Szukaj w działach:

Podsumowanie 12. edycji Targów KOMPOZYT-EXPO®

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Targi to okazja, żeby rzeczywiście poznać człowieka, który stoi za produktem. Za nami unikalne w skali Europy Środkowo-Wschodniej Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®.


12. edycja wydarzenia, która odbyła się 4-5 października 2023 w EXPO Kraków, zgromadziła 106 wystawców i 1815 zwiedzających. Targi odwiedzili najważniejsi przedstawiciele firm, uczelni, instytucji i klastrów, zwiedzający wysłuchali ponad 30 wystąpień eksperckich, po raz pierwszy pojawił się pawilon firm z Korei Południowej oraz Iranu. 

Targi KOMPOZYT-EXPO® są jedynym spotkaniem w Polsce poświęconym wyłącznie branży materiałów i technologii kompozytowych. Skupienie wydarzenia na jednym obszarze jest szczególnie cenne dla wystawców, którzy przyjeżdżają na targi z konkretnymi celami i ofertą. Charakter targów umożliwia im dotarcie do bardzo sprecyzowanej grupy odbiorców. 


Jak powiedział Łukasz Kordon z firmy Evonik – Widzę, że targi są typowo branżowe. Są tu osoby, które są zainteresowane danymi tematami i zadają bardzo konkretne pytania. Rzeczywiście są to ciekawe spotkania, które - mam nadzieję – otworzą nam drogę do współpracy z nowymi klientami.

 


Andrzej Parchyta, przedstawiciel ebalta Polska stwierdził - Przychodzą ludzie z konkretnymi pytaniami. Siadamy przy stoliku, rozmawiamy. Nawet przed chwilą, na miejscu przygotowałem klientowi ofertę na materiały, które zresztą prezentujemy na stoisku.

 

12. Targi KOMPOZYT-EXPO®


Inspiracje i innowacje

Strzałem w dziesiątkę okazała się strefa pokazów. Dużą uwagę przyciągnęły pokazy przeprowadzone przez studentki z koła naukowego "PRzeTwórcy" Politechniki Rzeszowskiej, które we współpracy z firmą Rymatex pokazały wykorzystanie włókien biodegradowalnych w procesie infuzji. Łukasz Kordon z firmy Evonik opowiedział o dodatkach i materiałach bazowych do produkcji kompozytów, a Jarosław Knapek z EC Test Systems umożliwił publiczności zobaczenie na żywo inspekcji obiektów wykonanych z kompozytów węglowych oraz szklanych za pomocą mobilnego systemy do aktywnej termografii C-CheckIR.

Targi KOMPOZYT-EXPO® jak zwykle okazały się świetnym miejsce na premiery nowych produktów oraz stworzyły szansę na konfrontację nowych pomysłów z oczekiwaniami klientów.


Michał Sobolewski, CEO FIBRATECH Sp. z o.o. podkreślił, że cele targów to nie tylko spotkania i nawiązywanie kontaktów, ale także prezentacja unikalnych rozwiązań - KOMPOZYT-EXPO® to zdecydowanie dobre miejsce, żeby porozmawiać z osobami i podmiotami, szczególnie z zagranicy. Celujemy w rynek, który nazywany jest rynkiem niszowym. Dla nas bycie tutaj jest szansą na szybszy i szerszy rozwój. Naszym celem było zaprezentowanie technologii zupełnie nowej, czegoś, co jest unikalne w skali na pewno kraju, ale i Europy.

 


Jan Podgórski z firmy Shim-Pol także zwrócił uwagę na to, iż targi umożliwiają dotarcie z wyjątkowymi produktami do osób, które dzięki nim mogą rozwijać swój biznes. - Widoczność jest dla nas bardzo ważna, bo wiele osób może dowiedzieć się jakie mamy unikalne rozwiązania. Tego typu targi to jest bardzo dobre forum, żeby się zaprezentować. Z KOMPOZYT-EXPO® zapamiętam właśnie osoby, które interesują się naszymi produktami, pozwalającymi rozwijać ich badania.

