Szukaj w działach:

Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała najnowszy raport "Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż".


Publikacja, rzuca światło na najważniejsze kierunki rozwoju gospodarki Polski w najbliższych latach. Zapraszamy do bliższej lektury, aby zrozumieć, jakie zmiany będą kształtować naszą rzeczywistość.

Perspektywa do 2028 roku, przedstawiona przez ekspertkę Adriana Skorupską z Departamentu Analiz i Strategii PARP, maluje obraz rozwiniętej gospodarki. Dochód rozporządzalny na osobę prognozowany jest na poziomie 40 tys. dolarów, co stanowi imponujące 70% średniego dochodu w Unii Europejskiej. Niski poziom bezrobocia, utrzymujący się na poziomie 3%, i napędzający wzrost inwestycji sektor nowoczesnych technologii, przemysł 4.0, sztuczna inteligencja, oraz rozwój elektromobilności.

Raport wskazuje na odpowiedzialną społecznie konsumpcję jako nowy styl życia, widoczny zwłaszcza w patriotyzmie lokalnym. Eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważają, że wybieranie lokalnych produktów i usług nie tylko przynosi korzyści miejscowym dostawcom, ale także wspiera cele związane z ochroną środowiska, zmniejszeniem śladu węglowego oraz optymalizacją logistyki dostaw.

Trend konsumpcji produktów roślinnych, choć silniejszy w Europie Zachodniej, zyskuje na znaczeniu również w Polsce. Perspektywy rozwoju w tej dziedzinie podkreślają konieczność wzmocnienia kształcenia kadr i specjalizacji w produkcji alternatywnej żywności. Odpowiedzialność społeczna przenika także w obszar turystyki, gdzie podróżni coraz częściej zwracają uwagę na wpływ swoich wyborów na lokalne społeczności.

Główne kierunki rozwoju, zidentyfikowane w 17 branżach, wyznaczają megatrendy: postęp technologiczny, zrównoważony rozwój, zmiany demograficzne i globalizacja. Cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja stają się nieodzowne dla firm, które dążą do zielonej transformacji i większej odpowiedzialności społecznej. Zrównoważony rozwój skupia się na efektywności energetycznej, odnawialnych źródłach energii oraz gospodarce obiegu zamkniętego.

Demograficzne zmiany, takie jak starzenie się społeczeństwa, wymagają od firm dostosowania strategii rekrutacyjnych do nowego profilu pracowników. Globalizacja, a zwłaszcza rola Polski w Unii Europejskiej, jest kluczowym czynnikiem kształtującym krajowy rynek pracy.

W skrócie, Polska 2028 to krajobraz rozwiniętej, innowacyjnej gospodarki, opartej na zrównoważonym rozwoju, odpowiedzialnej konsumpcji i postępie technologicznym. Dla przedsiębiorstw kluczowym zadaniem będzie elastyczne dostosowanie się do megatrendów, co pozwoli utrzymać atrakcyjność krajowego rynku pracy.

Cały raport dostępny jest na stronie PARP - Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż.

 

Źródło: PARP

POWIĄZANE
Rusza rejestracja na Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Grupa RENEX poinformowała, że 15 września 2020 rozpoczyna się rejestracja zawodnikó...
Nadchodzą Targi TAROPAK 2019 Targi TAROPAK to wydarzenie z ponad 40-letnią tradycją, doceniane od lat przez branżowe i...
YAMAHA z ofertą nowych robotów i urządzeń YAMAHA Motor Europe rozszerzyła na przestrzeni 2020 roku swoją ofertę o szereg nowych urz...
Bezpieczna praca robota w trudnych warunkach Pokrowce ochronne EVOTECz linii EVO_blast zabiezpieczają pracę robota w trudnych warunkac...
Webinaria FAULHABER - wiedza siłą napędową Nieważne, czy chcesz się uczyć w domu, w podróży czy w biurze, webinaria FAULHABER...
Kluczowe wydarzenie sektora automotive powraca! V edycja IABM wraca, aby wreszcie, po wielu miesiącach biznesowych spotkań wirtualnych, s...
Partnerzy