Szukaj w działach:

Cztery intensywne dni Targów DREMA 2019

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Targi DREMA, Furnica i Sofab 2019 trwały przez cztery intensywne dni. Dzięki minionym wydarzeniom możemy mieć pewność, że przemysł drzewny i meblarski w Polsce ma się dobrze.

Jak podaje organizator, oferty flagowe w Poznaniu pokazało prawie 600 wystawców (w tym w ramach targów DREMA 90 wystawców z zagranicy i 400 z Polski, w ramach targów Furnica i Sofab 38 wystawców z zagranicy i 57 wystawców z Polski). Powierzchnia, jaką łącznie zapełniały zaaranżowane efektownie stoiska, wynosiła 28 700 m2 (DREMA – 25 000 m2, Furnica i Sofab - 3 700 m2 powierzchni wystawienniczej). W sercu Wielkopolski zjawiło się aż 15,450 zwiedziających profesjonalistów, którzy oglądać mogli wyjątkową ekspozycję narzędzi, nowoczesnych maszyn i specjalistycznych urządzeń.

Targi DREMA, Furnica i Sofab 2019 odbyły się w dniach 10-13 września. Podczas wydarzenia zobaczyc można było najnowsze trendy w przemyśle meblarskim oraz w branży obróbki drewna. Oferta wydarzeń towarzyszących była imponująca, dzięki czemu zwiedzający mogli poszerzać swoją wiedzę i odkrywać potencjał nowoczesnych rozwiązań. 20 produktów nagrodzonych prestiżowym Złotym Medalem MTP okazało się niezwykle interesujących, podobnie jak 16 stoisk kreatywnych które otrzymały wyróżnienia Acanthus Aureus. Popularnością cieszyło się również kilkadziesiąt rynkowych nowości.

Trzy fabryki na żywo

Targi DREMA, Furnica i Sofab 2019 umożliwiały zobaczenie maszyn w ruchu, co niewątpliwie było atutem wydarzenia. Z myślą o tego rodzaju prezentacji powstały trzy specjalne przestrzenie, które poza stoiskami wystawców stworzyły taką szansę odwiedzającym. W przestrzeniach tych w czasie targów miejsce miały pokazowe fabryki, w których zobaczyć można było nowoczesne technologie, rozwiązania i maszyny do obróbki drewna. Dodatkowo powstały strefy edukacyjne – projekty Drema Dzieciom, Tapicernia 4.0 oraz Innowacyjna Kuchnia, które pozwalały gościom na zapoznanie się z technologiczną stroną procesu produkcji mebli.

Globalny, kompleksowy proces projektowania i produkcji mebli na wymiar zaprezentowany został w strefie Globalna Innowacja w Kuchni. Prezentacja odbyła się dzięki firmie InfoTEC CNC oraz jej partnerom (Abrys System, Blum, Frontres, ICA, ITA Tools, Kronospan, Lamello, Schilsner, Drew-Met). Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat możliwości zwiększania sprzedaży i rozwoju, a także na temat wszechobecnej cyfryzacji oraz jej wpływom na wymiar i procesy produkcyjne mebli. Poznać można było także znaczenie ergonomii przy projektowaniu kuchni oraz zmiany kierunkowe we wzornictwie. Odwiedzający wydarzenie mogli ponadto zdobyć wiedzę na temat oklein, struktur płyt meblowych, sposobów dobierania dekorów czy alternatywnych metod ich stosowania w praktyce. Tapicernia 4.0 dostarczała gotowych, nowoczesnych i zautomatyzowanych rozwiązań, które służą powstawaniu mebli tapicerowanych. Firma InfoTEC CNC koordynowała fabrykę. Dodatkowo prezentowane były produkty takich firm jak Kronospan, ITA Tools, Allocomp, TopSolution, Amatec, Woodinspector, Ramaro, PUREKO.

Wydarzenie Drema Dzieciom umożliwiło uczestnikom poznanie procesu powstawania mebli dziecięcych od projektu aż po finalną formę produktów. Akcja możliwa była dzięki udziałowi polskich firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi Do Obróbki Drewna DROMA. Co istotne, wszystkie meble oraz akcesoria wyprodukowane w trakcie akcji Drema Dzieciom będą oddane na cele charytatywne do potrzebujących wsparcia Domów Dziecka i Fundacji.

