Szukaj w działach:

MPLAB Prototypes robotyzuje TPV Displays Polska

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


MPLAB Prototypes, wiodący Gold System Partner KUKA, rewolucjonizuje produkcję w TPV Displays Polska, największej fabryce telewizorów w Europie.


Ta nowoczesna fabryka, zlokalizowana w Gorzowie Wielkopolskim, wykorzystuje kilkanaście pomarańczowych robotów KUKA, które są już aktywne na linii montażowej. Dodatkowe aplikacje są w fazie rozwoju, co jest wynikiem determinacji i wysokiego poziomu zaangażowania zespołu MPLAB.

Codziennie fabryka TPV Displays Polska produkuje około 25 tysięcy telewizorów, co przekłada się na aż 4,5 miliona odbiorników rocznie. Ta liczba odpowiada załadowaniu ponad 6000 ciężarówek.

 


„Jako TPV jesteśmy wiodącym producentem telewizorów w Europie" - mówi Grzegorz Benda, dyrektor gorzowskiej fabryki. „Jesteśmy również dumnie właścicielem marki telewizorów Philips. Oprócz tego jako podwykonawca, produkuje telewizory dla innych marek, będąc zaangażowanym w cały proces wytwarzania."

 


MPLAB Prototypes wspiera TPV Displays Polska w realizacji ich misji jako niezawodny partner w automatyzacji produkcji telewizorów na najwyższym poziomie jakości i efektywności.

W trakcie wysokiego sezonu, TPV Displays Polska zatrudnia nawet 3000 pracowników, a ich gorzowski zakład, zajmujący powierzchnię ponad 140 tysięcy metrów kwadratowych, należy do jednych z największych fabryk w Polsce. To imponujące przedsięwzięcie stale się rozwija.

TPV Displays Polska konsekwentnie zwiększa roczny wolumen produkcji telewizorów. Z tego wynika potrzeba stopniowego zwiększania mocy przerobowych fabryki, jednak w obliczu problemu braku dostępnej siły roboczej, stawia to przed nimi poważne wyzwania. Aby temu sprostać, zarząd TPV Displays Polska postawił na automatyzację produkcji. Od 2020 roku firma zainstalowała kilkanaście stanowisk z robotami KUKA, które mają na celu usprawnienie pracy na liniach montażowych.

Dyrektor zakładu TPV Displays Polska Grzegorz Benda, podkreśla liczne korzyści wynikające z wykorzystania robotów w procesach związanych z montażem telewizorów. Roboty poprawiają ogólną efektywność produkcji, jednocześnie odciążając pracowników od wykonywania najbardziej wymagających zadań. Przykładem takiej automatyzacji są stacje, które odpowiadają za przenoszenie odbiorników z taśm transportujących na paletki testujące. Dzięki temu, złożone wcześniej telewizory trafiają w ręce pracowników odpowiedzialnych za wstępną kontrolę jakości.

Grzegorz Benda, podkreślając znaczenie ergonomii pracy dla pracowników, stwierdza: 


„Ta konkretna automatyzacja związana z przenoszeniem odbiorników pozytywnie wpływa na ergonomię pracy naszych pracowników. Dla nas jest niezwykle istotne, aby nasi pracownicy czuli się komfortowo w naszej fabryce."TPV Displays Polska odnotowuje wzrost stabilności produkcji dzięki zastosowaniu robotów KUKA, takich jak KR IONTEC i KR QUANTEC. Wspólnie z MPLAB Prototypes, oficjalnym partnerem KUKA System (Gold KUKA System Partner), zrealizowaliśmy wdrożenie tych robotów, obejmujące cały proces od koncepcji do uruchomienia. Aktualnie w fabryce TPV Displays Polska działają cztery zrobotyzowane stanowiska, a wkrótce pojawią się kolejne przy nowych liniach montażowych.

Roboty KUKA odpowiedzialne za przenoszenie telewizorów pracują w trybie trzyzmianowym przez cały rok. Ich efektywność polega na pobieraniu odbiorników "w locie", czyli w trakcie ich przemieszczania się na taśmie transportującej. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu cały proces jest znacznie przyspieszony.


