Standardowe komponenty maszyn zwiększają wydajność
Dyrektor generalny norelem - Marcus Schneck, omawia w jaki sposób producenci mogą lepiej wykorzystać potencjał standardowych komponentów maszyn w zakresie zwiększania produktywności, i tym samym, rentowności.
Niedobory siły roboczej i zmiany spowodowane ostatnimi wydarzeniami na świecie znacząco wpłynęły na produktywność przemysłu wytwórczego. Wymagania sprzedawców i oczekiwania samych producentów stale wzrastają, pomimo że trudno znaleźć zadowalające rozwiązanie powyższych problemów. Z tego powodu firmy starają się zoptymalizować każdy możliwy aspekt procesów produkcyjnych, aby zrekompensować deficyty w całej branży.
Pomimo stałego postępu w obszarze technologii i narzędzi analitycznych, producenci wciąż dążą do zwiększenia produktywności i lepszej obsługi swoich klientów. To, w połączeniu ze stałym problemem niedoboru siły roboczej, oznacza, że producenci chcą odzyskać utracone marże poprzez wykorzystywaną technologię.
Biorąc to pod uwagę, zastanawia fakt jak bardzo nie docenia się możliwości wykorzystania standardowych komponentów maszyn w celu zwiększenia wydajności poszczególnych procesów produkcyjnych.
Zwiększanie produktywności dzięki maszynom specjalnym
Istnieje wiele procesów produkcyjnych i inżynieryjnych, w przypadku których można zastosować komponenty standardowe w celu zwiększenia produktywności, a tym samym rentowności. Jednym z obszarów, w których wdrożenie standardowych komponentów może być szczególnie korzystne, jest projektowanie i budowa „maszyn specjalnych”, czyli indywidualnych rozwiązań zaprojektowanych w celu usprawnienia określonych operacji. Dzieje się tak dlatego, że liczba tych maszyn, które zostaną wyprodukowane, jest niewielka w porównaniu z ilością zasobów potrzebnych do ich wyprodukowania.
W zależności od procesów produkcyjnych, które te maszyny mają wspierać, będą one wymagały nakładu prac z różnych dziedzin. Oprócz produkcji, montażu mechanicznego i innych wymaganych etapów, same prace koncepcyjne aż do momentu ukończenia tych maszyn mogą długim procesem. Dlatego wszystko, co można zrobić, aby przyspieszyć te operacje, zwiększy rentowność w dłuższej perspektywie.
To tylko jeden przykład, w którym samo wykorzystanie danych CAD standardowych komponentów w fazie projektowania może zwiększyć produktywność. Korzystanie z istniejących danych CAD pozwala zaoszczędzić dużo czasu, pod warunkiem, że inżynierowie i producenci wybiorą najbardziej odpowiednie komponenty do swoich projektów.
Wybór odpowiednich materiałów
Mając na celu zwiększenie produktywności, dostępność szerokiej gamy standardowych komponentów ma ogromne znaczenie. Istnieje jednak kilka czynników, które producenci muszą wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego produktu do danego zastosowania. Chociaż często cena będzie najważniejszym czynnikiem, należy wziąć pod uwagę również rodzaj materiału, temperaturę pracy i wagę komponentów. W tym zakresie firma norelem, dostarczając dane CAD i informacje produktowe dla wszystkich swoich komponentów, zapewnia liczne korzyści instalatorom.
Znaczenie niektórych czynników będzie się różnić w zależności od branży i zastosowania przemysłowego, dla którego przeznaczone są standardowe komponenty. Na przykład, określając komponenty do użytku na zewnątrz, producenci powinni wybrać części ze stali nierdzewnej. Ich wysoka odporność na korozję sprawia, że idealnie nadają się do takich zastosować, ponieważ są w stanie wytrzymać wahania wilgotności i temperatury związane z cyklem dobowym. Z kolei przy specyfikacji produktów do stosowania w instalacjach przemysłu chemicznego lub spożywczego, szczególnie odpowiednie są produkty norelem z serii Hygienic DESIGN. Produkty z tej gamy posiadają gładką, nienasiąkliwą powierzchnię, która ma kontakt z żywnością i chemikaliami oraz są szczególnie łatwe w czyszczeniu. Chociaż produkty te mają nieco wyższą cenę, zoptymalizowana konstrukcja i wypolerowana powierzchnia pozwalają w dłuższej perspektywie zaoszczędzić czas i koszty pracy, ponieważ czyszczenie i konserwacja pomiędzy poszczególnymi etapami produkcji są znacznie łatwiejsze.
