Szukaj w działach:

Zrównoważona produkcja dzięki regeneracji używanych robotów

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

W ramach usług napraw i regeneracji, użytkownicy robotów mogą odsprzedać używane maszyny na atrakcyjnych warunkach, zamiast je złomować lub kupić robota, któremu nadano drugie życie.

W ciągu ostatnich 25 lat tysiące robotów zostało odnowionych i zmodernizowanych przez wyspecjalizowane zespoły ABB. W globalnych centrach regeneracji i napraw oprócz robotów odnawiane są także urządzenia peryferyjne, takie jak kontrolery i manipulatory. To nadawanie drugiego życia maszynom, które mogą wrócić na linię produkcyjną w bardzo dobrym stanie.


- „Wspieramy rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia robotów. Wykorzystujemy do tego cyfrowe narzędzia poprawiające jakość lub zmniejszające ilość odpadów w procesie, jak i regenerację oraz modernizację, które wydłużają okres eksploatacji starych robotów” - powiedział Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.


W globalnym centrum regeneracji robotów ABB w czeskiej Ostrawie znajduje się jeden z największych na świecie parków używanych i regenerowanych robotów. Można tam znaleźć 400 różnego typu manipulatorów. Obecnie zapotrzebowanie na roboty poddane fabrycznej regeneracji jest tak duże, że zakład w Ostrawie opuszcza więcej niż jedna maszyna dziennie.

Każdy używany robot jest poddawany rygorystycznym kontrolom, w tym przynajmniej 16-godzinnym testom. W centrach ABB naprawiane są nie tylko poszczególne części, ale i modernizowane całe roboty. Inżynierowie korzystają przy tym z oryginalnych szkiców technicznych, specyfikacji i danych wymiarowych. Dzięki temu używane a zrewitalizowane roboty oferują taki sam poziom jakości, wydajności, trwałości i bezpieczeństwa, co nowe maszyny ABB. Każdy taki robot objęty jest dwuletnią gwarancją, a jego nabywca korzysta z takiego samego wsparcia serwisowego, w tym usług instalacji i szkoleń, co w przypadku zakupu nowego produktu.

Zregenerowany fabrycznie robot zyskuje nowe życie również w kontekście cyfrowym – można go podłączyć do takich usług jak ABB Ability™ Connected Services lub RobotStudio®, oprogramowania do symulacji procesu i programowania offline. Aktualizacje zwiększają potencjał także w zakresie robotyki współpracującej. Np. oprogramowanie SafeMove pozwala na pracę robotów u boku operatorów bez konieczności stosowania rozbudowanych zabezpieczeń. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dostępna przestrzeń jest ograniczona. 


- „Modernizacja robotów przyczyniła się do poprawy elastyczności i produktywności u naszych klientów, a wydłużenie żywotności maszyn pozwoliło im zmaksymalizować zwrot z inwestycji.” - twierdzi Jan Borsky, kierownik sprzedaży w centrum ABB w Ostrawie. - „Pomagamy również tym klientom, którzy chcą uzupełnić istniejące linie produkcyjne o kolejne roboty, ale konkretny model, którego potrzebowali, nie jest już produkowany.”


Sieć globalnych zakładów ABB zajmujących się regeneracją robotów obejmuje centra w Ostrawie w Czechach, Auburn Hills w Michigan i Szanghaju w Chinach, a także lokalne centra serwisowe w Brazylii, Meksyku, Niemczech i Wietnamie.


Źródło: ABB
Redaktor: MRR

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Smart Factory na ITM Polska 2019 Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, która ma szansę wprowadzić do ...
Dołącz do II Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej Choć do II edycji Ogólnopolskiej Konferencji Jakościowej zostało jeszcze sporo cza...
Robot ABB SWIFTI - szybkość, precyzja i bezpieczeństwo Nowy przemysłowy robot ABB SWIFTI™ to wiodąca w swojej klasie szybkość, precyzja i ...
Zgłoś abstrakt na konferencję HumanTech Summit 2023 Druga edycja Konferencji HumanTech Summit odbędzie się 9-10 grudnia 2023 r. stacjonarnie ...
Zrobotyzowany przewodnik po ITM Industry Europe 2023 Odbywające się w Poznaniu Targi ITM Industry Europe 2023 to innowacje wspierające rozw&oa...
OMRON z nagrodą Top 100 Global Innovators 2024 Firma OMRON została uhonorowana jako jeden ze 100 najlepszych globalnych innowatoró...
Partnerzy