Piotr Janica, właściciel MPLAB Prototypes, wyjaśnia, że kluczowym elementem umożliwiającym śledzenie ruchu przenośnika taśmowego i pobieranie odbiorników bez zatrzymywania go jest pakiet technologiczny KUKA.ConveyorTech. Ten zaawansowany pakiet umożliwia automatyczne dostosowanie ruchów robota do ruchu układu transportowego, co sprawdza się doskonale w procesach obróbkowych, montażowych i handlingowych, takich jak aplikacje realizowane przez MPLAB Prototypes dla TPV Displays Polska.

 

Ważnym aspektem pracy zespołu MPLAB Prototypes było zapewnienie odpowiedniej ochrony odbiorników przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas przenoszenia. Piotr Janica zauważa, że kluczowym elementem w tym kontekście okazało się zaprojektowanie specjalnego chwytaka. Wykorzystując maty ssące i kompensatory dwuosiowe pneumatyczne, specjalnie zaprojektowany chwytak zapewnia skuteczną ochronę odbiorników podczas odkładania ich na paletki testujące.


Operacje przenoszenia elementów w fabryce TPV Displays Polska z Gorzowa Wlkp. zostały skutecznie zautomatyzowane dzięki MPLAB Prototypes i firmie KUKA.Dzięki ich współpracy, firma TPV Displays Polska systematycznie wdraża kolejne stanowiska wyposażone w roboty KUKA. Oprócz korzyści finansowych, automatyzacja produkcji przyczynia się do zapewnienia ciągłości procesów, entuzjastycznie odciążając pracowników od ciężkiej pracy fizycznej oraz uzupełniając luki kadrowe. Obecnie w zakładzie klienta funkcjonuje kilkanaście robotów KUKA o różnych udźwigach - od modeli niskiego po wysoki udźwig. Roboty te są głównie wykorzystywane do aplikacji handlingowych, czyli operacji przenoszenia elementów.

Mateusz Hoski, Regional Account Manager w KUKA Polska, opiekujący się klientami z Polski zachodniej, podkreśla istotę tej współpracy, mówiąc:


„Współpraca z MPLAB Prototypes przy wdrożeniu robotów KUKA w fabryce TPV Displays Polska była niezwykle owocna. Dzięki naszemu partnerstwu dostarczyliśmy rozwiązania, które przyczyniły się do zwiększenia wydajności i efektywności produkcji."

 

Wdrożenie robotów KUKA serii KR AGILUS i innych modeli umożliwia skuteczne przenoszenie elementów w zakładzie TPV Displays Polska, przyczyniając się do efektywnego wykorzystania potencjału robotów KUKA.
Działając jako oficjalny partner systemowy KUKA, MPLAB Prototypes wspiera fabrykę TPV Displays Polska w pełnym wykorzystaniu potencjału robotów KUKA. Jeśli jesteś zainteresowany automatyzacją operacji przenoszenia elementów w swojej fabryce, skontaktuj się z nami. Nasz zespół doświadczonych inżynierów pomoże Ci znaleźć optymalne rozwiązania, dostosowane do Twoich wymagań i przyczyni się do osiągnięcia większej efektywności i konkurencyjności.

 

Źródło: MPLAB Prototypes

 

MPLAB PROTOTYPES SP. Z O.O.
INŻYNIERSKA 8
67-100 NOWA SÓL
+48 795 171 853
POWIĄZANE
Powołano Komitet Transformacji Cyfrowej Cztery koncerny połączyły siły w nowym komitecie ds. transformacji cyfrowej, powołanym pr...
World Robotics Report 2018 i roboty współpracujące Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics...
Inteligentne kolumny sygnalizacyjne w utrzymaniu ruchu Jednym z wyznaczników nowoczesnego zakładu produkcyjnego jest predykcyjne utrzyman...
O wyzwaniach dla przemysłu na KOMPOZYT-EXPO® 2023 Wysokie koszty energii, inflacja czy zmiany na rynku dostaw skłaniają do podejmowania int...
Nowe funkcje oprogramowania FLOW Core W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów i deficyt pracowników ...
Transport wahadłowy - od źródła do celu Jednym z podstawowych zadań logistyki wewnątrzzakładowej jest optymalizacja przepływu mat...
Partnerzy