Szlifierka Mirka - jak zrobotyzować proces szlifowania
Postępująca robotyzacja już nikogo nie dziwi. Wystarczy wyszukać w Internecie frazę „linia produkcyjna samochodów” i przełączyć na grafiki. Na większości wyników jakie zostaną wyświetlone, znaleźć można ramiona robotów przemysłowych wykonujących przeróżne zadania. Wszelkie lakierowanie, procesy spawania czy zgrzewania oraz montaż elementów wykonywane są przez specjalnie wyposażone maszyny. Dzięki ich zastosowaniu wyeliminowano czynnik błędu ludzkiego, a powtarzalność wpływa na poprawę jakości. Przypuszczalnie wysoki koszt instalacji robota w określonej sytuacji może bardzo szybko się zwrócić. Jeden pracujący całą dobę robot, zastąpi trzyzmianową ekipę i nie będzie robił przerw.
Przytoczone zadania realizowane przez roboty przemysłowe to tylko czubek góry lodowej. W tym artykule przybliżony zostanie proces szlifowania i polerowania wykorzystywany również w automotive, który jak się okazuje, z bardzo dobrym skutkiem także może zostać zrobotyzowany. Na rynku urządzeń przeznaczonych do procesu szlifowania czy polerowania, mocno ugruntowaną pozycję posiada pochodząca z Finlandii firma MIRKA.
MIRKA posiada kompleksową ofertę produktów i urządzeń szlifowania i polerowania manualnego, przeznaczonych dla budownictwa, motoryzacji (lakiernictwo), zakładów meblarskich i drzewnych, zajmujących się obróbką metali i wszędzie tam, gdzie tylko jest potrzeba.
Rozwiązanie zrobotyzowane - robot szlifujący
Mirka ma też w swojej ofercie rozwiązania dla zrobotyzowanych procesów szlifowania i polerowania. Mowa tu o rodzinie produktów AIROS. W procesie szlifowania niezmiernie ważny jest odpowiedni docisk, kąt położenia tarczy względem powierzchni no i niezastąpiona ludzka ocena jakości. Okazuje się, że przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu oraz umiejętnego wykonania oprogramowania robota jesteśmy w stanie spełnić wszystkie te wymogi. W rezultacie jedynym warunkiem opłacalności takiego rozwiązania staje się powtarzalność produktów.
Przypuszczać można, że najdroższy będzie sam robot i odpowiednie oprogramowanie. Obecnie jednak, na rynku istnieje szeroki wybór robotów, a przedsiębiorca nie jest ograniczony co do poszczególnych producentów.
Szlifierki MIRKA AIROS wyposażone są w kołnierz zgodny z normą ISO 9409-1, więc jedynym kryterium doboru robota staje się udźwig. Najcięższa szlifierka dla zastosowań zrobotyzowanych to tylko 1,3kg (najlżejsza 0,7kg), więc sam robot też nie musi mieć dużego udźwigu.
Mirka AIROS, AIOS i AIROP - szlifowanie robotem
Najważniejsza i tak pozostaje głowica i jej jednostka sterująca oraz same materiały ścierne. Dopiero ich prawidłowy dobór pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt - a w tym na pewno pomoże firma BP Techem Sp. z o.o. która jest dystrybutorem produktów MIRKA na terenie Polski.
Pośród rozwiązań dla automatyzacji tak naprawdę znajdziemy trzy różne rodziny urządzeń:
- Mirka® AIROS – najbardziej uniwersalna szlifierka oscylacyjna do stosowania na dużych i małych powierzchniach,
- Mirka® AIOS – szlifierka do napraw punktowych, z podkładką niewykorzystującą oscylacji,
- Mirka® AIROP – polerka mimośrodowa z elektryczną głowicą polerską.
Każdy z nich stanowi zintegrowany system produktów, w którym modułowa budowa pozwala na szybką wymianę pojedynczych części (np. głowicy) i zachowanie ciągłości pracy. Ale to bardzo wytrzymały sprzęt przystosowany do pracy w warunkach dużego zapylenia towarzyszącego procesowy szlifowania. Aluminiowa konstrukcja zapewnia stopień ochrony IP66, gdzie zastosowane technologie niemal eliminują potrzeby konserwacji.
MIRKA AIROS to szlifierki oscylacyjne, które w ruch wprawia bezszczotkowy silnik zasilany napięciem 48V. Mocny silnik (w zależności od wariantu 50W lub 350W) pozwala na pracę przy dużym obciążeniu bez utraty prędkości obrotowej. Prędkość jest regulowana w zakresie od 4 do 10 tyś rpm. Pady (krążki, podstawki) są wymienne i mogą zostać elastycznie dobrane do danego zadania. Jedyna cecha jaka musi zostać ustalona na etapie zakupu to skok – dostępne są warianty 3, 5 i 12mm. Wystarczy dorzucić materiały ścierne również produkcji MIRKA , a uzyskamy wysoką jakość procesu szlifowania.
Odpowiednia siatka ścierna pozwoli na odessanie nawet 95% pyłu, co pozwala na uzyskanie procesu bezpyłowego.
Zastosowanie w procesach produkcyjnych
Dużą grupę stanowią realizacje w przemyśle samochodowym. Mamy tam do czynienia z ogromną powtarzalnością produktów idącą w miliony sztuk. Szlifowaniu podlegają całe pojazdy, które mają względnie płaskie powierzchnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby bardziej skomplikowane kształty były szlifowane. Warto dodać, że powierzchnie lakierowane to nie tylko samochody - lakierowane meble, panele ścienne czy elementy elewacji -ich wykończenie także można usprawnić zrobotyzowanym szlifowaniem. Szlifowanie frontów kuchennych, elementów drewnianych, półproduktów z kompozytów czy z tworzywa sztucznego nie stwarza najmniejszego problemu.
Po dodatkowe informacje, kwestie techniczne czy odpowiedni dobór produktów warto skontaktować się z BP TECHEM Sp. z o.o.
Źródło: BP Techem
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Prosty falownik MOVITRAC® basic od SEW-EURODRIVE
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Stäubli TX2-200: Nowy Członek zrobotyzowanej Rodziny
- Trójfazowe silniki asynchroniczne IE4 serii DRU
- Dlaczego rozważać robota Codian do projektu automatyzacji?
- Lenze i750 cabinet otwiera nowe możliwości
- Sterowniki Lenze – łatwe i wydajne sterowanie ruchem
- VII Wielkopolskie Sympozjum Spawalnicze
- Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024