Wrocławski sektor Przemysłu 4.0 w dobie pandemii

W marcu 2020 r. wielu przedsiębiorców, niezależnie od branży, stanęło przed poważnymi dylematami dotyczącymi swoich dalszych losów. Czy sektor Przemysłu 4.0 w aglomeracji wrocławskiej przetrwał pandemię? Jakie zmiany i wyzwania koronawirus przyniósł firmom produkcyjnym, a jakie technologicznym? Co należy zrobić, aby sektor nadal się rozwijał, a Wrocław stawał się coraz ważniejszym ośrodkiem Przemysłu 4.0? Te wszystkie tematy zostaną poruszone przez ekspertów podczas e-konferencji „Przemysł 4.0 Made in Wroclaw”, która odbędzie się online już 10 lutego 2021 r.
Przemysł 4.0 to pojęcie obejmujące cały zakres problemów - od automatyzacji produkcji po jej szerokie dostosowywanie, daje przedsiębiorcom szereg korzyści i nowe możliwości. W aglomeracji wrocławskiej potencjał rozwoju tego sektora wydaje się oczywisty: są tu obecne firmy produkcyjne i technologiczne, zarówno globalne marki, jak i lokalni dostawcy. Nie bez znaczenia jest doskonała lokalizacja, inwestycje w infrastrukturę, wsparcie władz miasta czy duża liczba specjalistów i absolwentów kierunków technicznych. Jak więc pandemia wpłynęła na sektor Przemysłu 4.0 we Wrocławiu? Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej postanowiła to zbadać i opisać w raporcie “Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus”, a jego wyniki zostaną omówione i przedyskutowane z ekspertami podczas e-konferencji już 10 lutego br. o godz. 10:00.
-->REJESTRACJA ONLINE
-->RAPORT DO POBRANIA
Wyzwania i szanse
- Kondycja branży sprzed pandemii przedstawiona w raporcie odzwierciedla realia z początku roku. - mówi Maciej Borkowski, Vice-President w ABSL. - Siłę polskiej gospodarki stanowił eksport (towarów i usług zarówno IT, jak i z centrów usług wspólnych), firmy inwestowały w dalszy rozwój, natomiast tzw. „rynek pracownika” ciągle podnosił pensje, a wyzwanie stanowiła retencja kadr. |
Respondenci badania w raporcie „Perspectives on Investing in Industry 4.0 in Wroclaw: Before, During, and After the Coronavirus” jako największe wyzwania przyniesione przez pandemię wskazali m.in. niepewność co do najbliższej przyszłości, zmiany w płynności finansowej czy pełne przejście na pracę zdalną.
Jednak niektórzy przedsiębiorcy wykorzystali kryzys do rozwoju swojej działalności. Wdrożyli zaplanowaną na kolejne lata transformację cyfrową, a w lockdownie dostrzegli zwiększoną możliwość ekspansji na rynki zagraniczne.
- Aglomeracja wrocławska jako jedna z pierwszych w kraju stała się centrum promocji rozwiązań Przemysłu Przyszłości. To przygotowanie przedsiębiorców w zakresie cyfryzacji ma niewątpliwy wpływ na radzenie sobie z wyzwaniami wywołanymi pandemią. Myślę, że w wyniku powstałych gwałtownie zmian otoczenia biznesu, udział procentowy „nieprzekonanych” do cyfryzacji uległ istotnemu zmniejszeniu. - mówi Andrzej Soldaty, ekspert od lat związany z sektorem przemysłowym. |
Co dalej?
Trwająca pandemia w dalszym ciągu przynosi szereg wątpliwości i zmiany. Jednak większość respondentów badania jasno wyraziła przekonanie, że przyszłość firm leży w transformacji cyfrowej i dotychczasowe inwestycje w tym obszarze były słuszną decyzją. Zamiast kwestionować sens cyfryzacji, pandemia skierowała uwagę przedsiębiorców na to, które procesy należy zautomatyzować i w jakiej kolejności.
- Badania pokazały, że niektóre elementy Przemysłu 4.0 już przed pandemią były silnym trendem rozwojowym. Pandemia postawiła przed firmami wiele wyzwań, ale też wskazała nowe możliwości i potrzebę zmian, przez co z pewnością przyspieszyła ich rozwój technologiczny. Inwestycje, które ze względów ekonomicznych lub - jak wskazują respondenci - braku świadomości potencjału, wcześniej były planowane długofalowo, okazały się niezbędne tu i teraz. - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, pomysłodawcy i organizatora badania. |
Źródło: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- P-Weld – Zrobotyzowane Rozwiązania w Spawaniu
- Ulga na robotyzację - do kiedy można skorzystać?
- Zrobotyzowany przegląd targów branżowych 2025
- Webinary Beckhoff – dostępne online
- Estun inwestuje w Polsce
- Raport: Przegląd Rynku Robotów Współpracujących (Cobotów)
- Jak zwiększyć efektywność AGV? Radarowe czujniki w akcji
- Raport: Rynek robotów mobilnych AGV i AMR w 2025
- Odbierz bezpłatny bilet na ITM Industry Europe 2025
- Przemysł 4.0 = Bezpieczeństwo 4.0 Strefa Bezpieczeństwa na ITM
- Nowe funkcje usprawniają pracę inżynierów i programistów
- Innovation Days by item 2025
- Robotyzacja niekoniecznie droga - Webinar





