Yaskawa i A4BEE łączą siły
Yaskawa Polska – producent rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki i mechatroniki – oraz dostawca nowoczesnych technologii A4BEE Architects for Business rozpoczynają współpracę badawczo-rozwojową.
Firmy razem będą badać możliwości wdrożenia w środowisku przemysłowym nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość.
|
Rozszerzona rzeczywistość na wyciągnięcie ręki
A4BEE łączy z Yaskawa Polska bardzo wiele: obie firmy rozpoczęły działalność w 2016 r. i od początku mocno stawiały na innowacyjność, tworząc nowe produkty i poszukując nieszablonowych rozwiązań dobrze znanych problemów. Teraz będą ze sobą współpracowały m.in. przy rozwijaniu aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość oraz ich adaptacji do potrzeb środowiska przemysłowego, bardzo istotnego zwłaszcza dla firmy Yaskawa.
– Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest obecna na rynku od wielu lat. Postępujący rozwój urządzeń sprawia jednak, że znajduje ona coraz szersze zastosowanie także w obszarach przemysłowych, w tym przede wszystkim w utrzymaniu ruchu i kontroli jakości – wyjaśnia Tomasz Kośmider, współwłaściciel A4BEE. – Automatyzacja czynności w tych obszarach i rezygnacja z tradycyjnej kartki i ołówka dostarcza wymiernych korzyści, takich jak skrócenie czasu realizacji zadań, dostęp do danych w czasie rzeczywistym czy redukcja przestojów dzięki procedurom zdalnego wsparcia. Co ważne, z zalet tych mogą korzystać nie tylko duże fabryki, ale także zakłady dopiero rozpoczynające proces cyfrowej transformacji. |
Przykładem takiego rozwiązania może być system rozszerzonej rzeczywistości bazujący na goglach AR z funkcją kontroli głosowej. System umożliwia nie tylko obsługę za pomocą komunikatów głosowych, ale także natychmiastowy zapis i przesył danych do centralnej bazy przedsiębiorstwa. To właśnie nad popularyzacją takich rozwiązań chcą wspólnie pracować Yaskawa i A4BEE.
Synergia korzyści
Zarówno doświadczonemu producentowi robotów i środków automatyki, jak i dynamicznie rozwijajacemu się w branży startup-owi współpraca przy innowacyjnych projektach może przynieść szereg korzyści. Pierwszemu pozwoli spojrzeć świeżym okiem na problemy przemysłu i wyjść poza utarte schematy działania. Drugiemu zapewni możliwość korzystania z ponad 100 lat doświadczenia i kontaktów firmy Yaskawa, oferując mu niezbędne zaplecze, które sam budowałby przez lata.
|
Gdzie teoria łączy się z praktyką
Rozwiązania tego typu opracowywane będą i testowane przy aktywnym udziale A4BEE Digital Lab – działu badawczo-rozwojowego firmy A4BEE.
– Digital Lab to przede wszystkim zespół inżynierów i informatyków, którzy rozwiązują problemy badawcze, prototypują innowacyjne urządzenia i eksplorują nowe technologie. Pomagamy przedsiębiorstwom rozwiązywać rzeczywiste problemy w takich obszarach jak IoT, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo przetwarzania danych czy robotyka – wyjaśnia rolę Digital Lab jego dyrektor Przemysław Ernest. |
W najbliższym czasie aktywność Digital Lab będzie koncentrowała się na badaniu praktycznych możliwości wykorzystania nowych technologii w systemach robotycznych, na liniach produkcyjnych i w inteligentnych fabrykach budowanych w myśl koncepcji Przemysłu 4.0. Tego typu ukierunkowanie jest także zgodne ze strategią rozwojową Yaskawy – WIZJA 2025.
– Chcemy brać aktywny udział w cyfrowej transformacji sektora produkcyjnego, nie tylko zresztą w obszarze robotyki. Nowoczesne technologie stanowią odpowiedź na wiele wyzwań stojących obecnie przed przedsiębiorstwami produkcyjnymi, w tym potrzebę szybkiej modernizacji produkcji w dobie pandemii w celu utrzymania ciągłości działania – podsumowuje Mateusz Troczyński, kierownik Działu Technicznego Robotyki w Yaskawa Polska. |
Źródło: Yaskawa Polska
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024