Szukaj w działach:

Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Robotyzacja staje się nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki, a Polska, choć wciąż na wczesnym etapie tego procesu w porównaniu do innych krajów europejskich, zaczyna dostrzegać jej rosnące znaczenie.

W 2022 roku w polskim sektorze przetwórstwa przemysłowego działało już blisko 18 tysięcy robotów, co oznaczało 54 roboty na 10 tysięcy pracowników tego sektora. Takie liczby uplasowały Polskę na 6. miejscu w Unii Europejskiej pod względem ogólnej liczby robotów w przemyśle, ale jednocześnie na 16. miejscu pod względem tzw. gęstości robotyzacji.

Niska gęstość robotyzacji – wyzwanie dla polskiej gospodarki

Gęstość robotyzacji, czyli liczba robotów przypadających na liczbę pracowników, jest jednym z kluczowych wskaźników obrazujących poziom zaawansowania technologicznego gospodarki. W Polsce ten wskaźnik pozostaje stosunkowo niski, co wskazuje na dystans dzielący nas nie tylko od europejskich liderów, takich jak Niemcy i Szwecja, ale także od sąsiadów z regionu – Słowacji, Węgier i Czech.

Filip Leśniewicz, starszy analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), zwraca uwagę, że niska gęstość robotyzacji w Polsce wynika m.in. z różnic w strukturze gospodarki. Polska mniej zależy od sektora motoryzacyjnego niż inne kraje regionu, gdzie robotyzacja jest bardziej powszechna. Dodatkowo, niskie koszty pracy przez lata stanowiły podstawę konkurencyjności polskiego przemysłu, co opóźniało wdrażanie automatyzacji.

Przemysł dostrzega potencjał robotyzacji

Mimo dotychczasowych opóźnień, polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej doceniają znaczenie robotyzacji. Jak wynika z badań PIE przeprowadzonych pod koniec 2023 roku, aż 76% polskich firm uważa, że robotyzacja jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności na rynku. Co istotne, stosunek ten był wyraźnie skorelowany z wielkością firmy – 77% małych i średnich przedsiębiorstw dostrzega korzyści wynikające z automatyzacji, natomiast wśród firm o przychodach przekraczających 10 mln PLN oraz tych z kapitałem zagranicznym, ten odsetek wynosił odpowiednio 100% i 94%.

Robotyzacja odpowiedzią na brak wykwalifikowanych pracowników

Jednym z kluczowych wyzwań stojących przed polskim przemysłem jest niedobór wykwalifikowanej kadry, co coraz częściej staje się impulsem do robotyzacji. Badanie PIE z marca 2024 roku wykazało, że trudności w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników są jednym z głównych czynników skłaniających firmy do inwestowania w automatyzację. Co istotne, robotyzacja nie zastępuje pracy ludzi, ale raczej kompensuje brak dostępnych specjalistów.

Respondenci badania zwracali uwagę na niedostateczną jakość edukacji zawodowej w Polsce. Według badanych, brak odpowiedniego kształcenia technicznego oraz szkół zawodowych przyczynia się do niedoboru pracowników zdolnych do obsługi zaawansowanych technologii, takich jak robotyka.

Robotyzacja jako szansa dla polskiej gospodarki

W obliczu rosnących kosztów pracy i globalnej konkurencji, robotyzacja staje się koniecznością dla utrzymania i wzmocnienia pozycji polskiego przemysłu. Jak podkreślają eksperci, kluczowe będzie jednak nie tylko inwestowanie w same roboty, ale także w rozwój krajowych technologii oraz kształcenie wykwalifikowanej kadry.

Polska, mimo opóźnień, ma szansę wykorzystać potencjał robotyzacji, aby zbliżyć się do europejskich liderów w tej dziedzinie. Wraz z odpowiednimi działaniami na poziomie krajowym, robotyzacja może stać się kluczowym czynnikiem przyspieszającym rozwój gospodarki i zwiększającym jej konkurencyjność na globalnym rynku.

Raport do pobrania na stronie: https://pie.net.pl/polski-przemysl-potrzebuje-wiecej-robotow/

 

Źródło PIE

POWIĄZANE
Zrobotyzowane rozwiązania na MODERNLOG 2023 Najważniejsze firmy z branży, angażujący program konferencyjny, pokazy maszyn na żywo &nd...
Przemysł 4.0 podąża w kierunku standaryzacji Każdy, kto zastanawiał się nad tym, dlaczego w ostatnich latach tak dużo mówi się ...
IoT i AI w Polsce - Raport „Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce. Jak wykorzystać ...
TFM Robotics w branży automotive. Case study. Robotyzacja stanowisk obsługi maszyn u producenta części dla przemysłu motoryzacyjnego, m...
Producenci żywności zwiększają wydajność z robotami YAMAHA Automatyzacja wszelkich procesów produkcyjnych może przyczyniać się do ułatwiania ...
Przemysłowa Wiosna STOM 2025 Targi Kielce zapraszają w dniach 25-28 marca 2025 r. do udziału w cyklu imprez organizowa...
Partnerzy