OMRON wprowadza nowy czujnik laserowy E3AS-HL

Nowa technologia umożliwia detekcję trudnych do wykrycia obiektów oraz pozwala uprościć projekty instalacji. Czujnik E3AS-HL firmy OMRON niezawodnie wykrywa m.in. zakrzywione i błyszczące części samochodowe o nieregularnych kształtach, a także wielokolorowe, błyszczące artykuły spożywcze oraz opakowania.
Firma OMRON wprowadziła na rynek nowy czujnik laserowy E3AS-HL CMOS*1 z pierwszą w branży*2 technologią wykrywania, która znacznie poprawia możliwości detekcji. Niezawodna detekcja trudnych do wykrycia obiektów pozwala wyeliminować konieczność przygotowywania czasochłonnych projektów i wykonywania żmudnych regulacji przy oddawaniu sprzętu do użytku.
Na skuteczność wykrywania konwencjonalnych odbiciowych czujników fotoelektrycznych wpływa kolor, materiał i powierzchnia obiektu, a do stworzenia projektu instalacji i wyregulowania czujników dla każdego obiektu docelowego są potrzebni doświadczeni pracownicy. To często spotykany problem w przemyśle motoryzacyjnym i spożywczym, gdzie wymagane jest wykrywanie różnych obiektów o złożonych kształtach i błyszczących powierzchniach.
Nowy czujnik laserowy E3AS-HL CMOS niezawodnie wykrywa obiekty, których nie można wykryć za pomocą odbiciowych czujników fotoelektrycznych. Pierwszy w branży algorytm detekcji zapewnia wysoką częstotliwość próbkowania - 10 000 razy na sekundę - a jedyna w swoim rodzaju funkcja przetwarzania zbiorczego firmy OMRON zwiększa czułość poprzez wzmacnianie nawet najmniejszych odbić światła od obiektu. Technologia produkcji dostosowuje położenie soczewki odbierającej światło w czujniku do poziomu mikrometra*3, umożliwiając niezawodne wykrywanie obiektów o dowolnym kolorze i kształcie, jak również wykonanych z dowolnego materiału.
Dzięki tym technologiom czujnik E3AS-HL niezawodnie wykrywa zakrzywione i błyszczące części samochodowe o nieregularnych kształtach oraz wielokolorowe i błyszczące artykuły spożywcze i opakowania. Czujnik E3AS-HL może zastąpić odbiciowe czujniki fotoelektryczne i znacznie skrócić czas regulacji położenia i kąta montażu oraz wartości progowych.
Najważniejsze cechy:
- Niezawodna detekcja trudnych do wykrycia obiektów pozwalająca skrócić czas projektowania i oddawania sprzętu do eksploatacji
- Większa elastyczność konstrukcji sprzętu skracająca czas projektowania
- Powłoka przeciwporostowa na powierzchni detekcyjnej zapewniająca stabilną pracę nawet w trudnych warunkach (zgłoszony wniosek patentowy*4)
- Wyświetlacz OLED i funkcja uczenia umożliwiające łatwe i szybkie wprowadzanie optymalnych ustawień
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy OMRON.
Przypisy:
- (*1) Czujnik laserowy CMOS to fotoelektryczny czujnik w wersji odbiciowej. Wykorzystuje triangulacyjną metodę pomiarową i jest wyposażony w nadajnik emitujący wiązkę laserową oraz odbiornik przetwornika obrazu CMOS.
- (*2) Pierwszy w branży laserowy czujnik CMOS z laserem klasy 1 wyposażony w układ logiczny FPGA. Na podstawie badania przeprowadzonego przez firmę OMRON we wrześniu 2020 r.
- (*3) Mikrometr to jedna tysięczna milimetra. 1 mikrometr = 0,001 milimetra.
- (*4) „Zgłoszony wniosek patentowy” oznacza, że wniosek o patent firmy OMRON został zgłoszony w Japonii. „Opatentowano” oznacza uzyskanie patentu w Japonii przez firmę OMRON (stan na sierpień 2019 r.).
Informacje o inicjatywie „innovative-Automation”
Jako lider w dziedzinie automatyki przemysłowej firma OMRON dysponuje szeroką gamą elementów i urządzeń sterujących - począwszy od czujników przetwarzania obrazu i innych urządzeń wejściowych, a skończywszy na różnego rodzaju sterownikach i urządzeniach wyjściowych, takich jak serwonapędy - a także całą gamą urządzeń zabezpieczających i robotów przemysłowych. Łącząc te urządzenia za pomocą oprogramowania, firma OMRON opracowuje wiele wyjątkowych i wysoce efektywnych rozwiązań z zakresu automatyzacji dla producentów na całym świecie. Opierając się na zasobach zaawansowanych technologii i szerokiej gamie urządzeń, firma przedstawiła strategiczną koncepcję pod nazwą „innovative-Automation”. Obejmuje ona trzy innowacje, tzw. trzy „i”: integrację (ewolucję sterowania), inteligencję (rozwój inteligencji za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz interaktywność (nową harmonizację relacji między ludźmi a maszynami). Obecnie firma OMRON dąży do wprowadzania innowacji w zakładach produkcyjnych poprzez realizację tej koncepcji.
Źródło: OMRON
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- P-Weld – Zrobotyzowane Rozwiązania w Spawaniu
- Ulga na robotyzację - do kiedy można skorzystać?
- Zrobotyzowany przegląd targów branżowych 2025
- Webinary Beckhoff – dostępne online
- Estun inwestuje w Polsce
- OMNI-ADP – modułowe komputery panelowe AAEON w ofercie CSI S.A.
- Raport: Przegląd Rynku Robotów Współpracujących (Cobotów)
- Jak zwiększyć efektywność AGV? Radarowe czujniki w akcji
- Raport: Rynek robotów mobilnych AGV i AMR w 2025





