Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

LINERECORDER ifm - ilość danych nie jest problemem

LINERECORDER ifm - ilość danych nie jest problemem

Do poprawnego funkcjonowania produkcji niezbędny jest stały monitoring zużycia energii, stanu maszyn oraz usług zdalnych i jakości procesów. Ich parametry, dane urządzeń wraz z diagnostycznymi informacjami pozwalają na bezpośredni odczyt i przetwarzanie przez systemy informatyczne, które w znacznym stopniu ułatwiają prowadzenie zakładu produkcyjnego. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie rozwiązania. 

Jeśli do zarządzania procesami produkcyjnymi wykorzystane zostaną praktyczne i znormalizowane moduły oprogramowania, umożliwiające zwiększenie wydajności, zostaną one zoptymalizowane i staną się bardziej przejrzyste, a system zapewniania jakości zacznie działać optymalnie. Do modułów tych zaliczyć można m.in. portfel produktów LINERECORDER firmy ifm electronic, obejmujący kaskadowe, znormalizowane bloki funkcyjne stosowane elastycznie w celach optymalizacyjnych i jakościowych procesów i łańcucha produkcji.

Jedno źródło sprzętu i programowania

- "Komponenty sprzętowe i programowe umożliwiają bezpośrednie połączenie sieciowe wszystkich podłączonych czujników i aktuatorów z serwerem lokalnym przez sieć Ethernet. Dzięki temu połączeniu dane maszyn, parametry procesów i dane diagnostyczne mogą być bezpośrednio odczytywane i przetwarzane przez systemy informatyczne."- zaznacza Piotr Szopiński z ifm electronic.

LR AGENT ifm jest sercem interfejsu komunikacyjnego także w wersji wbudowanej. Pozwala ono na komunikację systemową z różnymi technologiami o zróżnicowanym świecie czujników, maszyn i sterowników oraz umożliwia wdrożenie „bramy komunikacyjnej” – zapewniając dwukierunkową komunikację z wieloma protokołami komunikacyjnymi.

We współpracy z SAP zaprojektowany został LR AGENT CP (Connectivity Port), pozwalający na komunikację z SAP ERP oraz SAP HANA, a także innymi rozwiązaniami opierającymi się na chmurze.

Istotne połączenie między poziomami produkcji i biznesu

Dzięki oprogramowaniu LR SMARTOBSERVER możliwa jest stała ocena danych, monitorowanie stanu i organizacja konserwacji urządzeń i maszyn – za sprawą użycia kokpitów dostosowywanych do potrzeb klienta. Działanie systemu pozwala na tworzenie dostosowanych do potrzeb raportów i analiz, a także na zarządzanie alarmami zdefiniowanych procesów. 

Oprogramowanie LR DEVICE stosowane do parametryzacji czujników IO-Link przy pomocy urządzeń IO-Link USB i/lub master IO-Link, to kolejny punkt w programie optymalizacji potencjałów, stanowiący dopełnienie inteligentnych koncepcji produkcyjnych. Od monitorowania danych procesowych, przejrzystej ocenie poprzez parametryzację online, aż po komunikację z systemami ERP.

- "Gdy mamy za dużo istotnych danych, które należy wziąć pod uwagę, warto wykorzystać  odpowiedni software, który pozwala wybrać tylko te najistotniejsze informacje i skorzystać z nich w inteligentny sposób. Dostarczamy narzędzia, które są podłączane do systemów ERP, tworząc połączenie pomiędzy produkcją a poziomem biznesu. Umożliwiają one zbieranie oraz przetwarzanie danych i ich analizę."- podkreśla Piotr Szopiński.

Nadbudowa perspektywiczna

Rozbudowywanie systemów o dodatkowe funkcjonalności jest istotne dla zakładów przemysłowych, które inwestują w nowoczesne technologie.

- "Preferowane jest tu inkrementalne łączenie całości od dołu do góry. Jeżeli klient korzysta dzisiaj z naszych czujników, to będzie mógł w przyszłości łatwo nie tylko pozyskiwać dane, ale także nadbudować na tym system do analityki. Zmian nie trzeba robić za jednym razem, ale można je wprowadzać stopniowo. To pozwala na rozwój nowoczesnych technologii w każdym zakładzie produkcyjnym. Zapewniamy komponenty, rozwiązania, a także warstwę softwarową. Gdybyśmy jednak całość zaczęli od górnego poziomu, to mogłoby to nie zadziałać.- twierdzi Piotr Szopiński.

Jedną z trudności związanych z wdrażaniem rozwiązań Przemysłu 4.0. dla wielu przedsiębiorstw jest myśl, że wszystkie rozwiązania należy wprowadzić w jednym momencie. Dodatkowym problemem jest niewiedza na temat tego, jak zacząć. Są to jednak błędne przekonania, ponieważ można zacząć od budowy poszczególnych komponentów, których zebrane i przetworzone dane oraz integracja prowadzą do wartości dodanej. Dobrym pomysłem i zaczynem rozwoju Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwie jest więc start od połączenia od czujnika do poziomu MES. 


Źródło: ifm electronic


Dodano 23.03.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy