Auto i automatyzacja – związek partnerski

Przemysł motoryzacyjny był jednym z najwcześniejszych użytkowników zarówno tradycyjnych robotów przemysłowych, jak i cobotów. Obecnie automatyzacja przenika niemal każdy aspekt produkcji samochodów, od wytwarzania części i podzespołów u dostawców Tier 1 i 2 oraz OEM po końcowy produkt zjeżdżający z linii fabrycznej.
Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki z raportu World Robotics 2023, niemal co piąty robot przemysłowy instalowany w 2022 roku w Polsce trafiał do branży motoryzacyjnej, a w całkowitej liczbie funkcjonujących w naszym kraju tego typu maszyn, 33 proc. wykorzystywanych jest w sektorze automotive.
Produkcja motoryzacyjna to złożona, konkurencyjna i wymagająca branża, stojąca w obliczu różnorodnych wyzwań w dzisiejszym otoczeniu ekonomicznym. Najważniejsze obejmują kwestie środowiskowe, niedobór pracowników, wymogi regulacyjne, wzrost kosztów i przejście na pojazdy elektryczne. Dodatkowo mówimy o szybkim rozwoju technologicznym, zakłóceniach w łańcuchach dostaw i rosnących wymaganiach konsumentów w zakresie personalizacji aut. Zmiany są stale obecne w tej branży, a teraz zachodzą w wyjątkowo szybkim tempie.
![]() |
Śrubki, płyny, tempo, ciasne przestrzenie – robota dla cobota
- Fragmenty produkcji motoryzacyjnej są w dużym stopniu zautomatyzowane od dziesięcioleci, ale istnieją zadania, zwłaszcza po stronie montażu, które pozostają nadal zależne od pracy manualnej. Są one jednak uciążliwe, monotonne i coraz trudniej znaleźć chętnych do ich wykonywania. Z tych powodów wielu producentów coraz częściej decyduje się inwestować w automatyzację współpracującą, aby zaspokoić swoje bieżące potrzeby – mówi Daniel Niepsuj, Area Sales Manager na Polskę, Czechy, Słowacje i kraje bałtyckie w Universal Robots.
Gama zastosowań jest bardzo szeroka. Roboty współpracujące mogą wkręcać śruby i nakrętki, co podnosi jakość produktu dzięki precyzyjnemu kontrolowaniu położenia i kąta łączonych elementów. Coboty mogą również wykonywać zadania związane z napełnianiem zbiorników płynami, wykańczaniem powierzchni, klejeniem i montażem. Wyposażone w kamery i czujniki roboty współpracujące są także doskonałym rozwiązaniem do testowania jakości wyrobów i zwiększania standaryzacji procesów produkcyjnych. Wszystkie te zastosowania znacznie przyczyniają się do podnoszenia wydajności produkcji i jakości procesów przy jednoczesnym obniżeniu ryzyka wypadków i urazów związanych z wykonywaniem przez pracowników nieergonomicznych zadań.
Jedną z kluczowych zalet cobotów jest ich elastyczność: mogą być montowane w dowolnej orientacji, po ocenie ryzyka mogą być umieszczane obok ludzi bez ogrodzeń ochronnych i mogą z powodzeniem wykonywać wiele różnych zadań. Co ważne, coboty mają również niewielkie rozmiary. Oznacza to, że można je łatwo umieścić na istniejących liniach produkcyjnych, zamontować na cokole lub na platformie mobilnej.
![]() |
Cobotyzacja z polskiej perspektywy
W Polsce sprzedaż nowych aut ciągle rośnie, jak wynika z raportu AutomotiveSuppliers.pl „Przemysł motoryzacyjny w Polsce”. W 2023 roku produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep pokonała kolejną rekordową barierę, po raz pierwszy w historii przekraczając poziom 230 mld złotych i wyniosła 236,5 mld złotych. To o 14,7 proc. więcej niż rok wcześniej.
Jednocześnie wzmaga się niepokój producentów w obliczu skokowego rozwoju technologii. O ile wg danych KPMG z raportu „Automakers getting real about the future of mobility. A European perspective” w 2022 roku pewność firm w kwestii bardzo dobrego przygotowania do wdrożenia zaawansowanych technologii produkcyjnych w Europie wynosiła 59 proc., to w 2023 roku spadła do 32 proc.
Wychodząc naprzeciw potrzebom branży Universal Robots wraz z partnerami przygotował spotkanie – Automotive Cobot Day.
- Nadążanie za zmieniającym się, rosnącym rynkiem i nowymi technologiami jest wyzwaniem dla producentów. Automatyzacja coraz silniej wkracza tam, gdzie kluczowe jest utrzymanie wysokiej, powtarzalnej jakości i czasów cyklu. Dlatego chcielibyśmy zaprosić kierownictwo firm związanych z motoryzacją do zobaczenia na żywo tego, jak roboty współpracujące mogą usprawnić funkcjonowanie ich zakładów i jak zaprząc sztuczną inteligencję np. do prac inspekcyjnych – mówi Daniel Niepsuj. – Spotkanie będzie też szansą na zapoznanie się z opiniami użytkowników cobotów z branży automotive i networking.- dodał Niepsuj.
Automotive Cobot Day odbędzie się 11 czerwca 2024 na zamku Topacz w Ślęzy k. Wrocławia. Szczegóły i rejestracja na stronie: https://events.universal-robots.com/cee/live-events/automotive-cobot-day-pl/
Źródło: Universal Robots
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- P-Weld – Zrobotyzowane Rozwiązania w Spawaniu
- Ulga na robotyzację - do kiedy można skorzystać?
- Zrobotyzowany przegląd targów branżowych 2025
- Webinary Beckhoff – dostępne online
- Estun inwestuje w Polsce
- OMNI-ADP – modułowe komputery panelowe AAEON w ofercie CSI S.A.
- Raport: Przegląd Rynku Robotów Współpracujących (Cobotów)
- Jak zwiększyć efektywność AGV? Radarowe czujniki w akcji
- Raport: Rynek robotów mobilnych AGV i AMR w 2025
- ABB wydzielenia dział robotyki





