Comarch Asset Tracking – czym jest i gdzie jest potrzebny?
Fot: Getty Images |
Firmy produkcyjne coraz liczniej wdrażają rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, które umożliwiają automatyzację i digitalizację zakładów. Zmiany te wpływają bezpośrednio na wzrost korzyści biznesowych, dzięki poprawieniu jakości produkcji, terminowości dostaw, monitorowaniu kosztów oraz zoptymalizowanym planowaniu.
Monitorowanie zasobów jest jedną z najważniejszych technologii w transformacji do Przemysłu 4.0. Dzięki technologii IoT zasoby mogą być identyfikowane, lokalizowane i śledzone za pomocą systemów złożonych z tzw. tagów (znaczników) i stacjonarnych odbiorników. Poprawia to przejrzystość, a także przyspiesza procesy zachodzące na etapie produkcji, czy w logistyce, co z kolei realnie przekłada się na ich optymalizację.
Dla firm produkcyjnych bieżące śledzenie bardzo dużej liczby zasobów może być sporym wyzwaniem. Z kolei brak klarownych informacji na temat ich przepływu, może powodować przestoje w procesach produkcyjnych i łańcuchu dostaw. Kluczowe zasoby w firmie powinny być zawsze możliwe do identyfikacji i zlokalizowania, najlepiej w czasie rzeczywistym.
Zwiększ potencjał zakładu, dzięki Comarch Asset Tracking
Rozwiązanie Comarch Asset Tracking umożliwia lokalizowanie i monitorowanie m.in. narzędzi, pojazdów czy osób. Daje możliwość usprawnienia procesów, pomaga w optymalizacji wykorzystania zasobów, a także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa.
Fot.: Comarch S.A. Dzięki monitorowaniu zasobów w budynkach produkcyjnych i magazynach można łatwo zlokalizować obiekty i na czas zidentyfikować wąskie gardła w krytycznych procesach |
Comarch Asset Tracking jest połączeniem mobilnych znaczników (UWB Tag, Beacon BLE, etykiety RFID) oraz urządzeń stacjonarnych typu gateway (UWB Node, IoT Hub), komunikujących się bezpośrednio z systemem. Znaczniki mogą zostać przytwierdzone do zasobów, które chcemy na bieżąco monitorować. Z kolei informacje o lokalizacji zasobów gromadzone są w urządzeniach typu gateway, które umieszczane są w wyznaczonych częściach magazynów czy hal produkcyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu, dane przetwarzane są przez system oraz dostępne online poprzez aplikację w wersji przeglądarkowej i mobilnej. To znaczne ułatwienie w monitorowaniu i zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa.
Comarch Asset Tracking - zalety i korzyści
Rozwiązanie Comarch Asset Tracking umożliwia optymalizację procesów w oparciu o wykorzystanie nowoczesnej technologii komunikacji radiowej Ultra Wideband (UWB). Główne zalety wyróżniające systemy oparte na technologii UWB, to precyzyjność pomiarów (nawet do 0,5 m), niezawodność oraz niskie zużycie energii. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skutecznie monitorować zasoby oraz otrzymywać informacje niezbędne do sprawnego przeprowadzenia procesu produkcyjnego, równocześnie optymalizując procesy, poprawiając jakość produkcji, a także ograniczając koszty.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie Comarch Asset Tracking na optymalizację procesów produkcyjnych i logistycznych oraz wprowadzić swoją firmę w świat Industry 4.0, pobierz bezpłatny White Paper.
Źródło: Comarch Asset Tracking
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?