Szukaj w działach:

ctrIX AUTOMATION: platforma gotowa do współpracy z aplikacjami

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Oś z manipulatora porusza się w maszynie. Automatyk sprawdza dokładną pozycję, a po trzech próbach włącza w napędzie tryb aktywnego tłumienia drgań. Rezultat jest zaskakujący: oś była już szybka, ale teraz, dzięki zmniejszeniu drgań, można ją pozycjonować jeszcze szybciej. Wystarczy jedno kliknięcie, a system manipulacji wyposażony w platformę ctrlX AUTOMATION eliminuje nieproduktywne przestoje w pracy seryjnej maszyny.

Oprócz tej prototypowej aplikacji w ubiegłym roku kilku głównych klientów zrealizowało projekty oparte na platformie ctrlX AUTOMATION w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Platforma ta ma zastosowanie w maszynach do przetwórstwa tworzyw sztucznych i maszynach włókienniczych, produkcji żywności i towarów luksusowych, systemach pakowania, a nawet logistyce. Głównymi obszarami są jednak robotyka i systemy manipulacji. Klienci używają napędów nowej generacji ctrlX DRIVE i układów sterowania ctrlX CORE w maszynach specjalnych i seryjnych.

Możliwość użycia dodatkowego oprogramowania

Nowa platforma ma najszersze zastosowanie w systemach manipulacji służących do układania dużych komponentów i transportowania ich na duże odległości. Przykładem jest producent, który projektuje i tworzy kompleksowe robotyczne systemy manipulacji w różnych rozmiarach. Nowa generacja robotów potrzebowała układu sterowania, który byłby zintegrowany z napędem oraz zapewniał nieograniczoną wydajność i otwartość umożliwiającą zastosowanie systemów informatycznych wyższego poziomu. Oprócz funkcji ruchu z suwnicą ramową zostanie zastosowany rozszerzony serwer OPC UA, który obsługuje komunikację z systemami informatycznymi użytkowników końcowych.

Bardzo ważna jest również sprawność energetyczna. Użytkownikom coraz częściej zależy na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Napędy działają wraz z systemami portalowymi. Im lżejszy sprzęt, tym mniejsza wymagana moc napędu, a tym samym mniejsze zużycie energii. Napędy ctrlX DRIVE są nawet o połowę mniejsze i ważą prawie o 35% mniej. Modułowy projekt systemu napędu oraz wspólna magistrala DC z zasilaczem odzyskowym zapewniają maksymalną sprawność energetyczną. Zmniejsza to zarówno koszty operacyjne, jak i emisję CO2.

Układ sterowania ctrlX CORE zintegrowany z napędem nie wymaga dodatkowego miejsca. Koordynuje on napędy potrzebne w systemie portalu za pośrednictwem aplikacji ctrlX MOTION. Ten układ sterowania zapewnia również wydajność wystarczającą do obsługi oprogramowania magazynu. Serwer OPC UA, który jest już zintegrowany, łatwiej łączy się z systemami informatycznymi użytkowników i znacznie zmniejsza koszt prac projektowych.

Ponadto dla klientów ma znaczenie otwartość systemu automatyzacji. Producent może w każdej chwili ładować nowe interfejsy do systemów informatycznych lub środowiska IoT w układach sterowania za pośrednictwem aplikacji, nawet jeśli systemy te zostały już zainstalowane. 

W hali produkcyjnej ekosystem EtherCAT udostępnia wiele urządzeń peryferyjnych. Platforma ctrlX AUTOMATION została wybrana jako standardowy system automatyzacji dla robotów nowej generacji każdej wielkości. Wybór ten był oparty na początkowych doświadczeniach z systemem podczas pierwszego projektu.

„Idealne dopasowanie"

Wiele przedsiębiorstw, które produkują maszyny seryjne, również wybrało napędy ctrlX DRIVE nowej generacji. W maszynie włókienniczej te nowe napędy zmniejszają niemal o połowę zapotrzebowanie na miejsce w szafce sterowniczej z dwuosiowymi układami sterowania. Ponadto technologia okablowania oraz zintegrowane połączenie z magistrali DC znacznie obniża koszty okablowania.

Przedsiębiorstwo oferujące nowy asortyment seryjnych maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych szukało wyjątkowo małych napędów, które byłyby „idealnie dopasowane” do jego potrzeb. Standardowa wersja napędu ctrlX DRIVE spełniła wszystkie stawiane wymagania, a rozwiązanie EtherCAT umożliwiło jej idealne dopasowanie do systemu automatyzacji z układem sterowania innej firmy. Ten producent maszyn zaprojektował również własny system tłumienia  drgań, który można łatwo zainstalować w napędzie ctrlX DRIVE.

Otwarte, przyszłościowe rozwiązanie

Nowa platforma automatyzacji pozwala wszystkim kluczowym klientom zaoszczędzić dużo miejsca i energii. Jest również dużo lżejsza od innych rozwiązań tego typu. Dzięki układowi sterowania, który ma długi cykl eksploatacji i może działać co najmniej 25 lat, jest rozwiązaniem przyszłościowym. Dotyczy to również komunikacji z halą produkcyjną za pośrednictwem systemu EtherCAT oraz z systemami informatycznymi za pośrednictwem protokołu OPC UA. Użytkownik może zaprogramować system ctrlX CORE w języku wysokiego poziomu i wykorzystać nowe funkcje, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Dzięki inteligentnym komponentom, niestandardowym rozwiązaniom systemowym i usługom Bosch Rexroth tworzy niezbędne środowisko dla w pełni połączonych aplikacji. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu, jak również oprogramowanie i interfejsy do rozwiązań wykorzystujących internet rzeczy. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2018 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 32,300  pracowników.

Więcej informacji: www.boschrexroth.pl

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2018) i wygenerowała w 2018 roku obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 69,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.


Źródło:  Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Redaktor: EG

Bosch Rexroth Sp. z o. o.
Jutrzenki 102/104
02-230 Warszawa
+48 22 738 18 00
POWIĄZANE
Modernlog 2024 Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na kolejną edycję Targów Logistyki, Maga...
Sektor tworzyw sztucznych i gumy na PLASTPOLU Ponad 300 wystawców z 18 krajów z Europy i świata pojawi się na tegorocznyc...
Robot FlexPacker firmy ABB z nagrodą Red Dot Robot IRB 390 FlexPacker® typu Delta firmy ABB, który został zaprojektowany do...
Skorzystaj z rabatu na szkolenia ABB Centrum Szkoleniowe Robotyki ABB w Warszawie wciąż posiada w ofercie szkolenia stacjonarn...
Automatyzacja procesów dużym potencjałem rozwoju Wprowadzenie robotyki do ustalonego procesu może wydawać się skomplikowane i kosztowne. Je...
MPLAB Prototypes implementuje automatyzację w Toms Polska Przedstawiciele firmy MPLAB Prototypes podjęli ambitne wyzwanie - automatyzację procesu d...
Partnerzy