 

Targi DREMA 2019 wystawcy
 

Dwa istotne kongresy

Ekspozycja pozwoliła uczestnikom na zgłębianie wiedzy i dostarczała odpowiedzi na nurtujące branżę drzewną i meblarską pytania. Podczas drugiego dnia targów DREMA, Furnica i Sofab odbył się IV Ogólnopolski Kongres Meblarski „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska”, organizowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Tematem, któremu Kongres był poświęcony, były rynki perspektywiczne, które dają szansę na dalszy dynamiczny rozwój polskiej branży meblarskiej. Wśród uczestniczek kongresu znalazła się Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Zaznaczyła, że - „To ważny sektor naszej gospodarki dlatego został wpisany do Strategii Premiera Morawieckiego na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Już dziś polskie meble są oceniane jako dobre pod względem designu, jakości i konkurencyjne cenowo, ale jeśli chcemy, aby meble „made in Poland” były wysokomarżowe, muszą być rozpoznawalną marką na całym świecie. Przyszłością branży jest automatyzacja i robotyzacja – musimy podnosić produktywność i budować nowoczesne parki maszyn. Wyzwaniem, które stoi przed producentami mebli wciąż jest rynek pracy i niedostatek pracowników“.

Kongres Koopdrew został zorganizowany dzień przed wrześniowymi targami. Za jego organizację odpowiadała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Drewno jako nowoczesny, bezpieczny i ekologiczny materiał konstrukcyjny znalazło się w centrum zainteresowania konferencji, co stanowiło odpowiedź na coraz częstsze wykorzystywanie drewna w budownictwie w wielu częściach świata, co w Polsce dopiero się zaczyna. Rozpoczął się program rządowy Polskie Domy Drewniane, jednak do poziomu krajów skandynawskich jest nam wciąż daleko, co sprawia, że musimy się wiele nauczyć, co możliwe jest do osiągnięcia. O tym w jaki sposób jest to możliwe dyskutowali eksperci zagraniczni i krajowi, reprezentujący organizacje oraz instytucje przetwórstwa drzewnego. Oba kongresy zgromadziły liczną widownię, zainteresowaną wystąpieniami prelegentów.

Kobieca siła

Grupa MTP wraz z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli zorganizowały wydarzenie „Kobiety branży meblarskiej - Bądź inspiracją, która zmienia świat”. W evencie wzięło udział kilkadziesiąt kobiet, w celu zintegrowania przedstawicielek branży drzewnej i meblarskiej. Swoimi doświadczeniami w pracy zdominowanej przez mężczyzn podzieliła się Maria Wegner ze SWISS Krono w rozmowie „Twoja energia może napędzić cały świat”. W dyskusji #womenofpower Anna Dzierżanowska z Kuchnie Halupczok oraz Sylwia Oleńska z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie przekazały cenne uwagi i obserwacje wynikające z pracy w branżach „typowo męskich“.

- „To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka inicjatywa integrująca kobiety pracujące w branży meblowej i drzewnej. Konieczna jest walka ze stereotypami, które wciąż są obecne w naszej kulturze. Kobietom nie brakuje umiejętności koniecznych do pracy w tzw. „męskich sektorach”. Panie mają potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Dlatego podejmujemy działania, które mają na celu wsparcie i ułatwienie kobietom budowanie kariery w przemyśle drzewnym i meblarskim” – podsumowuje Aleksandra Pawlina-Janyga, prowadząca spotkanie.

