Wszystko o uldze na robotyzację

Od początku 2022 roku, przedsiębiorcy mogą skorzystać z „ulgi na robotyzację”.
Ulga na robotyzację umożliwia zwiększenie kosztów związanych z zakupem (lub leasingiem) oraz wdrożeniem robota aż o 50%. Dzięki czemu możemy obniżyć podatek dochodowy.
Czemu ma służyć ulga na robotyzację?
Ulga na robotyzacje została wprowadzona, aby ułatwić firmom wdrożenie robotyzacji i automatyzacji. Polska z punktu widzenia ilości wdrożonych robotów w fabrykach jest daleko w tyle za światową czy nawet europejską czołówką.
Robotyzacja daje szanse na rozwinięcie się przedsiębiorstwa poprzez wzrost efektywności i wydajności. Wdrożenie nowych technologii w wielu firmach w Polsce znacznie poprawią jakość i możliwości polskiej gospodarki.
Kto może skorzystać z ulgi?
Ustawa nie ogranicza kto może z niej skorzystać, o ile firma płaci podatki w Polsce.
Nie ma znaczenia:
- Rozmiar firmy i ilość zatrudnienia – ulga dostępna jest dla mikroprzedsiębiorstw, w których pracuje tylko właściciel, oraz dla dużych przedsiębiorstw (pow. 250 pracowników).
- Czas prowadzenia działalności – nie ma przeszkód wobec prowadzenia inwestycji objętych ulgą w roku założenia, zamknięcia, czy też przekształcenia działalności.
- Kwota rocznego przychodu – nie ważne jest czy firma ma tylko 100 tys. czy 100 mln rocznego przychodu.
- Forma prowadzenia działalności – nie jest istotne czy przedsiębiorcy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą czy dowolną ze spółek.
- Rodzaj działalności – mimo wzmianek o „usprawnianiu” produkcji, ulga nie przewiduje ograniczeń do stosowania na podstawie kodów PKD. Dzięki temu możliwie jest wykorzystanie ulgi w firmach produkcyjnych oraz usługowych.
Jakie koszty są kwalifikowane w uldze na robotyzację?
Cztery podstawowe typu kosztów to:
- koszty nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz wszystkie urządzenia, maszyny oraz wszystkie części potrzebne do poprawnego, konkretnego funkcjonowania robotów,
- koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, które są konieczne do poprawnego uruchomienia i korzystania z robotów przemysłowych oraz wyżej wymienionych środków trwałych,
- koszty szkoleń z zakresu obsługi robotów przemysłowych oraz wymienionych wcześniej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- opłaty leasingowe związane z robotami przemysłowymi oraz wyżej wymienionymi środkami trwałymi, pod warunkiem, że po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, finansujący przenosi własność tych środków trwałych na korzystającego.
Główny cel i założenie ulgi na robotyzację
Głównym celem i założeniem ulgi na robotyzację jest ułatwienie przedsiębiorcom podjęcia decyzji w kierunku automatyzacji i robotyzacji realizowanych procesów. Każdy wskaźnik przedstawiający poziom robotyzacji w Polsce klasyfikuje nas bardzo daleko poza światową czołówką (sprawdź szczegóły). Robotyzacja to przede wszystkim szansa na znaczny wzrost efektywności i rentowności przedsiębiorstwa. Wykorzystanie nowych możliwości to również szansa na znaczącą poprawę jakości polskiej gospodarki.
Na czym polega ulga na robotyzację przemysłową?
Ulga na robotyzację pozwala na zwiększenie o 50% kosztów związanych z zakupem (lub leasingiem) oraz wdrożeniem robota przemysłowego i tym samym proporcjonalne obniżenie podatku dochodowego.
Ulga na robotyzację - wsparcie Nixal
Ulga na robotyzację daje szanse na ogromny wzrost innowacyjności i produktywności polskim przedsiębiorcom.
W ramach wprowadzenia nowych przepisów, w NIXAL oferujemy specjalne udogodnienia dla przedsiębiorców chcących skorzystać z ulgi na robotyzację.
Do każdego dostarczonego przez naszą firmę rozwiązania przykładamy szczególną uwagę, analizując je pod kątem zgodności z aktualnymi przepisami. Każde nasze wdrożenie posiada niezależną opinię techniczną.
Jednocześnie, zapewniamy naszym Klientom kompleksowy audyt techniczny, dzięki któremu jesteśmy w stanie wskazać wszystkie miejsca, które można usprawnić za pomocą robotyzacji czy automatyzacji.
Przemyślana robotyzacja zawsze się opłaca! więcej na www.nixal.pl
Źródło: Nixal, podatki.gov.pl
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- P-Weld – Zrobotyzowane Rozwiązania w Spawaniu
- Ulga na robotyzację - do kiedy można skorzystać?
- Zrobotyzowany przegląd targów branżowych 2025
- Webinary Beckhoff – dostępne online
- Estun inwestuje w Polsce
- Raport: Przegląd Rynku Robotów Współpracujących (Cobotów)
- Jak zwiększyć efektywność AGV? Radarowe czujniki w akcji
- Raport: Rynek robotów mobilnych AGV i AMR w 2025
- ABB wydzielenia dział robotyki
- Odbierz bezpłatny bilet na ITM Industry Europe 2025





