Szukaj w działach:

Jak mobilne rozwiązania ERP wspierają przedsiębiorstwa?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Jak mobilne rozwiązania ERP wspierają przedsiębiorstwa produkcyjne? Dowiesz się tego z dalszej lektury artykułu.

System ERP to bez wątpienia szkielet przedsiębiorstwa. Określenie to jest bardzo adekwatne, ponieważ jako platforma integrująca dane i procesy, system ERP stwarza jednolitą bazę danych dla wszystkich procesów biznesowych. Ponadto pozwala na ścisłą współpracę pomiędzy poszczególnymi działami i usprawnia komunikację z dostawcami i klientami. Bez dobrego systemu ERP w połączeniu z odpowiednimi narzędziami BI nie byłoby dziś możliwe ani podejmowanie właściwych decyzji przez zarząd, ani efektywne wykorzystanie zasobów w przedsiębiorstwie. Prawidłowa integracja i wykorzystanie systemu ERP już jednak nie wystarczy. Realia szybko się zmieniają i wraz z nimi sytuacja na rynku. Przedsiębiorstwa muszą stale mierzyć się z nowymi wyzwaniami i zmianami zagrażającymi ich dotychczasowym modelom biznesowym.

Najlepszym przykładem jest pandemia koronawirusa, która sprawiła, że wiele pracowników zostało z dnia na dzień zmuszonych do pracy z domu. Przy tej okazji kluczowym zagadnieniem stała się mobilność, również dla użytkowników systemów ERP w małych i średnich przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Zmiany w tym zakresie są jednak wynikiem nie tyko kryzysu, ale również postępującej transformacji cyfrowej. Według badań przeprowadzonych przez Bitkom e.V. już 73 procent wszystkich użytkowników ERP pracuje w systemie poprzez laptop, 51 procent przez smartfon, a 36 procent przez tablet. Praca zdalna i hybrydowa z systemem ERP również w przyszłości będzie odgrywać znaczącą rolę i w wielu przypadkach będzie stanowić podstawowe wymaganie przedsiębiorstwa wobec rozwiązania ERP.

Procesy produkcyjne: mobilnie, szybciej, lepiej

Rozwiązania mobilne już w niedalekiej przyszłości staną się warunkiem do zapewnienia konkurencyjności przedsiębiorstw, ponieważ technologie mobilne oferują liczne możliwości do optymalizowania planowania produkcji i tym samym całego łańcucha wartości dodanej. Wykorzystanie urządzeń przenośnych w codziennej pracy pozwala na poprawę przejrzystości i produktywności procesów w całym przedsiębiorstwie - od przyjęcia towarów do konserwacji. Dzięki przepływowi informacji pomiędzy lokalizacjami możliwe jest znaczne przyspieszenie pracy w administracji, produkcji, logistyce i serwisie.

Ogromna różnorodność w zakresie poszczególnych zadań i procesów stawia wysokie wymagania w stosunku do standardowych aplikacji mobilnych. Dlatego nieodzowne są tu indywidualnie dopasowane rozwiązania mobilne, aby główne procesy firmy mogły być realizowane w możliwie najlepszy sposób. Korzyści wynikające z mobilnej rejestracji i przetwarzania danych oraz odpowiedź na pytanie, dlaczego każde przedsiębiorstwo produkcyjne powinno zainwestować w mobilne rozwiązania ERP, przedstawiamy w krótkim filmie.

 

 

Produkcja: mobilna kontrola - korzyści strategiczne

Mobilna rejestracja i bezpośrednie przetwarzanie danych zakładowych gwarantują nie tylko usprawnienie procesów intralogistycznych, ale również eliminację błędów w produkcji. Ponieważ większość pracowników produkcji nie jest przypisana do jednego stałego stanowiska pracy i przez większość czasu porusza się po hali produkcyjnej, rozwiązania mobilne mają ogromny potencjał. Dzięki urządzeniom przenośnym pracownicy otrzymują szybki i nieskomplikowany dostęp do ważnych informacji, jak np. zapas materiału, czasy i wielkości produkcji, zlecenia produkcyjne, czy zakończenia projektów. Dzięki temu mogą w każdym miejscu hali produkcyjnej uzyskać informacje o swoich kolejnych działaniach i wyświetlić na ekranie wszystkie niezbędne szczegóły, takie jak przynależne artykuły i ich zapasy, czy też dane dotyczące danej serii lub partii.

Aby ułatwić orientację i zminimalizować prawdopodobieństwo popełniania błędów, przedsiębiorstwa powinny postawić na aplikację, która została stworzona specjalnie do wykonywania konkretnych zadań i jest łatwa w obsłudze. Zależnie od zapotrzebowania w aplikacji powinna istnieć możliwość rejestracji czasów i ilości. Ponadto nowoczesne systemy ERP powinny obsługiwać księgowania wsteczne. Wszystko to pozwala na precyzyjne planowanie szczegółowe i przyspiesza przeprowadzenie kalkulacji końcowej.

Poprzez rozwiązania mobilne pracownicy mogą w każdej chwili prześledzić zarówno zaplanowane, jak i niezaplanowane zlecenia produkcyjne. Systemy służące do kontrolowania produkcji w czasie rzeczywistym pozwalają na lokalizację elementów produkcji w hali produkcyjnej z dokładnością do 10 centymetrów, przez co możliwe jest ustalenie aktualnego stanu produkcji. W ten sposób można z łatwością sprawdzić, czy zlecenie znajduje się np. w ostatniej fazie montażu. Ponieważ stan zlecenia jest regularnie aktualizowany w systemie ERP, również sprzedaż zawsze dysponuje aktualnymi informacjami i może w każdej chwili przekazać je klientowi, bez potrzeby kierowania niemile widzianych zapytań do produkcji.

Urządzenie mobilne: mądry wybór gwarancją sukcesu

Do osiągnięcia pożądanych ulepszeń i korzyści w produkcji, muszą zostać spełnione określone wymagania. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego urządzenia mobilnego. Należy przy tym przeanalizować konkretne scenariusze wykorzystania i ocenić funkcje poprzez porównanie kosztów i korzyści. Zwłaszcza w zakresie produkcji i logistyki należy postawić na stabilne urządzenia odporne na uszkodzenia. Dla działu sprzedaży wystarczające są zwykle standardowe tablety. Równie ważne jest sprawdzenie zasięgu sieci internetowej i komórkowej na terenie firmy, aby dane mogły być wprowadzane do systemu ERP w czasie rzeczywistym, a dostęp do danych był zawsze nieograniczony.


Źródło: proALPHA Polska

proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 329 90 24
POWIĄZANE
Sprzedaż robotów wzrośnie dziesięciokrotnie Sprzedaż robotów dla przemysłu zwiększy się przynajmniej dziesięciokrotnie w ciągu ...
5 trendów automatyzacji na 2023 roku Fernando Colás, dyrektor generalny firmy OMRON Industrial Automation Europe, przed...
Inspirujące targi ITM Industry Europe 2019 W dniach 4-7 czerwca w czasie bloku targów ITM Industry Europe 2019 można było śle...
Wszystko o STOM i STOM-ROBOTICS 2023 Blisko 600 wystawców, kilkaset pracujących maszyn, aplikacje zrobotyzowane, zapełn...
Zarządzanie zasobami z systemem ERP Rozwój firmy jest uwarunkowany tym jak szybko i sprawnie przebiega on na każdym et...
Zrobotyzowane stacje paletyzujące dla przemysłu Pneumatic Complex to firma działająca w obszarze pneumatyki przemysłowej w zakresie dystr...
Partnerzy