Szukaj w działach:

Nowoczesny przemysł na TOOLEX 2019

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Targi TOOLEX to ważne wydarzenie o randze europejskiej w sezonie jesiennym, które wyznacza kolejne trendy - towarzyszą mu liczne prezentacje nowych produktów i premiery na polskim rynku.

Liderzy rynku, wartościowe spotkania merytoryczne oraz odwiedzający szukający nowych opcji zakupowych od lat są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na sukces i ciągły rozwój Targów TOOLEX. Wystawcy potwierdzają, że TOOLEX jest doskonałym narzędziem do osiągnięcia sukcesu w biznesie - to tutaj zawierają liczne transakcje, nawiązują nowe kontakty biznesowe i podtrzymują istniejące relacje z kontrahentami. 

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX to jedno z wiodących wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie ich 12. edycji odbyły się Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo. Tegoroczny temat targów został uzupełniony przez wystawców Salonów: Automatyzacji dla Automotive - TOOLEX dla Automotive oraz Łożysk i Elementów Napędowych - Przemysł w Ruchu.

Wymierny sukces

Jak podaje organizator, 12. edycja TOOLEX zgromadziła imponującą liczbę 528 wystawców i blisko 600 reprezentowanych marek z 13 krajów. Podczas wystawy firmy, które zaprezentowały swoją ofertę, wykorzystały powierzchnię 15 000 m2, dostępną w dwóch pawilonach Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia. W porównaniu z pierwszą wystawą w 2008 r. liczba wystawców prezentujących swoje rozwiązania wzrosła prawie pięciokrotnie, a liczba klientów odwiedzających ich stoiska ponad trzykrotnie. Nic dziwnego, ponieważ specjaliści branżowi uważają wizytę na TOOLEX za konieczność. 

Według szacunków organizatora, wystawę odwiedziło ponad 10 000 zwiedzających. Wśród nich prawie 50% to kadra zarządzająca: prezesi i kierownicy firm. Technologowie stanowią około 15%. Targi często odwiedzają operatorzy CNC, programiści, inspektorzy jakości i technicy utrzymania ruchu. TOOLEX gości nie tylko przedstawicieli handlowych, którzy podpisują nowe kontrakty w Sosnowcu, ale także pracowników produkcji zainteresowanych nowościami rynkowymi. Aż 54% odwiedzających związanych jest z produkcją i dystrybucją urządzeń do obróbki i cięcia metalu, 10% z przemysłem metalowym, a 9% z sektorem narzędziowym. Stoiska Wystawców są również interesujące dla przedstawicieli branży automotive oraz usługowej, a także sektora olejowego, chłodziw i cieczy technologicznych. Negocjacje i spotkania z przedstawicielami przemysłu wydobywczego i lotniczego, były równie owocne, choć mniej liczne. Targi odwiedzają polscy i zagraniczni klienci. Dynamiczny rozwój sprawia, że ​​TOOLEX jest silną marką, która jest szeroko rozpoznawalna na targowej mapie Europy.

Liderzy branży

W trakcie targów TOOLEX zaprezentowanych zostało 450 maszyn w ruchu. W specjalnie przygotowanych aktywnych strefach swoich stoisk liderzy rynku prezentowali nie tylko obrabiarki, urządzenia technologiczne lub urządzenia do obróbki na gorąco, ale także narzędzia do obróbki, narzędzia i przyrządy pomiarowe, niekonwencjonalne metody obróbki, systemy CAM/CAD oraz oprogramowanie CNC, chłodziwa i środki smarne, wyposażenie i rozwiązania warsztatowe, usługi i wsparcie dla projektów, remonty i modernizacje obrabiarek, a także ogólne usługi obróbcze. Po raz kolejny na targach pojawili się liderzy branży oraz prawie 600 światowych marek, w tym: ABPLANALP, DIG ŚWITAŁA, FANUC, MITSUBISCHI ELECTRIC, HURCO, STIGAL, SUMITOMO ELECTRIC HARTMETALL, APX TECHNOLOGIE, SCHUNK, AJAN, AWA, CAMDIVISION, CORMAK, DEMATEC, DMG MORI, EMUGE FRANKEN TECHNIK, GF MACHINING SOLUTIONS, HTM, METAL TEAM, MTI, NS TOOLS, PAX, SANDVIK, TRIMILL, WBM, VOLLMER, i wielu przedstawicieli polskiego przemysłu obróbczego, m.in.: AFM DEFUM, AVIA, JANUS, FANAR, TBI, PAFANA. 
Nie tylko targi

