Szukaj w działach:

Yaskawa i A4BEE łączą siły

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Yaskawa Polska – producent rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki i mechatroniki – oraz dostawca nowoczesnych technologii A4BEE Architects for Business rozpoczynają współpracę badawczo-rozwojową.


Firmy razem będą badać możliwości wdrożenia w środowisku przemysłowym nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość.


– Polski rynek na pewno mocno odczuje skutki pandemii koronawirusa, chociażby ze względu na fakt, że wiele firm musiało w trybie przyspieszonym przenieść swoją działalność do świata wirtualnego. To także dobry czas na rozwój nowych obszarów działalności i automatyzację produkcji – mówi Artur Wojewoda, Prezes Zarządu Yaskawa Polska.

– Zdajemy sobie sprawę z tych trendów, dlatego chętnie nawiązujemy współpracę z innowacyjnymi firmami, takimi jak A4BEE, tworząc wspólnie rozwiązania z obszaru mechatroniki i Przemysłu 4.0, które mogą wspomóc przedsiębiorstwa w owym rozwoju.

Rozszerzona rzeczywistość na wyciągnięcie ręki

A4BEE łączy z Yaskawa Polska bardzo wiele: obie firmy rozpoczęły działalność w 2016 r. i od początku mocno stawiały na innowacyjność, tworząc nowe produkty i poszukując nieszablonowych rozwiązań dobrze znanych problemów. Teraz będą ze sobą współpracowały m.in. przy rozwijaniu aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość oraz ich adaptacji do potrzeb środowiska przemysłowego, bardzo istotnego zwłaszcza dla firmy Yaskawa.


– Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest obecna na rynku od wielu lat. Postępujący rozwój urządzeń sprawia jednak, że znajduje ona coraz szersze zastosowanie także w obszarach przemysłowych, w tym przede wszystkim w utrzymaniu ruchu i kontroli jakości – wyjaśnia Tomasz Kośmider, współwłaściciel A4BEE.

– Automatyzacja czynności w tych obszarach i rezygnacja z tradycyjnej kartki i ołówka dostarcza wymiernych korzyści, takich jak skrócenie czasu realizacji zadań, dostęp do danych w czasie rzeczywistym czy redukcja przestojów dzięki procedurom zdalnego wsparcia. Co ważne, z zalet tych mogą korzystać nie tylko duże fabryki, ale także zakłady dopiero rozpoczynające proces cyfrowej transformacji.


Przykładem takiego rozwiązania może być system rozszerzonej rzeczywistości bazujący na goglach AR z funkcją kontroli głosowej. System umożliwia nie tylko obsługę za pomocą komunikatów głosowych, ale także natychmiastowy zapis i przesył danych do centralnej bazy przedsiębiorstwa. To właśnie nad popularyzacją takich rozwiązań chcą wspólnie pracować Yaskawa i A4BEE.

Yaskawa i A4BEE łączą siły


Synergia korzyści

Zarówno doświadczonemu producentowi robotów i środków automatyki, jak i dynamicznie rozwijajacemu się w branży startup-owi współpraca przy innowacyjnych projektach może przynieść szereg korzyści. Pierwszemu pozwoli spojrzeć świeżym okiem na problemy przemysłu i wyjść poza utarte schematy działania. Drugiemu zapewni możliwość korzystania z ponad 100 lat doświadczenia i kontaktów firmy Yaskawa, oferując mu niezbędne zaplecze, które sam budowałby przez lata. 


– We współpracy z A4BEE cenimy sobie otwartość komunikacji i nieszablonowe podejście do problemów, które dobrze znamy. Myślę, że połączenie robotów Yaskawy z nowymi rozwiązaniami technologicznymi może mieć ogromny wpływ na to, jak funkcjonują linie produkcyjne – mówi Artur Wojewoda.Yaskawa i A4BEE łączą siły


Gdzie teoria łączy się z praktyką

Rozwiązania tego typu opracowywane będą i testowane przy aktywnym udziale A4BEE Digital Lab – działu badawczo-rozwojowego firmy A4BEE.


– Digital Lab to przede wszystkim zespół inżynierów i informatyków, którzy rozwiązują problemy badawcze, prototypują innowacyjne urządzenia i eksplorują nowe technologie. Pomagamy przedsiębiorstwom rozwiązywać rzeczywiste problemy w takich obszarach jak IoT, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo przetwarzania danych czy robotyka – wyjaśnia rolę Digital Lab jego dyrektor Przemysław Ernest.


W najbliższym czasie aktywność Digital Lab będzie koncentrowała się na badaniu praktycznych możliwości wykorzystania nowych technologii w systemach robotycznych, na liniach produkcyjnych i w inteligentnych fabrykach budowanych w myśl koncepcji Przemysłu 4.0. Tego typu ukierunkowanie jest także zgodne ze strategią rozwojową Yaskawy – WIZJA 2025.


– Chcemy brać aktywny udział w cyfrowej transformacji sektora produkcyjnego, nie tylko zresztą w obszarze robotyki. Nowoczesne technologie stanowią odpowiedź na wiele wyzwań stojących obecnie przed przedsiębiorstwami produkcyjnymi, w tym potrzebę szybkiej modernizacji produkcji w dobie pandemii w celu utrzymania ciągłości działania – podsumowuje Mateusz Troczyński, kierownik Działu Technicznego Robotyki w Yaskawa Polska.Źródło: Yaskawa Polska

YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Duńska 11
54-427 Wrocław
+48 71 792 86 70
POWIĄZANE
1st Lean TWI Summit 2024 1st Lean TWI Summit to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadzi praktyków i en...
Transformacja energetyczna napędza robotykę Transformacja energetyczna przyspiesza. Przejście na odnawialne źródła energii i z...
OMRON jedną ze 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie Japońska firma OMRON została uznana za jedną ze 100 wyjątkowo innowacyjnych organizacji w...
IFR prezentuje World Robotics Report 2022 Nowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR - International Federation of Robotic...
Targi PCI Days 2021 już wkrótce w Warszawie Targi PCI Days zbliżają się wielkimi krokami. Odbędą się stacjonarnie już 8 i 9 września ...
Dołącz do uczestników Top New Small 2021 Najlepsi eksperci przez dwa dni będą się dzielić swoją wiedzą i najświeższymi nowinkami z...
Partnerzy