Także tworzywa sztuczne odgrywają istotną rolę w różnych zastosowaniach produkcyjnych, a ich unikalne właściwości fizykochemiczne mają ogromny wpływ na właściwości użytkowe. Jednym z istotnych aspektów jest rozróżnienie pomiędzy tworzywami termoplastycznymi i termoutwardzalnymi. Chociaż mają one pewne wspólne cechy, to ich zachowanie podczas procesu utwardzania chemicznego istotnie się różni. Tworzywa termoutwardzalne tworzą mocne wiązania chemiczne, dzięki czemu ich powierzchnia jest gładsza. Ta cecha sprawia, że są one bardzo pożądane w zastosowaniach wymagających czystości i często są wykorzystywane w wagach i maszynach do krojenia w sklepach mięsnych, gdzie zachowanie higieny jest najważniejsze. Cecha ta sprawia, że są one doskonałym wyborem dla instalacji produkujących żywność. Tworzywom termoplastycznym brakuje tego rodzaju wiązań chemicznych, co skutkuje nieco bardziej chropowatą powierzchnią.
Inne przykłady obejmują produkty ceramiczne, które charakteryzują się niższym współczynnikiem zużycia niż większość materiałów, dzięki czemu nadają się do użytku w powtarzalnych zastosowaniach, gdzie kluczowa jest trwałość. Podobnie pneumatyczne elementy mocujące, które działają automatycznie, zmniejszają część kosztów pracy oraz zapewniają wydajną i niezawodną funkcjonalność mocowania, oferując praktyczne rozwiązanie w różnych gałęziach przemysłu.
Znajomość tych cech pozwala producentom podejmować bardziej świadome decyzje i optymalnie wybierać najlepsze standardowe komponenty w celu zwiększenia produktywności określonych aplikacji.
Inne rozwiązania umożliwiające zwiększenie produktywności
Komponenty standardowe to tylko jedno z rozwiązań oferowanych przez firmę norelem, które można wykorzystać do zwiększenia produktywności. Ponadto firma norelem udostępnia bezpłatnie dane CAD oraz umożliwia zamawianie i dostawę online, co oznacza, że wszystkie komponenty można uzyskać z jednego źródła - przy zachowaniu krótkich terminów dostaw, gdyż 98% wszystkich produktów jest stale dostępnych w magazynie. Co więcej, firma norelem jest dobrze przygotowana do udzielania porad technicznych, które pomogą producentom w wyborze najbardziej odpowiednich produktów do każdego zastosowania. Ponadto dla klientów o bardzo specyficznych wymaganiach można zorganizować dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania w zakresie „komponentów precyzyjnych”.
Komponenty standardowe stanowią jeden ze sposobów, który firmy mogą wykorzystać w celu zwiększenia produktywności swoich procesów produkcyjnych. Jednakże, aby skutecznie wykorzystać taką szansę, wymagane jest dogłębne zrozumienie naturalnych korzyści, jakie może zaoferować każdy komponent. W tym przypadku korzystna jest współpraca z producentem, który może zapewnić szczegółowe wsparcie techniczne. Współpracując z producentami jako wiodący w branży dostawca standardowych komponentów maszyn, firma norelem jest w stanie określić, które elementy standardowe najskuteczniej zwiększają produktywność i rentowność w każdym indywidualnym przypadku.
Więcej informacji o ofercie firmy norelem na stronie www.norelem.pl
Źródło: norelem
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024