Hilti wchodzi w rynek robotów dla budownictwa
Grupa Hilti ogłasza nawiązanie strategicznej współpracy partnerskiej z Canvas, firmą działającą w branży robotów dla budownictwa, która opracowała zrobotyzowane rozwiązanie do wykańczania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, którego celem jest umożliwienie prowadzenia prac budowlanych w nowatorski sposób.
Partnerstwo to stanowi początek nowego, znaczącego etapu w opracowywaniu innowacji w obszarze robotyki po tym, jak Hilti przedstawiła w roku 2020 Jaibot, pierwszego na świecie półautonomicznego robota do wiercenia w stropach. Współpraca obu firm zbliża liderów inteligentnej robotyki budowlanej, których łączy wspólna wizja, w której narzędzia robotyczne uwolnią ogromny, niewykorzystany potencjał i dadzą początek nowej ery produktywności i bezpieczeństwa dla wykwalifikowanych pracowników budowlanych.
Canvas, mająca siedzibę w San Francisco i założona w roku 2017 przez byłych pracowników Boston Dynamics, MIT i Uniwersytetu Stanforda, wykorzystuje postęp w dziedzinie robotyki współpracującej i uczenia maszynowego do tworzenia nowej klasy narzędzi dla wykwalifikowanych robotników, które są oparte na możliwościach, jakie daje sztuczna inteligencja. Do tej pory firma koncentrowała się na pracach związanych z wykańczaniem zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Prace te, jak pokazały badania, stanowią jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą, i dotykają nawet jednego na czterech pracowników fizycznych.
Robot firmy Canvas może wykonywać wykończenie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych w standardzie 5 i 4 o wiele szybciej, bezpieczniej i z większą precyzją w porównaniu z podobnymi metodami tradycyjnymi. Inaczej niż w przypadku prac wykonywanych ręcznie, robot nakłada jedną, jednorodną warstwę masy szpachlowej na taśmę zbrojącą, pracując na odległość do 4,7 metra, co pozwala na wykonanie większości prac na wysokości. Robot umożliwia zmniejszenie liczby kontuzji powodowanych przez powtarzalne czynności i wychwytuje 99,9% pyłu generowanego podczas szlifowania.
W ramach partnerstwa Hilti będzie odpowiadała za produkcję przyszłych systemów Canvas opartych na sprawdzonej platformie Jaibot, zapewniając Canvas pewną i skalowalną globalną dostawę urządzeń, zaspokajającą ogromny popyt na roboty wykończeniowe oferowane przez tę firmę.
„W Hilti naszym strategicznym celem jest: Making Construction Better. Osiągamy to poprzez koncentrowanie naszych zasobów na innowacyjnych urządzeniach, oprogramowaniu i usługach pomagających zwiększać produktywność wykonawców, chroniących zdrowie i zapewniających bezpieczeństwo pracowników, a także umożliwiających zrównoważony rozwój”, - powiedział Thomas Hillbrand, członek zarządu Grupy Hilti. „Wspólnie wyznawane wartości łączą Hilti i Canvas – i cieszymy się, że będziemy wspierać Canvas w tworzeniu lepszych sposobów pracy dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają robotyka i sztuczna inteligencja”. |
„Słuszność obranej przez nas drogi potwierdza wyraźnie fakt, że w tym roku popyt na nasze roboty wykonujące wykończenia zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych szybko przewyższy nasze możliwości produkcyjne” - mówi prezes Canvas, Kevin Albert. „Wykonawcy w dalszym ciągu zmagają się z coraz większymi kosztami i brakiem pracowników. Popyt, który widzimy, jest świadectwem ogromnego zapotrzebowania branży budowlanej na nowe narzędzia, które pomogą pokonać te problemy i dadzą większe możliwości naszym wykwalifikowanym robotnikom. Cieszymy się, że możemy ogłosić nawiązanie tego partnerstwa, które pozwoli przesuwać granice naszych możliwości, i sprawi, że Canvas będzie w stanie zaspokoić bieżący i przyszły globalny popyt na nasze maszyny”. |
Partnerstwo Canvas-Hilti sprawia, że zajmująca się robotyką budowlaną firma będzie mogła działać globalnie w branży, która dojrzała do zmiany. Partnerstwo to pozwoli firmie Canvas wesprzeć branżę wykończeń zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych w rozwiązaniu chronicznego i coraz większego problemu braku pracowników, sprawiając jednocześnie, że prace budowlane będą czystsze, bezpieczniejsze i mniej uciążliwe dla ludzi je wykonujących.
Źródło: Grupa Hilti
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?