Szukaj w działach:
Wiedza

Robotyzacja procesu spawania hybrydowego

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Robotyzacja procesu spawania hybrydowego - 3 rzeczy, które warto wiedzieć na ten temat.

W czasach dużej konkurencji rynkowej niezbędna jest ewolucja i rozwój istniejących technik przemysłowego spawania. Muszą one bowiem zapewnić krótszy czas pracy, niższe koszty i niezawodność. Dlatego też robotyzacja procesu spawania hybrydowego to obecnie nie tylko trend, a coraz częściej konieczność. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej i zastanowić nad jej wprowadzeniem.

Czym jest spawanie hybrydowe?

Spawanie hybrydowe Hybrid Laser Arc Welding, czyli HLAW z powodzeniem można uznać za jeden z nowocześniejszych sposobów na połączenie metali o wysokiej efektywności. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu procesu spawania łukowego i laserowego. W czasie spawania wykorzystywane są różne źródła ciepła. Dla pierwszego może być ono wytwarzane metodami MIG - spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego, MAG - spawanie w osłonie gazu aktywnego lub TIG - spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. W przypadku laserów są one zwykle gazowe, choć występują także diodowe, lampowe, włóknowe albo dyskowe. Proces spawania hybrydowego polega na tym, że kieruje się wiązkę lasera na miejsce łączenia materiału i dochodzi do jego głębokiego i zarazem wąskiego wtopienia, a następnie szczelina zostaje wypełniona spoiwem z użyciem tradycyjnej metody spawania.

Zalety robotyzacji procesu spawania hybrydowego

Ilość zalet, zarówno w przypadku stosowania hybrydowych technik spawania i wykorzystania robotów w procesach spawalniczych sprawiają, że są one coraz chętniej łączone oraz stosowane. Zrobotyzowana technologia HLAW oferuje bowiem wszystkie korzyści tradycyjnej metody, a do tego pozwala na uzyskanie jeszcze więcej, przy dużych oszczędnościach czasowych i materiałowych.

Spawanie hybrydowe umożliwia przeprowadzenie procesu w sposób szybki i skuteczny, nawet o połowę w krótszym czasie niż w przypadku stosowania tylko wiązki laserowej. Do tego nie jest potrzebne dokładne spasowanie łączonych elementów. Z kolei spoina cechuje się wysoką jakością, a także w mniejszym stopniu podlega odkształceniom i naprężeniom. Zespolony materiał jest też bardzo wytrzymały, mimo użycia mniejszej ilości ściegów niż w przypadku tradycyjnych technik spawania.

Warto pamiętać o tym, że roboty przemysłowe mogą pracować w trudnych warunkach, w każdej pozycji (co bywa utrudnieniem dla ludzkiego pracownika), wykonywać nietypowe ruchy i połączenia oferując stabilną oraz wysoką jakość. Ponadto nie podlegają zmęczeniu więc mogą wykonywać pracę przez długi czas z taką samą dokładnością, bez pomyłek i błędów, co eliminuje marnotrawienie materiału. Zaletą robotów przemysłowych jest również powtarzalność - kwestia ważna zwłaszcza, kiedy wykorzystuje się je przy masowej produkcji.

Wyzwania stojące przed robotyzacją procesu spawania hybrydowego

Popularyzacja robotyzacji procesu spawania hybrydowego nie przebiega tak sprawnie, jak można by tego oczekiwać z kilku względów. Wynika to między innymi z tego, że przygotowanie zrobotyzowanego stanowiska do tego procesu nie należy do prostych. Musi spełniać ono bowiem szereg wymagań. 

Przede wszystkim głowice do spawania hybrydowego posiadają duże rozmiary, a ich waga sięga nawet 20 kg. Specjalne wymagania dotyczą też źródeł wiązki laserowej i robotów. Aby, móc utrzymać głowicę muszą mieć duży udźwig, zwykle od 30 kg do 60 kg. To z kolei powoduje, że manipulowanie nimi nie należy do prostych i samo spawanie nie zawsze przebiega w tak dokładny sposób na przykład, kiedy roboty muszą wykonywać ruchy o małej amplitudzie. W celu zminimalizowania tego zjawiska, można jednak zastosować roboty o podwyższonej dokładności, ale w tym wypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami instalacji. Nie bez znaczenia są również wymogi bezpieczeństwa. Instalacje przeznaczone do hybrydowego spawania mają duże rozmiary. Dlatego trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednio dużej odległości głowicy laserowej od ścianki kabiny. Stanowisko do spawania zrobotyzowanego powinno być większe niż ma to miejsce w przypadku klasycznych metod. Rosnące zainteresowanie robotyzacją procesu spawania powoduje jednak, że podejmowane są próby jego zmniejszenia. Co w efekcie pozwoliłoby na poprawę dokładności spawania, zmniejszyło koszty zakupu instalacji, a także zużycia energii potrzebnej do zasilania robotów.

Robotyzacja procesów spawania staje się powoli konieczna ze względu na swoje liczne zalety, ale także coraz mniejszą ilość spawaczy, którzy posiadają doświadczenie. Ciągłe zmiany, rozwój i usprawnienia robotów sprawiają, że można przypuszczać, iż technologia przemysłowego spawania będzie w najbliższych latach optymalizowana i ulepszana.


Znajdź firmę oferującą roboty spawalnicze na Zrobotyzowany.pl
--> https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-spawalnicze
Redaktor: MRR
Źródło: Zrobotyzowany.pl

POWIĄZANE
VI Polski Kongres Przedsiębiorczości Polski Kongres Przedsiębiorczości jest największym mobilnym wydarzeniem biznesowo-gospodar...
Kolejna konferencja Top Industry Summit IX edycja konferencji Top Industry Summit - jednego z najważniejszych wydarzeń branży prz...
FANUC buduje centrum B+R w Niemczech Firma Fanuc, japoński producent robotów przemysłowych, sterowników CNC i ob...
Roboty stworzą buty Adidasa Adidas wypuszcza nowy projekt butów z cholewką z tkaniny, która jest tkana ...
Automatyzacja i robotyzacja w branży drzewnej Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich już w połowie września 2023 zamieni się ...
Targi PCI Days 2024 już za nami Warszawskie Expo XXI już po raz piąty zamieniło się w centrum inspiracji. Targi PCI Days ...
Partnerzy