Szukaj w działach:

Wrocławski sektor Przemysłu 4.0 w dobie pandemii

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 


W marcu 2020 r. wielu przedsiębiorców, niezależnie od branży, stanęło przed poważnymi dylematami dotyczącymi swoich dalszych losów. Czy sektor Przemysłu 4.0 w aglomeracji wrocławskiej przetrwał pandemię? Jakie zmiany i wyzwania koronawirus przyniósł firmom produkcyjnym, a jakie technologicznym? Co należy zrobić, aby sektor nadal się rozwijał, a Wrocław stawał się coraz ważniejszym ośrodkiem Przemysłu 4.0? Te wszystkie tematy zostaną poruszone przez ekspertów podczas e-konferencji „Przemysł 4.0 Made in Wroclaw”, która odbędzie się online już 10 lutego 2021 r. 

Przemysł 4.0 to pojęcie obejmujące cały zakres problemów - od automatyzacji produkcji po jej szerokie dostosowywanie, daje przedsiębiorcom szereg korzyści i nowe możliwości. W aglomeracji wrocławskiej potencjał rozwoju tego sektora wydaje się oczywisty: są tu obecne firmy produkcyjne i technologiczne, zarówno globalne marki, jak i lokalni dostawcy. Nie bez znaczenia jest doskonała lokalizacja, inwestycje w infrastrukturę, wsparcie władz miasta czy duża liczba specjalistów i absolwentów kierunków technicznych. Jak więc pandemia wpłynęła na sektor Przemysłu 4.0 we Wrocławiu? Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej postanowiła to zbadać i opisać w raporcie “Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus”, a jego wyniki zostaną omówione i przedyskutowane z ekspertami podczas e-konferencji już 10 lutego br. o godz. 10:00.

-->REJESTRACJA ONLINE

-->RAPORT DO POBRANIA

Wyzwania i szanse


- Kondycja branży sprzed pandemii przedstawiona w raporcie odzwierciedla realia z początku roku. - mówi Maciej Borkowski, Vice-President w ABSL. - Siłę polskiej gospodarki stanowił eksport (towarów i usług zarówno IT, jak i z centrów usług wspólnych), firmy inwestowały w dalszy rozwój, natomiast tzw. „rynek pracownika” ciągle podnosił pensje, a wyzwanie stanowiła retencja kadr.


Respondenci badania w raporcie „Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus” jako największe wyzwania przyniesione przez pandemię wskazali m.in. niepewność co do najbliższej przyszłości, zmiany w płynności finansowej czy pełne przejście na pracę zdalną. 

Jednak niektórzy przedsiębiorcy wykorzystali kryzys do rozwoju swojej działalności. Wdrożyli zaplanowaną na kolejne lata transformację cyfrową, a w lockdownie dostrzegli zwiększoną możliwość ekspansji na rynki zagraniczne. 


- Aglomeracja wrocławska jako jedna z pierwszych w kraju stała się centrum promocji rozwiązań Przemysłu Przyszłości. To przygotowanie przedsiębiorców w zakresie cyfryzacji ma niewątpliwy wpływ na radzenie sobie z wyzwaniami wywołanymi pandemią. Myślę, że w wyniku powstałych gwałtownie zmian otoczenia biznesu, udział procentowy „nieprzekonanych” do cyfryzacji uległ istotnemu zmniejszeniu. - mówi Andrzej Soldaty, ekspert od lat związany z sektorem przemysłowym. Co dalej?

Trwająca pandemia w dalszym ciągu przynosi szereg wątpliwości i zmiany. Jednak większość respondentów badania jasno wyraziła przekonanie, że przyszłość firm leży w transformacji cyfrowej i dotychczasowe inwestycje w tym obszarze były słuszną decyzją. Zamiast kwestionować sens cyfryzacji, pandemia skierowała uwagę przedsiębiorców na to, które procesy należy zautomatyzować i w jakiej kolejności. 


- Badania pokazały, że niektóre elementy Przemysłu 4.0 już przed pandemią były silnym trendem rozwojowym. Pandemia postawiła przed firmami wiele wyzwań, ale też wskazała nowe możliwości i potrzebę zmian, przez co z pewnością przyspieszyła ich rozwój technologiczny. Inwestycje, które ze względów ekonomicznych lub - jak wskazują respondenci - braku świadomości potencjału, wcześniej były planowane długofalowo, okazały się niezbędne tu i teraz. - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, pomysłodawcy i organizatora badania.


Źródło: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Forum Inżynierów Przyszłości przenosi się do sieci Mając na uwadze dynamiczną i nieprzewidywalną sytuację na świecie oraz bezpieczeństwo ucz...
Inspirujące targi ITM Industry Europe 2019 W dniach 4-7 czerwca w czasie bloku targów ITM Industry Europe 2019 można było śle...
Od czego zacząć wdrożenie ERP? Projekt ERP odnawia nie tylko bazę technologiczną przedsiębiorstwa. Często modyfikuje r&o...
FANUC chce być liderem rynku cobotów w Europie Światowy lider w dziedzinie technologii CNC, robotyki oraz automatyki przemysłowej - firm...
Zrobotyzowane 11 Forum Gospodarcze Poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej to misja organizatoró...
Polski Kongres Logistyczny w formule online Automatyka i robotyka w magazynach, inteligentna mobilność, logistyka w e-commerce - to t...
Partnerzy