Szukaj w działach:

FANUC chce być liderem rynku cobotów w Europie

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Światowy lider w dziedzinie technologii CNC, robotyki oraz automatyki przemysłowej - firma FANUC wprowadził na rynek trzy nowe modele lekkich robotów współpracujących. O strategicznej roli cobotów w ofercie firmy opowiedział Pan Shinichi Tanzawa, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe Corporation.

1. Firma FANUC właśnie oddała w ręce producentów trzy nowe modele cobotów. Jak ważną rolę roboty współpracujące pełnią w rozwoju biznesu?

Roboty współpracujące CRX są gotowe odpowiadać na potrzeby szerokiego grona producentów poszukujących możliwości rozwoju swoich zdolności produkcyjnych. W związku z tym oczekujemy, że staną się one jednymi z najpopularniejszych, a jednocześnie najchętniej wybieranych produktów w swojej klasie. Jesteśmy przekonani, że z uwagi na połączenie wysokich standardów bezpieczeństwa, lekkiej konstrukcji, a także intuicyjnego oprogramowania (typu drag and drop) będą one szczególnie interesujące dla klientów inwestujących w swoje pierwsze roboty. Seria CRX jest zaproszeniem do współpracy dla klientów z nowych segmentów rynku, w szczególności dla firm, które posiadają już doświadczenia w obszarze automatyzacji produkcji, ale dotąd nie miały okazji nawiązać współpracy z naszym działem sprzedaży. Z przyjemnością zauważamy, że prezentacje robotów CRX spotykają się ze sporym entuzjazmem klientów. To wspiera nasze starania w obszarze budowania długofalowych relacji z klientami zarówno w obszarze technologii robotów współpracujących, jak również innych typów robotów, które tworzymy z myślą o potrzebach zróżnicowanych procesów wytwórczych. 

2. Jakie są wyróżniki robotów CRX na tle innych, obecnie dostępnych na rynku rozwiązań?

Dzięki naszemu 40-letniemu doświadczeniu w budowie robotów przemysłowych, coboty CRX pracują niezawodnie i precyzyjnie w trudnych warunkach przemysłowych, zapewniając producentom najwyższą możliwą dostępność i najdłuższy możliwy czas bezawaryjnej pracy. W rzeczywistości nasza seria CRX została zaprojektowana do wydajnej pracy, bez potrzeby przeprowadzania pełnych przeglądów (co jest standardem w przypadku klasycznych robotów) nawet przez osiem kolejnych lat.

3. Jaki udział rynku jest celem firmy FANUC? 

W perspektywie średnioterminowej chcemy stać się wyraźnym liderem rynku cobotów w Europie, który aktywnie wspiera klientów w obszarze wdrażania robotów współpracujących do obsługi zróżnicowanych procesów wytwórczych. Zakładamy, że dysponując rodziną, obejmującą 11 modeli cobotów o udźwigu od 4 do 35kg, jesteśmy w stanie zrealizować zamierzony cel.

4. W grudniu 2019 r. firma wprowadziła na rynek pierwszego lekkiego cobota CRX-10iA. Co można dziś powiedzieć o efektach wdrożenia tego modelu do oferty?

Nasz pierwszy CRX został dobrze przyjęty przez rynek. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się w segmencie spawania łukowego. Nasze statystyki sprzedażowe pokazują, że od początku 2022 r. niemal jedna trzecia wszystkich sprzedanych robotów CRX znalazła zastosowanie w aplikacjach spawalniczych. Decydowały o tym funkcjonalności takie jak: ręczne prowadzenie i szybkie uczenie robota trajektorii spawania, łatwość obsługi robota za pomocą funkcji typu drag and drop (przeciągnij i upuść), a także sprawdzone oprogramowanie FANUC ArcTool, które w standardzie oferuje klientom szeroki zakres zintegrowanych funkcji spawalniczych, pozwalających osiągnąć wysoką jakość i precyzję spawania. Roboty CRX są również chętnie wykorzystywane do montażu małych części, obsługi detali, paletyzacji dużych elementów i wielu innych zadań.

5. Czy FANUC zwiększy swoją zdolność produkcyjną robotów z uwagi na poszerzenie linii CRX?

Firma FANUC stale zwiększa swoją zdolność produkcyjną, co dotyczy także robotów. Obecnie produkujemy 11,000 sztuk robotów różnego typu miesięcznie i planujemy dalszą ekspansję. Oczywiście, nie będzie ona ograniczona jedynie do modeli CRX. Wykorzystanie otwartej przestrzeni w przedsiębiorstwie i związane z tym podniesienie wydajności daje nam perspektywę zwiększenia skali produkcji do około 14 000 sztuk robotów miesięcznie. Równolegle sprawdzamy czy istnieje możliwość jeszcze bardziej ambitnego podejścia do produkcji robotów tj. 16,500 sztuk miesięcznie bez konieczności budowy nowych obiektów. To pozwoliłoby nam dostosować się do potrzeb rynku w kilku najbliższych latach. Jednak biorąc pod uwagę oczekiwany wzrost globalnego rynku robotów już dziś widzimy potrzebę budowy nowej fabryki w celu wyniesienia naszych możliwości produkcyjnych na znacznie wyższe poziomy. 


Źródło: FANUC
Redaktor: MRR

FANUC Polska Sp. z o.o.
Tadeusza Wendy 2
52-407 Wrocław
+48 71 77 66 160
POWIĄZANE
Aplikacje mobilne dla układów napędowych Przy pomocy aplikacji SEW-EURODRIVE możliwe jest wygodne wyszukiwanie i wywoływanie prakt...
Zarządzanie flotą robotów mobilnych z FLOW Core 2.1 Firma OMRON wprowadza na rynek oprogramowania Fleet Operations Workspace (FLOW) Core 2.1....
Wnioski i przesłanie Forum Inżynierów Przyszłości 2020 23 października 2020 roku odbyło się Forum Inżynierów Przyszłości, w czasie kt&oac...
Automatyka i Szkolenia - Webinary Lenze Intuicyjna Automatyka Lenze znajduje zastosowanie niezależnie od branży, wielkości produk...
Roboty i maszyny w akcji Roboty i maszyny w akcji, przykłady wdrożeń, praktyczne wskazówki dotyczące techno...
Bieg Automatyka z Lenze Firma Lenze Polska zapraszana na wirtualny, charytatywny Bieg Automatyka.Uczestnicy sami ...
Partnerzy