Szukaj w działach:

ABB i IKEA Inudstry edukują

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


Od nowego roku szkolnego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku ruszą zajęcia z robotyki dla uczniów mechatroniki. Pomysł na ich organizację ma IKEA Industry, a w realizacji pomoże firma ABB.

Uczniowie zaczną programować roboty w chmurze, a później sprawdzą swoje umiejętności w praktyce, korzystając z robota przemysłowego. W szkole planowane jest także uruchomienie nowego kierunku kształcenia o profilu technik robotyk.

Nowe zajęcia z robotyki to odpowiedź na potrzeby biznesu i rynku pracy. W niektórych regionach specjaliści automatyki i robotyki już dziś stanowią deficytową grupę zawodową. Raport „Barometr Zawodów 2020” [1] wskazuje, że pracodawcy mają największy problem ze znalezieniem kandydatów w tej specjalizacji w wojewódzkie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i opolskim.

A to dopiero początek, bo wraz z rozwojem przemysłu 4.0 potrzeby przedsiębiorstw będą rosły. Dostrzegają to także automatycy i robotycy z Ikea Industry. Łącznie w fabrykach firmy pracuje już prawie 100 robotów przemysłowych ABB, a w zakładach grupy Industry częściowo zautomatyzowanych jest obecnie 60 linii pakujących. Ikea posiada także wewnętrzny oddział, w którym inżynierowie zajmują się projektami z zakresu integracji robotów i automatyzacji.

Technik robotyk potrzebny od zaraz


- W naszych fabrykach obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na pracowników, którzy mogliby obsłużyć zautomatyzowane linie produkcyjne. Ofert pracy przybywa i wolnych stanowisk będzie coraz więcej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkoły mają utrudniony dostęp do najnowszych technologii, a sale nie są wyposażone w roboty. Jednocześnie wiedza z zakresu automatyki czy programowania robotów nie jest ogólnodostępna, choćby w sieci. Stąd powstał pomysł na to, by wesprzeć szkołę po sąsiedzku, która jest zlokalizowana blisko naszego zakładu w Zbąszynku. Chcemy, by uczniowie mogli zaznajomić się z robotyką już w szkole, co ułatwi im start i rozwój kariery, również w naszej firmie - mówi Daria Wachońska z IKEA Industry, która koordynuje projekt edukacyjny.


W realizację zajęć zaangażowała się także firma ABB. W maju w Centrum szkoleniowym Robotyki ABB w Warszawie odbyły się warsztaty i szkolenia z podstaw programowania robotów dla nauczycieli ze zbąszyneckiego technikum. Firma udostępniła szkole także oprogramowanie RobotStudio, który służy do programowania robotów i symulowania ich pracy w chmurze. Pod koniec tego roku uczniowie przetestują swoje umiejętności w praktyce, używając na zajęciach robota przemysłowego ABB IRB 1600, który specjalizuje się w pakowaniu, przenoszeniu i załadunku przedmiotów.


- Docelowo uczniowie po zakończeniu zajęć będą znać podstawową obsługę zrobotyzowanego stanowiska pracy. Będą też umieć skonfigurować i zaprogramować robota, np. do pobierania i odkładania przedmiotów. Chcemy, by po zakończeniu nauki czuli się swobodnie w otoczeniu nowych technologii i zaawansowanego sprzętu, co zachęci ich do dalszego rozwoju - mówi Ludwik Kotliński z ABB.


W roku szkolnym 2021/2022 planowane jest też otwarcie nowego kierunku kształcenia o profilu technik robotyk. 


- Nowy kierunek wpisze się w tradycje edukacyjne naszej szkoły i jednocześnie będzie odpowiedzią na potrzeby pracodawców w regionie. Inicjatorem jego powstania jest przecież potencjalny przyszły pracodawca - firma IKEA Industry, więc absolwenci po jego zakończeniu nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy - mówi Ewa Omelczuk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku.


Przypisy:
[1] https://barometrzawodow.pl/modul/publikacje?publication=national&year=2020

Źródło: ABB
Redaktor: MRR

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Expo-Surface 2024 już w marcu Przemysłowa Wiosna, której ważnym elementem są Targi Technologii Antykorozyjnych o...
Polskie firmy inwestują w automatyzację Polski przemysł przechodzi przez dynamiczne zmiany. Jeszcze kilka lat temu wielu przedsię...
Już 25 kwietnia rusza cykl spotkań SIMATIC Innovation Tour! Od 25 kwietnia do końca maja w 11 miastach na terenie całej Polski odbędzie się cykl wars...
Świat robotyzacja na Robo Challenge 2021 Robo Challenge to jedne z pierwszych w Polsce profesjonalnych zawodów w programowa...
Fabryka Roku 2018 - nagrody przyznane 5 grudnia br. w warszawskim hotelu Marriott przedstawiciele branży produkcyjnej w Polsce ...
Wydajny energetycznie chwytak magnetyczny EMH Wydajny energetycznie chwytak magnetyczny EMH w technologii zasilania 24V, z optymalnym k...
Partnerzy