Szukaj w działach:

Yaskawa i A4BEE łączą siły

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Yaskawa Polska – producent rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki i mechatroniki – oraz dostawca nowoczesnych technologii A4BEE Architects for Business rozpoczynają współpracę badawczo-rozwojową.


Firmy razem będą badać możliwości wdrożenia w środowisku przemysłowym nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość.


– Polski rynek na pewno mocno odczuje skutki pandemii koronawirusa, chociażby ze względu na fakt, że wiele firm musiało w trybie przyspieszonym przenieść swoją działalność do świata wirtualnego. To także dobry czas na rozwój nowych obszarów działalności i automatyzację produkcji – mówi Artur Wojewoda, Prezes Zarządu Yaskawa Polska.

– Zdajemy sobie sprawę z tych trendów, dlatego chętnie nawiązujemy współpracę z innowacyjnymi firmami, takimi jak A4BEE, tworząc wspólnie rozwiązania z obszaru mechatroniki i Przemysłu 4.0, które mogą wspomóc przedsiębiorstwa w owym rozwoju.

Rozszerzona rzeczywistość na wyciągnięcie ręki

A4BEE łączy z Yaskawa Polska bardzo wiele: obie firmy rozpoczęły działalność w 2016 r. i od początku mocno stawiały na innowacyjność, tworząc nowe produkty i poszukując nieszablonowych rozwiązań dobrze znanych problemów. Teraz będą ze sobą współpracowały m.in. przy rozwijaniu aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość oraz ich adaptacji do potrzeb środowiska przemysłowego, bardzo istotnego zwłaszcza dla firmy Yaskawa.


– Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest obecna na rynku od wielu lat. Postępujący rozwój urządzeń sprawia jednak, że znajduje ona coraz szersze zastosowanie także w obszarach przemysłowych, w tym przede wszystkim w utrzymaniu ruchu i kontroli jakości – wyjaśnia Tomasz Kośmider, współwłaściciel A4BEE.

– Automatyzacja czynności w tych obszarach i rezygnacja z tradycyjnej kartki i ołówka dostarcza wymiernych korzyści, takich jak skrócenie czasu realizacji zadań, dostęp do danych w czasie rzeczywistym czy redukcja przestojów dzięki procedurom zdalnego wsparcia. Co ważne, z zalet tych mogą korzystać nie tylko duże fabryki, ale także zakłady dopiero rozpoczynające proces cyfrowej transformacji.


Przykładem takiego rozwiązania może być system rozszerzonej rzeczywistości bazujący na goglach AR z funkcją kontroli głosowej. System umożliwia nie tylko obsługę za pomocą komunikatów głosowych, ale także natychmiastowy zapis i przesył danych do centralnej bazy przedsiębiorstwa. To właśnie nad popularyzacją takich rozwiązań chcą wspólnie pracować Yaskawa i A4BEE.

Yaskawa i A4BEE łączą siły


Synergia korzyści

Zarówno doświadczonemu producentowi robotów i środków automatyki, jak i dynamicznie rozwijajacemu się w branży startup-owi współpraca przy innowacyjnych projektach może przynieść szereg korzyści. Pierwszemu pozwoli spojrzeć świeżym okiem na problemy przemysłu i wyjść poza utarte schematy działania. Drugiemu zapewni możliwość korzystania z ponad 100 lat doświadczenia i kontaktów firmy Yaskawa, oferując mu niezbędne zaplecze, które sam budowałby przez lata. 


– We współpracy z A4BEE cenimy sobie otwartość komunikacji i nieszablonowe podejście do problemów, które dobrze znamy. Myślę, że połączenie robotów Yaskawy z nowymi rozwiązaniami technologicznymi może mieć ogromny wpływ na to, jak funkcjonują linie produkcyjne – mówi Artur Wojewoda.Yaskawa i A4BEE łączą siły


Gdzie teoria łączy się z praktyką

Rozwiązania tego typu opracowywane będą i testowane przy aktywnym udziale A4BEE Digital Lab – działu badawczo-rozwojowego firmy A4BEE.


– Digital Lab to przede wszystkim zespół inżynierów i informatyków, którzy rozwiązują problemy badawcze, prototypują innowacyjne urządzenia i eksplorują nowe technologie. Pomagamy przedsiębiorstwom rozwiązywać rzeczywiste problemy w takich obszarach jak IoT, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo przetwarzania danych czy robotyka – wyjaśnia rolę Digital Lab jego dyrektor Przemysław Ernest.


W najbliższym czasie aktywność Digital Lab będzie koncentrowała się na badaniu praktycznych możliwości wykorzystania nowych technologii w systemach robotycznych, na liniach produkcyjnych i w inteligentnych fabrykach budowanych w myśl koncepcji Przemysłu 4.0. Tego typu ukierunkowanie jest także zgodne ze strategią rozwojową Yaskawy – WIZJA 2025.


– Chcemy brać aktywny udział w cyfrowej transformacji sektora produkcyjnego, nie tylko zresztą w obszarze robotyki. Nowoczesne technologie stanowią odpowiedź na wiele wyzwań stojących obecnie przed przedsiębiorstwami produkcyjnymi, w tym potrzebę szybkiej modernizacji produkcji w dobie pandemii w celu utrzymania ciągłości działania – podsumowuje Mateusz Troczyński, kierownik Działu Technicznego Robotyki w Yaskawa Polska.Źródło: Yaskawa Polska

YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Duńska 11
54-427 Wrocław
+48 71 792 86 70
POWIĄZANE
Digital Innovation Hubs powstał we Wrocławiu Do międzynarodowego grona Digital Innovation Hubs (czyli Hubów Innowacji Cyfrowych...
Wszystko o STOM-ROBOTICS i METAL 2021 Salon Robotyki Przemysłowej STOM-ROBOTICS wchodzący w skład Salonu Technologii Obró...
Czas na transformację polskiego przemysłu Pandemia koronawirusa dowiodła, że firmy oparte o nowoczesne technologie i działające zgo...
Zrobotyzowane stanowisko prasy krawędziowej z magazynem szufladowym - EASY ROBOTS Zrobotyzowane stanowisko z magazynem szufladowym - aplikacja dla pracy krawędziowej. Najmn...
O rozwoju branży motoryzacyjnej na IABM 2019 Podczas dwóch dni trzeciej edycji International Automotive Business Meeting przeds...
Industrial Innovation Days 2019 coraz bliżej Zbliża się trzecia edycja wydarzenia dedykowanego nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie pro...
Partnerzy