Zawody robotów XChallenge coraz bliżej
Już 16 listopada 2024 roku w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce odbędą się największe zawody robotów w Polsce – XChallenge 2024.
XChallenge to wyjątkowe wydarzenie technologiczne, które gromadzi najlepszych konstruktorów robotów z Polski i Europy, walczących w trzech spektakularnych konkurencjach: Task Hunters, Smash Bots oraz ROBO~motion. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie przyciąga zarówno profesjonalistów, jak i miłośników technologii w każdym wieku, oferując widzom niesamowite emocje. W trakcie zawodów będzie można zobaczyć roboty zarówno autonomiczne, jak i zdalnie sterowane. Konstrukcje robotyczne będą poruszać się po specjalnie zaprojektowanych torach, podążając za liniami, rywalizując w labiryntach oraz walcząc na ringach sumo. Tylko podczas zawodów XChallenge będzie można obserwować zmagania robotów, które będą poruszać się po suficie areny. Przez cały dzień zaprezentowane zostaną także roboty wyposażone w piły tarczowe, nożyce, przecinaki, wyrzutnie oraz większe konstrukcje zaprojektowane do wykonywania bardziej precyzyjnych zadań.
W ramach XChallenge odbędzie się również piknik kosmiczny, podczas którego goście będą mogli odwiedzić różnorodne stoiska tematyczne blisko 20 wystawców, związane nie tylko z kosmosem, ale również z nowymi technologiami. Partnerzy przygotowali dla odwiedzających pokazy, eksponaty, warsztaty, w tym m.in. z budowania własnych rakiet czy oglądania ciał niebieskich przez nowoczesne teleskopy, a także seanse w planetarium. Piknik kosmiczny staje się niepowtarzalną okazją do odkrywania kosmosu i świata nauki w bardzo praktyczny sposób!
Dodatkowym punktem programu będzie 15-lecie Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, które zostanie uświetnione przez specjalne wykłady, warsztaty i atrakcje dla najmłodszych uczestników, inspirując ich do zgłębiania nauki i technologii.
„XChallenge 2024 to prawdziwe święto robotyki, które swoją skalą czyni je największymi zawodami robotów w Polsce i jednym z największych w Europie. Cieszymy się, że do Rzeszowa przyjedzie ponad 500 uczestników, którzy wystawią do rywalizacji aż 300 robotów, a te będą rywalizować w 16 różnorodnych konkurencjach. Do wykonania aren wykorzystaliśmy ponad 6 ton materiałów, a całe wydarzenie obsługiwać będzie ponad 100 organizatorów, sędziów i wolontariuszy. Tak szeroki wachlarz wyzwań, jak i imponująca liczba uczestników i robotów, gwarantują emocje na najwyższym poziomie zarówno dla zawodników, jak i dla publiczności,” - mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Organizatorzy podkreślają, że wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji, wydarzenie odbywa się w sobotę 16 października od godziny 10:00.
Dodatkowo podczas wydarzenia dostępna będzie Strefa popularnonaukowa obejmująca symulatory i eksponaty naukowe, które pozwolą gościom na interaktywny kontakt z nauką. Animatorzy przedstawią odwiedzającym fascynujące zjawiska, wyjaśnią działania różnych urządzeń oraz będą inspirować do dalszego odkrywania tajników nauki i technologii. Strefa jest realizowana w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Podkarpackiego otrzymanych w ramach otwartego konkursu ofert w dziedzinie nauki w 2024 r. pn. „Organizacja wydarzeń popularyzujących naukę”.
Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie i social mediach:
https://www.facebook.com/xchallenge.poland
https://xchallenge.pl
https://www.youtube.com/@xchallengerzeszow
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Rzeszowska Grupa IT, RoboLAB, Podkarpackie Centrum Innowacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Wydarzenie wspierają: Pratt & Whitney, Województwo Podkarpackie oraz Rzeszów – stolica innowacji.
Źródło: Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok