Szukaj w działach:

AGV – samojezdne wózki transportowe


Logistyka w zakładach produkcyjnych przy użyciu wózków AGV (Automated Guided Vehicle) nie jest nowością, jednak stosowanie ich ograniczała do tej pory waga akumulatorów i czas ich ładowania. Ale to już przeszłość.

Wszyscy starają się dostosować i wdrażać rozwiązania, które będą spełniały założenia nowej rewolucji technologicznej, czyli Przemysłu 4.0. W naszym przypadku oznacza to udział w tworzeniu inteligentnych fabryk, czyli Smart Factory. Przy konstruowaniu takich fabryk ważne jest wydajne zarządzanie oraz wspieranie wielu obszarów innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu automatyzacji – to unikalne połączenie człowieka i technologii, w którym człowiek pełni funkcję nadrzędną w całym łańcuchu wartości. Powstają nowe obszary pracy związane ze sterowaniem, monitorowaniem oraz optymalizacją procesów, co ma na celu zapewnienie możliwie największej bezawaryjności, bezobsługowości i efektywności przy zachowaniu najwyższej jakości.

Pojawienie się rozwiązań, które są nie tylko cyfrowe, ale także inteligentne, otwiera gamę nowych możliwości. SEW-Eurodrive dodaje inteligentną automatyzację do metod i procesów właściwych dla lean management. Obejmuje to systemy wspomagania logistyki dostaw i skomplikowane systemy adaptacyjne, które potrafią automatycznie rozpoznawać procedury, uczyć się niezależnie i integrować się z już istniejącymi systemami. Jednym z takich rozwiązań na optymalizację procesów jest stosowanie autonomicznych wózków transportowych AGV.

AGV – samojezdne wózki transportowe


Nowa wersja samojezdnych wózków transportowych SEW-Eurodrive wyróżniają się zmniejszoną wagą dzięki wyeliminowaniu mało funkcjonalnych akumulatorów i dzięki wprowadzeniu innowacyjnej technologii ładowania opartej na superkondensatorach, co znaczącą zwiększa ich funkcjonalność.

Magazynowanie energii w superkondensatorach o niewielkiej masie i krótkim czasie ładowania pozwala efektywnie i wygodnie wykorzystywać wózki AGV w halach produkcyjnych i magazynowych. Co więcej, superkondensatory ładowane są indukcyjnie w czasie jazdy lub na stacjach docelowych, co w połączeniu z bezprzewodowymi możliwościami nawigowania wózkami dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Wózki AGV od SEW-Eurodrive to uzupełnienie istniejącego systemu przenośnikowego, które pozwala na przykład na niezamykanie dróg transportowych lub ciągów komunikacyjnych.

Wprawdzie rozwiązaniem mogą być również wózki widłowe, ale nie są one wyposażane w systemy bezpieczeństwa i wymagają obsługi ludzkiej. W przypadku AGV prosta i powtarzalna czynność transportowa może być realizowana automatycznie, bezobsługowo i z zapewnieniem bezpieczeństwa dla otoczenia.

AGV – samojezdne wózki transportowe


Systemy zasilania

 • pojazdy wyposażone w zestaw superkondensatorów doładowywanych indukcyjnie na trasach przejazdu lub/i stacjach docelowych (MOVITRANS®). W tej wersji wózki wyposażone są w system zarządzania energią, który nie wymaga pokrycia pętlami indukcyjnymi. Czasy przejazdu z zastosowaniem tej technologii zależą od ich ilości. Modułowość systemu umożliwia jego rozbudowę w zależności od potrzeb, a czas doładowania superkondensatora jest rzędu jednej minuty.
 • zasilanie pojazdów z pętli indukcyjnych zatopionych w podłożu na całych trasach przejazdu. W tej technologii nie są wymagane superkondensatory ani systemy zarządzania energią. Konieczność alternatywnego źródła zasilania istnieje tylko na wypadek zaniku zasilania.
 • przy braku jakiejkolwiek energii zasilania istnieje możliwość mechanicznego rozsprzęglenia napędów i ręcznego przepchnięcia pojazdu.

Nawigowanie w przypadkach pojazdów, które nie poruszają się po szynach i nie mają mechanicznego naprowadzania:

 • za pomocą kamer śledzących specjalistyczną taśmę naklejaną na trasie przejazdu; taśma jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, a zmiana trasy przejazdu wymaga naklejenia taśmy w innym miejscu
 • naprowadzanie antenowe na kable pętli indukcyjnej w podłożu dla pojazdów zasilanych permanentnie z systemu MOVITRANS®

 

AGV – samojezdne wózki transportowe


Sterowanie pojazdami

 • ręczne wybieranie stacji docelowych za pomocą panelu operatorskiego lub przyciskami na pojeździe
 • z nadrzędnego sterownika poprzez Bluetooth
 • znadrzędnego sterownika poprzez WLAN
 • tagi RFID na trasie przejazdu aktualizujące informację o położeniu wózka
 • wózki standardowo posiadają możliwość jazdy w dowolnym kierunku w trybie ręcznym

Bezpieczeństwo 

 • gdy wózki transportowe poruszają się w obszarach, w których mogą znaleźć się ludzie, bezpieczeństwo zapewnia system skanerów bezpieczeństwa z oprogramowanymi strefami bezpieczeństwa.

Opcjonalnie bezpieczne funkcje napędowe typu:

 • Bezpieczna kontrola hamulca
 • Bezpieczne zatrzymanie
 • Bezpieczna prędkość

Warto przy tym zwrócić uwagę, że możliwość bezpiecznego stosowania automatycznych wózków samojezdnych dotyczy nie tylko sytuacji, gdzie chodzi o zagwarantowanie bezpieczeństwa ludziom znajdującym się na trasach przejazdu tych wózków. W wielu sytuacjach, bezobsługowe AGV mogą wyręczyć ludzi w miejscach, gdzie niebezpieczeństwem jest duży ruch np. wózków widłowych.

Układ napędowy 

 • wózki napędzane są motoreduktorami kątowymi z synchronicznymi silnikami serwo zapewniającymi precyzyjną skrętność i podążanie zgodnie z zadanym torem jazdy.

Warianty pojazdów

 • funkcje transportowe pojazdów uzgadniane są każdorazowo z Klientem i mogą być dostosowywane do potrzeb, bazując na podstawowych standardach odnośnie zasilania, nawigowania oraz sterowania; podstawowe rozwiązania to pojazdy umożliwiające transport palet lub skrzyń o wagach 1 oraz 2 tony i kilku możliwościach pobierania i wyładowywania ładunku


Dowiedz się więcej o wózkach AGV SEW-Eurodrive 

 
Źródło: SEW Eurodrive

 

SEW-EURODRIVE Polska
Techniczna 5
92-518 Łódź
+48 42 293 00 00
POWIĄZANE
Roboty AGV w branży automotive Branża automotive została zrewolucjonizowana przez pojazdy oraz inne roboty mobilne AGV. ...
Falownik – co to jest i jak działa? I SEW-EURODRIVE Czym jest i jak działa falownik? Gdzie jest wykorzystywany? Dlaczego to integralny element...
Jak zdaniem ekspertów będą wyglądać fabryki przyszłości? Jak zdaniem ekspertów będą wyglądać fabryki przyszłości? mogliśmy się dowiedzieć na...
Robot mobilny MOBOT® AGV FlatRunner MW HT - do ciężkich zadań WObit rozszerza portfolio autonomicznych robotów mobilnych z napędem omnikierunkow...
System automatyki napędowej MOVI-C® MOVI-C® to nie tylko nowa generacja falowników SEW-Eurodrive - to system autom...
Autonomiczne roboty w zakładach SEAT-a SEAT rozwija unikalny w skali europejskiej system dostaw za pomocą pojazdów bezoso...
Partnerzy