Szukaj w działach:

Auto i automatyzacja – związek partnerski

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Przemysł motoryzacyjny był jednym z najwcześniejszych użytkowników zarówno tradycyjnych robotów przemysłowych, jak i cobotów. Obecnie automatyzacja przenika niemal każdy aspekt produkcji samochodów, od wytwarzania części i podzespołów u dostawców Tier 1 i 2 oraz OEM po końcowy produkt zjeżdżający z linii fabrycznej.

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki z raportu World Robotics 2023, niemal co piąty robot przemysłowy instalowany w 2022 roku w Polsce trafiał do branży motoryzacyjnej, a w całkowitej liczbie funkcjonujących w naszym kraju tego typu maszyn, 33 proc. wykorzystywanych jest w sektorze automotive.

Produkcja motoryzacyjna to złożona, konkurencyjna i wymagająca branża, stojąca w obliczu różnorodnych wyzwań w dzisiejszym otoczeniu ekonomicznym. Najważniejsze obejmują kwestie środowiskowe, niedobór pracowników, wymogi regulacyjne, wzrost kosztów i przejście na pojazdy elektryczne. Dodatkowo mówimy o szybkim rozwoju technologicznym, zakłóceniach w łańcuchach dostaw i rosnących wymaganiach konsumentów w zakresie personalizacji aut. Zmiany są stale obecne w tej branży, a teraz zachodzą w wyjątkowo szybkim tempie.

universalrobots/07_2021_Seat_Case_Story_ES


Śrubki, płyny, tempo, ciasne przestrzenie – robota dla cobota

- Fragmenty produkcji motoryzacyjnej są w dużym stopniu zautomatyzowane od dziesięcioleci, ale istnieją zadania, zwłaszcza po stronie montażu, które pozostają nadal zależne od pracy manualnej. Są one jednak uciążliwe, monotonne i coraz trudniej znaleźć chętnych do ich wykonywania. Z tych powodów wielu producentów coraz częściej decyduje się inwestować w automatyzację współpracującą, aby zaspokoić swoje bieżące potrzeby – mówi Daniel Niepsuj, Area Sales Manager na Polskę, Czechy, Słowacje i kraje bałtyckie w Universal Robots.

Gama zastosowań jest bardzo szeroka. Roboty współpracujące mogą wkręcać śruby i nakrętki, co podnosi jakość produktu dzięki precyzyjnemu kontrolowaniu położenia i kąta łączonych elementów. Coboty mogą również wykonywać zadania związane z napełnianiem zbiorników płynami, wykańczaniem powierzchni, klejeniem i montażem. Wyposażone w kamery i czujniki roboty współpracujące są także doskonałym rozwiązaniem do testowania jakości wyrobów i zwiększania standaryzacji procesów produkcyjnych. Wszystkie te zastosowania znacznie przyczyniają się do podnoszenia wydajności produkcji i jakości procesów przy jednoczesnym obniżeniu ryzyka wypadków i urazów związanych z wykonywaniem przez pracowników nieergonomicznych zadań. 

Jedną z kluczowych zalet cobotów jest ich elastyczność: mogą być montowane w dowolnej orientacji, po ocenie ryzyka mogą być umieszczane obok ludzi bez ogrodzeń ochronnych i mogą z powodzeniem wykonywać wiele różnych zadań. Co ważne, coboty mają również niewielkie rozmiary. Oznacza to, że można je łatwo umieścić na istniejących liniach produkcyjnych, zamontować na cokole lub na platformie mobilnej.

universalrobots/UR_Automotive_główne


Cobotyzacja z polskiej perspektywy

W Polsce sprzedaż nowych aut ciągle rośnie, jak wynika z raportu AutomotiveSuppliers.pl „Przemysł motoryzacyjny w Polsce”. W 2023 roku produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep pokonała kolejną rekordową barierę, po raz pierwszy w historii przekraczając poziom 230 mld złotych i wyniosła 236,5 mld złotych. To o 14,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jednocześnie wzmaga się niepokój producentów w obliczu skokowego rozwoju technologii. O ile wg danych KPMG z raportu „Automakers getting real about the future of mobility. A European perspective” w 2022 roku pewność firm w kwestii bardzo dobrego przygotowania do wdrożenia zaawansowanych technologii produkcyjnych w Europie wynosiła 59 proc., to w 2023 roku spadła do 32 proc.

Wychodząc naprzeciw potrzebom branży Universal Robots wraz z partnerami przygotował spotkanie – Automotive Cobot Day.

- Nadążanie za zmieniającym się, rosnącym rynkiem i nowymi technologiami jest wyzwaniem dla producentów. Automatyzacja coraz silniej wkracza tam, gdzie kluczowe jest utrzymanie wysokiej, powtarzalnej jakości i czasów cyklu. Dlatego chcielibyśmy zaprosić kierownictwo firm związanych z motoryzacją do zobaczenia na żywo tego, jak roboty współpracujące mogą usprawnić funkcjonowanie ich zakładów i jak zaprząc sztuczną inteligencję np. do prac inspekcyjnych – mówi Daniel Niepsuj. – Spotkanie będzie też szansą na zapoznanie się z opiniami użytkowników cobotów z branży automotive i networking.- dodał Niepsuj.

Automotive Cobot Day odbędzie się 11 czerwca 2024 na zamku Topacz w Ślęzy k. Wrocławia. Szczegóły i rejestracja na stronie: https://events.universal-robots.com/cee/live-events/automotive-cobot-day-pl/ 

 

Źródło: Universal Robots

Universal Robots A/S
Siemensova 2717/4
155 00 Praha 13
+48 504 413 113
POWIĄZANE
Warsztaty SEW-EURODRIVE Polska na SYMAS® i MAINTENANCE To już swego rodzaju tradycja, że na stoisku SEW-EURODRIVE Polska w czasie targów ...
Zautomatyzowane rozwiązania do spawania laserowego baterii Od wielu lat RMA jest wiodącym dostawcą innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań dla przem...
I Świętokrzyskie Forum Robotyki - Kielce Pierwsze Świętokrzyskie Forum Robotyki odbyło się w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowe...
Czym jest IoT i IIoT? Co to jest IoT i IIoT oraz jakie są między nimi różnice i podobieństwa w przemysło...
Trendy 2024 w branży laboratoryjnej Początek roku to zwykle okres obserwowania i przewidywania zmian w branży oraz trend&oacu...
Rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni DataLogger IG od SEW-EURODRIVE Polska to zestaw diagnostyczno-serwisowy, który pow...
Partnerzy