 
Podczas warsztatów eksperci i przedstawiciele branży dzieli się swoją wiedzą, podkreślając znaczenie kompozytów m.in. w odbudowie Ukrainy i zrównoważonej gospodarce obiegu zamkniętego. Ogromne zainteresowanie wzbudził panel dyskusyjny na temat wodoru jako paliwa przyszłości w erze przemian energetycznych. Panel prowadziła Katarzyna Stec (Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych), a uczestnikami debaty byli przedstawiciele firm, instytucji, uczelni i klastrów: Mirosław Skibski (Agencja Rozwoju Przemysłu), dr hab. inż. Wojciech Błażejewski (Politechnika Wrocławska), dr inż. Andrzej Czulak (PKTK), Jerzy Kopeć (Innowacyjna Małopolska), Krzysztof Gogola (Protium), dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk (Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych), dr hab. inż. Magdalena Dudek (AGH), Wojciech Mucha (wodorowe.info) i Szczepan Gorbacz (Amargo).

Po raz pierwszy na KOMPOZYT-EXPO® zaprezentowali się przedstawiciele firm z Korei Południowej wraz z Korea Carbon Industry Promotion Agency (KCARBON). Henry Shin, dyrektor generalny KCARBON, przedstawił uczestnikom przemysł kompozytów węglowych i najnowsze trendy technologiczne zbiorników wodorowych w Korei oraz oficjalnie podpisał umowę o współpracy z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych. 

12. Targi KOMPOZYT-EXPO® debata

 

Kto kreuje przyszłość branży?

Ważną częścią targów jest możliwość transferu technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a firmami produkcyjnymi. W strefie Nauka dla Przemysłu uczelnie z polski i zagranicy miały okazję zaprezentować ofertę B&R, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Kolejnym przykładem świetnej współpracy była wspólna przestrzeń Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych oraz Innowacyjnej Małopolski. 


- Wystawiamy się na KOMPOZYT-EXPO® bodajże szósty albo siódmy raz, z czego zawsze jesteśmy bardzo zadowoleni - zarówno z liczby odwiedzających, jak i z obsługi ze strony targów, która jest bardzo pomocna. Co sprawia, że wracamy? Atmosfera i to, że nasi klienci są tutaj, więc mamy z kim porozmawiać. Zdarza się, że pozyskujemy tutaj nowe kontakty. Rozszerzamy działalność o nowe branże. - powiedziała Magda Przydział z Krahn Chemie.

 

Targi KOMPOZYT-EXPO® stały się wydarzeniem obowiązkowym w kalendarzu branżowym. To nie tylko miejsce do wymiany wizytówek, ale przede wszystkim źródło inspiracji i możliwość poznania ludzi, którzy kreują przyszłość innowacyjnych materiałów i technologii kompozytowych.


Dostrzega to Jl-Young HWANG z Korea Carbon Industry Promotion Agency - To bardzo ważne, aby być tutaj, spotkać się z polskimi firmami i instytutami. My, Korea Carbon Industry Promotion Agency, chcemy być pomostem między technologią a przemysłem.

 


Trafnie podsumowuje istotę targów przedstawicielka Krahn Chemie - Nawet w przyszłości, za 10 lat, kiedy e-commerce się upowszechni, to nadal według mnie targi będą potrzebne. To będzie okazja, żeby rzeczywiście poznać prawdziwego człowieka, zobaczyć, kto stoi za produktem, kto stoi za tą technologią.

 

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję, która zaplanowana jest na 16 i 17 października 2024!

 


Źródło: Targi w Krakowie

 

POWIĄZANE
Targi WINDOOR-TECH i BUDMA 2023 już otwarte! Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech ko...
Transformacja energetyczna napędza robotykę Transformacja energetyczna przyspiesza. Przejście na odnawialne źródła energii i z...
Targi PCI DAYS we wrześniu 2021 Targi dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days to długo oczekiwane wydarze...
FANUC chce być liderem rynku cobotów w Europie Światowy lider w dziedzinie technologii CNC, robotyki oraz automatyki przemysłowej - firm...
Targi w Krakowie - podsumowanie 2021 roku Rok 2021 dla Targów w Krakowie był rokiem wyzwań, intensywnej pracy, zaangażowania...
Kontrola spawania laserowego w czasie rzeczywistym Przewaga, jaką w inteligentnej produkcji oferuje technologia laserowa są powszechnie znan...
Partnerzy