 

Targi DREMA 2019 maszyny
 

Znani i doceniani

Tegorocznej odsłonie targów towarzyszyło wiele interesujących wydarzeń: emocjonujące Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, Poligon Prezentacji Lakierniczych, Wyczarowane z Drewna, Warsztaty Parkieciarskie, Strefa Wiedzy czy zupełna nowość – Strefa Dom Drewniany, a także lubiana i kontynuowana strefa Drema Design, inspirująca Drema Tools. Wydarzenia uświetniali swoją obecnością twórcy internetowi, vloggerzy, blogerzy, pasjonaci stolarstwa udzielający się w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube). Podczas targów DREMA, Furnica i Sofab obecni byli między innymi Lidek i Jarek z portalu Dom i Drewno, którzy organizowali dwudniowe mobilne studio na żywo. Na stoisku firmy Felder, , na którym stacjonował Sławek i Meble Twojego Pomysłu odbywały się codzienne pokazy, a na ekspozycji Agencji AMK można było spotkać Przemka z Kępy Marzeń. Wydarzenie Magia Drewna zorganizowane przez portal Drewno.pl okazało się być pierwszym tak dużym spotkaniem digitalowych pasjonatów stolarstwa. Zaproszono na nie między innymi osoby takie jak: Alicja Solarska - Alicja w Krainie Drewna, Aneta Bukowska - Starych mebli czar, Helena Lipińska i Agnieszka Baraniok-Lipińska - Helena Majsterkuje, Adrian Hak - HK, Jacek Boborycki i Roman Szosler - Milion Pomysłów na Minutę, Filip Stanowski - Galeria Sztuki Stara Praga & Pracownia Renowacji Mebli Dawnych, Łukasz Giergasz - Stolarnia 5m2, Maciej Kupś i Waldemar Sokalski - Rob in Wood, Mariusz Lipniacki, Mariusz Siwy - Gizmo Garaż, Mateusz Ignacak - Młody Stolarz, Mateusz Wudecki, Paweł Żurowski - Pan Fleks, Rafał Olearczuk - Olo76, Robert Wyskiel, Tomasz Magaj.

Kolejna edycja już za rok!

- „Przemysł drzewny i meblarski ulega ciągłym transformacjom i stoją przed nim niemałe wyzwania. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły się nie tylko zasady produkcji, ale i oczekiwania klientów. Zagrożeniem dla sektora są również kurczące się zasoby surowca oraz problemy kadrowe. Czy innowacje mogą być odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku? Tak – jeśli pozwolą na oszczędność materiałów, stosowanie zrównoważonej produkcji i produkowanie mebli „szytych na miarę” wymagającego klienta. Przekonać się o tym mogli uczestnicy bloku targów DREMA, Furnica i Sofab 2019. Podczas tegorocznej edycji w Poznaniu zaprezentowana została kompleksowa oferta dla przemysłu drzewnego i meblarskiego - od surowców, materiałów i komponentów do prekursorskich maszyn i urządzeń do produkcji mebli” – podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów. - „A jak będzie się kształtować przyszłość branży drzewnej i meblarskiej? Tę kwestię będziemy rozpatrywać podczas kolejnej edycji targów, na którą już serdecznie zapraszam. Warto również odwiedzić targi DremaSilesia w Sosnowcu (17-19 kwietnia 2020)”.

Przyszłoroczna edycja bloku targów DREMA, Furnica i Sofab odbędzie się w dniach 8-11 września 2020 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej o Targach na stronie: https://www.drema.pl


Źródło: Grupa MTP

POWIĄZANE
Zrobotyzowane pakowanie na Warsaw Pack 2020 Targi Warsaw Pack składają się z 6 stref tematycznych: techniki pakowania, opakowań, etyki...
Wszystko o Targach STOM 2019 Wystawy spod znaku STOM wraz z towarzyszącymi imprezami odbędą się w Targach Kielce w dnia...
Jak dobrać mikronapędy DC i kontrolery ruchu Niewielkie silniki DC o dużej mocy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju jeszcze bardziej z...
Sterowniki PLC, panele HMI i serwonapędy FATEK Firma Fatek Polska jest oficjalnym dystrybutorem sterowników PLC oraz paneli operat...
Wirtualne uruchomienia – Siemens na Robotech 2019 Robotech to jedna z najważniejszych konferencji w dziedzinie robotyki i nowych technologii...
Odbierz zaproszenie na ExpoWELDING 2020 W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym w dniach od 13 do 15 października 2020 roku...
Partnerzy