Szukaj w działach:

Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała najnowszy raport "Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż".


Publikacja, rzuca światło na najważniejsze kierunki rozwoju gospodarki Polski w najbliższych latach. Zapraszamy do bliższej lektury, aby zrozumieć, jakie zmiany będą kształtować naszą rzeczywistość.

Perspektywa do 2028 roku, przedstawiona przez ekspertkę Adriana Skorupską z Departamentu Analiz i Strategii PARP, maluje obraz rozwiniętej gospodarki. Dochód rozporządzalny na osobę prognozowany jest na poziomie 40 tys. dolarów, co stanowi imponujące 70% średniego dochodu w Unii Europejskiej. Niski poziom bezrobocia, utrzymujący się na poziomie 3%, i napędzający wzrost inwestycji sektor nowoczesnych technologii, przemysł 4.0, sztuczna inteligencja, oraz rozwój elektromobilności.

Raport wskazuje na odpowiedzialną społecznie konsumpcję jako nowy styl życia, widoczny zwłaszcza w patriotyzmie lokalnym. Eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważają, że wybieranie lokalnych produktów i usług nie tylko przynosi korzyści miejscowym dostawcom, ale także wspiera cele związane z ochroną środowiska, zmniejszeniem śladu węglowego oraz optymalizacją logistyki dostaw.

Trend konsumpcji produktów roślinnych, choć silniejszy w Europie Zachodniej, zyskuje na znaczeniu również w Polsce. Perspektywy rozwoju w tej dziedzinie podkreślają konieczność wzmocnienia kształcenia kadr i specjalizacji w produkcji alternatywnej żywności. Odpowiedzialność społeczna przenika także w obszar turystyki, gdzie podróżni coraz częściej zwracają uwagę na wpływ swoich wyborów na lokalne społeczności.

Główne kierunki rozwoju, zidentyfikowane w 17 branżach, wyznaczają megatrendy: postęp technologiczny, zrównoważony rozwój, zmiany demograficzne i globalizacja. Cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja stają się nieodzowne dla firm, które dążą do zielonej transformacji i większej odpowiedzialności społecznej. Zrównoważony rozwój skupia się na efektywności energetycznej, odnawialnych źródłach energii oraz gospodarce obiegu zamkniętego.

Demograficzne zmiany, takie jak starzenie się społeczeństwa, wymagają od firm dostosowania strategii rekrutacyjnych do nowego profilu pracowników. Globalizacja, a zwłaszcza rola Polski w Unii Europejskiej, jest kluczowym czynnikiem kształtującym krajowy rynek pracy.

W skrócie, Polska 2028 to krajobraz rozwiniętej, innowacyjnej gospodarki, opartej na zrównoważonym rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i postępie technologicznym. Dla przedsiębiorstw kluczowym zadaniem będzie elastyczne dostosowanie się do megatrendów, co pozwoli utrzymać atrakcyjność krajowego rynku pracy.

Cały raport dostępny jest na stronie PARP - Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż.

 

Źródło: PARP

POWIĄZANE
Inteligentna fabryka Rittal rozpoczęła produkcję W miejscowości Haiger w środkowej Hesji zakończyła się budowa zakładu przemysłowego firmy...
Nowy data Mistrzostw Polski w Lutowaniu Jak zapowiada Grupa RENEX - organizator wydarzenia - tegoroczne Mistrzostwa Polski w Luto...
Targi PCI DAYS we wrześniu 2021 Targi dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days to długo oczekiwane wydarze...
Rośnie rynek robotów współpracujących Jak informuje Markets and Markets udział w globalnym rynku robotów współpra...
Metrologiczne święto w Targach Kielce już we wrześniu! Klaster metrologiczny, seminarium NDT i firmy z całego świata skupione na precyzji pomiar...
Tegoroczny finał GC SCM TFC w świecie online Zmagania o tytuł Mistrza Świata GC SCM TFC 2020 zostanie rozegrana zdalnie, dzięki czemu ...
Partnerzy