia na temat najnowszych trendów technologicznych. Fundacja zaoferuje też możliwość testowania różnych rozwiązań oraz konsultacji z doświadczonymi ekspertami, by dać przedsiębiorstwom szansę na skuteczną transformacje w kierunku przemysłu 4.0. Wszelkie działania Fundacji wynikające z potrzeb rynku, mają na celu budowanie silnego ekosystemu przemysłu 4.0 w Polsce.

- "Chcemy, aby firmy wzmacniały swoje kompetencje we współdziałaniu, stając się bardziej konkurencyjnymi na rynkach globalnych" – zaznaczył Andrzej Soldaty, Prezes Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Najpierw będzie rozwijane centrum kontaktu z konsultantami przemysłu 4.0. Następnie powstanie grupa ekspertów od poszczególnych specjalizacji technologicznych i branżowych. Platforma będzie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Obejmie ono podmioty działające w Polsce – przedsiębiorców, jednostki zarządzające klastrami innowacyjnymi, podmioty działające na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

- "Dla naszej gospodarki przejście przez transformację w kierunku przemysłu 4.0 to szansa, ale też konieczność. Baza tradycyjnego przemysłu w Polsce nie jest duża, ale ma znaczny potencjał. Oznacza to, że wysiłek, który musimy włożyć w przekształcenie tradycyjnego przemysłu w nowy model, jest stosunkowo mniejszy niż w innych państwach. Wykorzystajmy tę tzw. rentę niedorozwoju i od razu zabierzmy się za tworzenie rozwiązań i biznesu przemysłu 4.0" – podsumowała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.


Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii


 
POWIĄZANE
Jak walczyć z korkami robotów w magazynie Autonomiczne roboty coraz śmielej wchodzą do hal produkcyjnych i magazynów, wspier...
ABB rozbudowuje fabrykę robotyki w USA Dzisiaj ABB wzmocniła swoje zaangażowanie na jednym z największych rynków klient&o...
Rusza drugi etap prac Grupy Roboczej ds. IoT 23 lipca br. rusza drugi etap prac Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy (IoT). Podczas pos...
Zrobotyzowane rozwiązanie Fastems and SKF Aerospace Firma SKF Aerospace, światowy lider w produkcji łożysk, przeszedł gruntowne zmiany, aby wy...
Elektryzujące auto z inteligentnej fabryki Zanim w brukselskiej fabryce Audi rozpoczęła się produkcja elektrycznego modelu e-tron, p...
Zarejestruj się na FPGA Hackathon 2024 Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak możesz wykorzystać swoje umiejętności programisty...
Partnerzy