TOOLEX to nie tylko wystawa eksponatów oraz rozwiązań, ale także atrakcyjny program składający się z licznych spotkań dotyczących m.in. obróbki metali, zagadnień smarowania i wizualizacji procesów. W trakcie XXXX Jubileuszowego Środowiskowego Seminarium Tribologów, przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Tribologiczne i Katedrę Eksploatacji Pojazdów Samochodowych Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, uczestnicy poznali zasady smarowania w transporcie szynowym. Coroczne spotkanie z firmą SANDVIK cieszyło się równie dużym zainteresowaniem, podobnie jak seminarium na temat indukcyjnej obróbki cieplnej w procesach technologicznych, organizowane przez Politechnikę Śląską, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, ELKON sp. z o.o., czy potkanie organizowane przez Pawła Ziobro, ZPT, na temat innowacyjnych technologii i metod badawczych w celu kompleksowej optymalizacji procesu obróbki.

Targom towarzyszyła także jedna z najbardziej znanych imprez branżowych w kraju: „Starcie Szlifierzy” firmy 3M, czyli zawody w szlifowaniu, które powstały z myślą o tej grupie zawodowej. Podczas pojedynków, w których udział wzięło 100 uczestników, posypały się iskry. Starciu towarzyszył wykład prowadzony przez Główny Instytut Górnictwa i 3M: „Normy bezpieczeństwa, pomiary i zapobieganie czynnikom szkodliwym w procesach produkcyjnych”. W strefie 3M zespół ALL SOUNDS ALLOWED przygotował program muzyczny na szlifierkach kątowych.

Medale i wyróżnienia

Konkurs o Medal Expo Silesia na najlepszy produkt prezentowany podczas wystawy cieszył się dużym zainteresowaniem. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas uroczystej gali. Można opisać każdy przesłany do konkursu produkt następującymi słowami: innowacyjny, nowoczesny, niepowtarzalny i funkcjonalny. Jury przyznało firmom dwa medale: SERON KOŁODZIEJCZYK SP.J. za wycinarkę światłowodową FiberCut oraz GF MACHINING SOLUTIONS SP. Z O. O. za centrum do produkcji addytywnej z metalu DMP Flex 350. Wręczono także wyróżnienia: dla firmy MARCOSTA RYSZARD STARZEC za polerkę NGC oraz dla firmy STIGAL za system znakowania i opisywania detali. 

Tegoroczna formuła prezentacji firm na targach była równie imponująca, jak prezentowane na nich rozwiązania. W uznaniu za najbardziej efektywne stoisko organizatorzy przyznali Medal Expo Silesia firmie MMC HARDMETAL POLAND SP. Z O. O. Wyróżnienia trafiły natomiast do: SUMITOMO ELECTRIC HARTMETALL GMBH, STIGAL, AEP AJAN ENGINEERING POLSKA, MACHINE TOOLS INTERNATIONAL SP. Z O.O., GF MACHINING SOLUTIONS SP. Z O.O., HANNSA PRECISION, SAID TOOLS S.R.L., HIWIN GMBH, a także MITSUBISHI ELECTRIC EUROPE B.V. SP. Z O.O. 


TOOLEX 2019 nagrodzeni
 

Wśród prezentowanych ofert znalazły się ciekawostki. Laser światłowodowy LF60M firmy CORMAK do rur oraz profili był najdłuższym produktem tegorocznej edycji TOOLEX, a najcięższy laser wystawiła firma TRIMILL, A.S. - ich pionowe 5-osiowe centrum obróbkowe z przechylnym stołem obrotowym VS 1614 ważyło 32 tony. Organizatorzy nagrodzili także firmę NEWTECH SOLUTIONS SP. Z O. O. za atrakcyjną prezentację oprogramowania w praktyce.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję Targów TOOLEX w dniach 29 września – 1 października 2020 roku.

 

Źródło: Expo Silesia, Staleo.pl


POWIĄZANE
Trendy w branży metalowej Nowe Perspektywy 4.0 - spotkanie łączące merytoryczne wykłady, warsztaty z wykorzystaniem...
Premierowy duet w Expo Silesia W dniach 4-5 grudnia br. w Expo Silesia w Sosnowcu producenci przemysłowych i zewnętrznyc...
Technologie przemysłowe na EMO Milano 2021 W dniach od 4 do 9 października, kiedy po pandemiczna odbudowa powinna już wystartować, w...
Eksperci o automatyzacji i optymalizacji produkcji Klaster Creative Packaging Group zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym pt. „Opty...
Zrobotyzowane 11 Forum Gospodarcze Poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej to misja organizatoró...
Dyskusja o przyszłości polskiej gospodarki VI Polski Kongres Przedsiębiorczości odbędzie się 24-25 września br. w Międzynarodowych T...
Partnerzy