Szukaj w działach:

Chwytaki adhezyjne do różnorodnych zastosowań

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Inspirowana bionicznie technologia chwytaków ADHESO opiera się na zasadzie adhezji i wykorzystuje międzycząsteczkowe siły Van der Waalsa do manipulacji różnymi elementami.

 Zalety technologii chwytaków ADHESO są rewolucyjne:

  • Chwytanie bez pozostawiania śladów.
  • Czuły chwyt, bez stosowania siły mechanicznej.
  • Brak zewnętrznego zasilania.

Eksperci firmy SCHUNK ds. zastosowań wykorzystują te zalety i opracowują dostosowane do potrzeb klienta chwytaki adhezyjne z technologią ADHESO. Ze względu na dużą różnorodność i możliwość konfiguracji, chwytaki z technologią ADHESO można dostosować bezpośrednio do wymagań danego detalu.

Technologia ADHESO zainspirowana naturą

Technologia chwytaków ADHESO oparta jest na przyczepnej powierzchni wzorowanej na naturze. Siły adhezyjne wykorzystywane przez zwierzęta, np. gekony, do poruszania się, są obecnie używane przez firmę SCHUNK do zastosowań manipulacyjnych w różnych dziedzinach.

Materiał i powierzchnia

Chwytaki SCHUNK z technologią ADHESO mają charakterystyczną strukturę powierzchni wykonaną ze specjalnych polimerów, która przypomina nogę, przylega ona do szerokiej gamy materiałów i przedmiotów bez pozostawiania śladów. Możliwości skalowania i zastosowanie różnych właściwości materiału pozwala na dostosowanie przyczepnej powierzchni do różnego rodzaju detali, które chwytak będzie łapał. To sprawia, że chwytaki wyposażone w technologię ADHESO są bardzo uniwersalne i nadają się do chwytania szerokiej gamy detali.

SCHUNK ADHESO sktruktura
 

Proces chwytania

Aby podnieść obrabiany przedmiot, na konstrukcję wywierany jest delikatny nacisk, który zwiększa powierzchnię styku i wykorzystuje efekt Van der Waalsa. Aby zwolnić chwytak, można go oddzielić od przedmiotu obrabianego za pomocą trzech mechanizmów zwalniających:

  1. Ruch obrotowy.
  2. Ruch przechylania.
  3. Ruch ślizgowy.
SCHUNK ADHESO proces chwytania
 

Można również wyposażyć chwytak w aktywny zgarniacz, który zapobiega naprężeniom mechanicznym obrabianego przedmiotu w miejscu ustawienia.

Chwytaki z technologią ADHESO - adhezyjne chwytaki bez zapotrzebowania na energię

Możliwości chwytania oferowane przez ADHESO są tak różnorodne, jak zastosowania chwytaków. Różnicując trzy podstawowe parametry: powierzchnię, wielkość oraz rodzaj kompensacji, chwytak można dopasować do wymogów konkretnego zastosowania.

Firma SCHUNK oferuje cztery znormalizowane rozmiary chwytaków ADHESO z dopasowanym kołnierzem adaptacyjnym ISO, który może być już używany do szybkiego i ekonomicznego wdrażania wielu zastosowań chwytaków. Na życzenie klienta firma SCHUNK może również dostarczyć niestandardowe rozwiązanie chwytające ADHESO bezpośrednio dostosowane do danego zastosowania.

Skorzystaj teraz z zalet technologii chwytaków ADHESO:

  • Niskie koszty eksploatacji dzięki energooszczędnemu chwytaniu bez dodatkowego zasilania energią
  • Chwytanie delikatnych przedmiotów bez widocznych pozostałości
  • Brak emisji cząstek, dzięki czemu nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sterylnych
  • Wszechstronne i idealnie dostosowane do różnych zakresów zastosowań


ADHESO w praktyce - imponująca charakterystyka dla wymagających zastosowań manipulacyjnych

Chwytaki ADHESO w automatyce laboratoryjnej, przemyśle medycznym i farmaceutycznym

SCHUNK ADHESO przemysł medyczny
 

Pojemniki, strzykawki i inne przedmioty medyczne wykonane z tworzywa sztucznego i szkła często mają bardzo gładkie powierzchnie i dlatego idealnie nadają się do chwytania za pomocą SCHUNK ADHESO. Ze względu na nieemitujący cząstek i energooszczędny proces chwytania, chwytaki ADHESO mogą być bez problemu stosowane nawet w środowiskach podlegających restrykcyjnym wymaganiom odnośnie higieny. Technologia ta umożliwia chwytanie bez dodatkowego zużycia energii i pozostawiania śladów.

Chwytaki z technologią ADHESO w przemyśle elektronicznym

SCHUNK ADHESO przemysł elektroniczny
 

Niezależnie od tego, czy jest to montaż płytek obwodów drukowanych, czy też chwytanie całych płytek półprzewodnikowych lub płytek drukowanych: chwytaki SCHUNK ADHESO stanowią idealne rozwiązanie do różnych zastosowań w przemyśle elektronicznym. Dzięki unikalnej technologii ADHESO podczas chwytania nie mają miejsca żadne mechaniczne impulsy. Dlatego SCHUNK ADHESO to optymalne rozwiązanie, nie powodujące żadnych pozostałości ani emisji cząstek.


Źródło: SCHUNK
Redaktor: MRR

SCHUNK Intec Sp. z o.o.
Puławska 40 A
05-500 Piaseczno
+48 22 726 25 00
POWIĄZANE
Pneumatyczna automatyzacja ruchów pilnika Aby uzyskać czyste produkty końcowe, ostre krawędzie, nierówności oraz występy mus...
Weź udział w SMART FACTORY na ITM Polska 2019 SMART FACTORY to przestrzeń specjalna przygotowywana we współpracy z wystawcami ta...
Eaton inwestuje ponad 20 milion w Tczewie Eaton inwestuje ponad 20 milion dolarów w zwiększenie mocy produkcyjnych i zdolnoś...
Robot Hadrian X rekordzistom w układaniu cegieł Celem robota Hadrian X jest automatyzacja budownictwa, robot ma wymurować dom w zaledwie ...
Zintegrowane przez B&R urządzenie do napełniania butelek Urządzenie do napełniania butelek zaprezentowane przez firmę Seiko Corporation, jednego z ...
Robotyzacja procesów – bezpłatny audyt w zakładzie Firma Procobot przygotowała propozycję bezpłatnego audytu potencjału robotyzacji w zakład...
Partnerzy