Szukaj w działach:

Innowacje na IV Forum Inteligentnego Rozwoju

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

W Uniejowie w dniach 28 i 29 listopada br. pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry” odbyło się IV Forum Inteligentnego Rozwoju, w którym uczestniczyło 400 osób – wybitnych naukowców, przedsiębiorców oraz samorządowców szukających nowych trendów, a także rozmawiających o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu.

Program wydarzenia składał się z kilku paneli dyskusyjnych i wykładów, a także różnych prezentacji. Omawiane tematy obejmowały zagadnienia związane z najnowszymi technologiami, sztuczną inteligencją, odpowiedzialnym zarządzaniem funduszami UE, ochroną własności intelektualnej, budowaniem współpracy biznesowej z obszarem nauki, automatyzacją badań podstawowych, ich promocją i powiązanymi problemami, a także największymi inwestycjami w branży kolejowej.

- „Większość innowacyjnych projektów, które wdrażamy powstaje w PKP S.A. przy współpracy ze spółkami Grupy PKP. Do tej pory uruchomiliśmy projekt polegający na budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO przy dworcach kolejowych. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych, budujemy nowoczesne, komfortowe i przyjazne środowisku dworce w autorskiej formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Do 2023 roku powstanie ich w Polsce aż 40. W pierwszym kwartale 2020 roku planujemy wdrożyć, pilotażowo usługę carsharingu, w oparciu o samochody elektryczne, co jest naszą odpowiedzią na potrzebę zapewnienia komfortowego transportu na tzw. ostatniej mili oraz kolejną zachętą do korzystania z kolei jako środka transportu. W dalszej perspektywie myślimy również o uruchomieniu przy dworcach usługi bikesharingu. Nowoczesna i innowacyjna kolej staje się powoli rzeczywistością. Tę pozytywną zmianę doceniają osoby z niej korzystające, których z roku na rok przybywa. Pomiędzy 2015 a 2018 rokiem liczba osób korzystających z transportu kolejowego wzrosła o 30 milionów” - mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

W dyskusjach zabrali głos uznani specjaliści w dziedzinie nauki oraz przedsiębiorcy i inwestorzy, którzy mogą pochwalić się osiągnięciami we wdrażaniu innowacji na rynkach gospodarczych.

- „Brak umiejętności zarządzania jest powodem, dla którego w Polsce, na początkowym etapie działania, upada ok 85% spółek. Założyciele podmiotów o wysokim potencjale, często zapominają, że rozsądek w poruszaniu się po rynku finansowym jest równie istotny, co koncepcja na biznes. Dla minimalizacji ryzyka inwestycji i jednocześnie zapewnienia szybkiego rozwoju firmie istotne jest bieżące, codzienne wsparcie. Obserwując fundusze inwestycyjne, widzimy, że główne funkcje, które rozwijają to kontrola i sprawozdawczość. Nie są blisko biznesów, w które inwestują, ponieważ często nie mają do tego zasobów. My, w swojej strukturze posiadamy zespół, który służy spółkom portfelowym. Głównym jego zadaniem jest pomoc, konstruktywne wsparcie i współpraca przy rozwoju młodych firm, a nie controlling” - powiedział Paweł Kruszyński, Członek Zarządu Grupy Assay.

W ramach Forum tradycyjnie miała miejsce uroczysta Gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. W tym roku Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju została przyznana całym organizacjom, a także za indywidualne osiągnięcia. 28 listopada poznaliśmy Laureatów czwartej edycji Nagrody, przyznawanej w dziewięciu kategoriach. Wyróżnienie zdobyły najbardziej innowacyjne projekty, a także nowatorskie inwestycje przekładające się na rozwój polskiej i globalnej gospodarki.

Laureaci Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

W tym roku po raz pierwszy zostały także wręczone nagrody główne oraz honorowe. Podczas Gali Liderów Inteligentnego Rozwoju, która odbyła się 29. listopada przyznano wyróżnienia honorowe Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju oraz główne nagrody w wybranych kategoriach. Galę poprowadził znany dziennikarz i prezenter Marcin Prokop, który w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju dla promowania i popularyzowania proinnowacyjnego sposobu myślenia oraz działania. Ceremonia wręczenia nagród Laureatom było połączone z debatą finałową IV Forum Inteligentnego Rozwoju pt.: „Gra o przyszłość”.

Laureaci Honorowej oraz Głównej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Wydarzeniu towarzyszyły także liczne atrakcje, między innymi prezentacja samochodów Elimen Racing – w tym rewolucyjnego, elektrycznego pojazdu rajdowego do Rallycrossu, wyprodukowanego przez polską firmę ELIMEN, która promuje na świecie nową dyscyplinę, jaką jest elektro-rallycross. W trakcie eventu odbył się także pokaz mody uniformów medycznych marki Medora. Całe wydarzenie zakończyło się piątkowym bankietem, połączonym z koncertem finałowym.

Głównym organizatorem i inicjatorem Forum Inteligentnego Rozwoju było Centrum Inteligentnego Rozwoju, natomiast współorganizatorami minionej edycji było Miasto i Gmina Uniejów i Grupa Eurokreator T&C. Partnerami strategicznymi Fundusz Assay - niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego, firma technologiczna ELIMEN - producent elektrycznego pojazdu rajdowego oraz PKP. S.A. Wśród honorowych patronów znaleźli się min.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jak również Urząd Patentowy.

 

Źródło: Centrum Inteligentnego Rozwoju

 

POWIĄZANE
KUKA Backup strategy - wymień stary dysk na nowy Rusza akcja podmiany dysków „Backup strategy” z KUKA. W ramach akcji m...
Pneumatyka i pomiary w Targach Kielce! Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce, której ważnymi elementami są Targi CONTROL-ST...
MC6 - wieloosiowy sterownik ruchu, PLC, CNC oraz Robotyki Rynek budowy maszyn coraz częściej sięga po coraz wydajniejsze oraz szybsze sterowniki PL...
Wszystko o Targach BHP 2023 Już tylko kilka dni dzieli nas od 20. Targów Bezpieczeństwa, Higieny Pracy i Ochro...
Czym jest Smart Factory i Industry 4.0? Termin „Przemysł 4.0” funkcjonuje już od wielu lat, mimo to jest on cały czas...
FANUC zaprasza na Robo Challenge 2021 W dniach 19-20 października br. odbędą się jedne z pierwszych w Polsce profesjonalnych za...
Partnerzy