Szukaj w działach:

Wyzwania w procesie kartonowania produktów

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Nie ocenia się książki po okładce. Ludowe porzekadło, którego nasza podświadomość za nic nie chce zapamiętać. Zadajmy sobie pytanie „czy jak coś wygląda dobrze, to smakuje zapewne też dobrze?”. Gdy produkt wygląda lepiej, ekskluzywniej, bardziej „premium,” to podświadomie czujemy, że też taki jest - lepszy i bardziej ekskluzywny. Chętniej wybierzemy książkę w ładnej okładce, wybierzemy ciastko, które wygląda apetyczniej i zabawkę w bardziej kolorowym pudełku. 

No właśnie, pudełko. Kojarzy się z prezentem, czymś dla człowieka ważnym, czymś drogocennym. Podświadomie wiemy to wszyscy, ale wiedzą to też specjaliści od marketingu, którzy coraz częściej codzienne produkty pakują w pudełka. Mechanizm ten jest na tyle silny, że decyduje się na niego coraz więcej producentów, co znacznie wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na maszyny pakujące w kartony jednostkowe z tektury litej. Niestety hale produkcyjne nie są z gumy i średnio nadążają na rosnące potrzeby maszynowe wewnątrz swoich ścian. 

Coś prostego dla operatora, jak np. pakowanie w dwa różne sposoby do kartonika, jest czymś niezmiernie problematycznym do implementacji na maszynie automatycznej.

Przed takimi właśnie wyzwaniami postawiony został zespół MALUKA podejmując się zaprojektowania, wyprodukowania i wdrożenia kartoniarki ZAC200, która łączy w sobie dwa sposoby pakowania, w których konkurencja potrzebuje dwóch niezależnych urządzeń. 

Bazę dla rozwiązania stanowiła kartoniarka, która za pomocą ssawki pobiera karton z magazynku, otwiera za pomocą drugiej ssawki i odkłada uformowany karton na podajnik z zabierakami. Na tym podajniku następuje wsunięcie produktów, nałożenie kleju na gorąco oraz zamknięcie i dociśnięcie otwartych ścianek kartonu. Nie brzmi to ekscytująco, prawda? Przejdźmy w takim razie do miejsca, gdzie dzieje się prawdziwa magia. 

MALUKA kartoniarka Item ServiceFlowpack w kierunku kartoniarki wypluwa produkty z wydajnością 320 sztuk na minutę. W jaki sposób je odebrać? Jak zgrupować? Raz poziomo w słupki, raz pionowo w rzędy. Jak prawidłowo i powtarzalnie spozycjonować? Przed takimi właśnie pytaniami stanął Dział Konstrukcyjny MALUKA i co najlepsze - na wszystkie znalazł rozwiązania! 

Powtarzalność podawania zapewnia układ czterech podajników, które najpierw spowalniają produkty, zmniejszając odstępy między nimi, a następnie na kolejnych podajnikach stopniowa podnosząc prędkość rozseparowując je. Tak właśnie powstała koncepcja na maszynę z ruchomym podajnikiem wprowadzającym. Działa to na dwa sposoby:

  • Podajnik w swojej podstawowej pozycji podaje produkty wprost na łuk układu grupowania. Ruch układu pionuje produkty.
  • Po krótkim przezbrojeniu, w którym podajnik zostaje podniesiony, odsunięty w bok i wydłużony (wszystkie czynności odbywają się automatycznie) produkty wprowadzane są na osobny układ grupowania zbierający je w słupki. 

 

MALUKA kartoniarka linia do pakowania Item Service


Wykorzystanie robotów zapewne byłoby łatwiejsze w wykonaniu, ale znacznie zwiększyłoby potrzebne miejsce i podniosło koszty. 

Takie nieszablonowe podejście do sposobu pakowania to tylko jedno z rozwiązań, które zostało zaprojektowane przez zespół MALUKA, który na co dzień specjalizuje się w „trudnych przypadkach” i przenosi automatyzację produkcji na inny poziom. Co Klient zyskuje? Funkcjonalność dwóch maszyn na przestrzeni jedynie 3,5 mkw większej od standardowego rozwiązania pakującego w jednej konfiguracji. Dzięki zmiennej geometrii podajnika wprowadzającego i dwóm układom grupowania Klient otrzymuje wszechstronność bez potrzeby rozbudowy hali. 

Źródło: Item Service
Redaktor: MRR

Item Service Łukasz Ciesielski
Gen. Władysława Andersa 20
33-100 Tarnów
14 639 08 76
POWIĄZANE
Bezpłatne zaproszenie na STOM-ROBOTICS 2020 Poświęcony w całości robotyzacji i robotom przemysłowym Salon STOM-ROBOTICS z roku na rok...
Start Konkursu Firma Odpowiedzialna Technologicznie Coraz trudniej oddzielić życie prywatne od zawodowego – odbieranie służbowych telef...
Innowacje w przemyśle 4.0 na ITM Industry Europe 2022 Innowacje w przemyśle 4.0, aktualne trendy w logistyce i spotkania kooperacyjne - taki bo...
Cyfrowa rewolucja sektora produkcyjnego W czasach intensywnej konkurencji i rosnących wymagań klientów konieczna jest prze...
Raport Smart Industry 2019 W kwietniu br. firma Siemens we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Te...
Wszystko o Targach TOOLEX 2019 Już wkrótce odbędą się 12. Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii...
Partnerzy