Zmiany w czasie kryzysu
Duża część polskich przedsiębiorstw pracuje wciąż na poziomie 60-70% normy. W tym artykule przyjrzymy się możliwościom zmian jakie mogą wprowadzić w dobie kryzysu firmy produkcyjne –tworzące na potrzeby własnych produktów pakiety elektroniczne.
W wielu firmach - zwłaszcza małych i średnich - niekorporacyjnych - słyszy się wciąż - „Przeczekać” - „Jeszcze tylko tydzień, dwa… może cztery… - …aż to ruszy”. W ten sposób mijają kolejne miesiące, a koszty powoli trawią rezerwy.
Strategia czekania i mówienia, że może za tydzień będzie lepiej była na początku dla wszystkich mentalnie kusząca - bo przecież jest kryzys to trzeba przeczekać - wszyscy czekają. Dzisiaj patrząc na kolejne uciekające miesiące trzeba jednak ponownie ocenić swoje możliwości. Polskie firmy mają ogromne doświadczenie i infrastrukturę, które latami budowały dla tworzenia własnych produktów. Tyle tylko, że dziś te zasoby stoją nieużywane, albo używane w dwóch trzecich potencjału. Powstaje pytanie - do czego można ich jeszcze użyć? Jaką działalność moglibyśmy podjąć teraz - jak najszybciej - z najmniejszym możliwym wysiłkiem?
Doskonałym przykładem takiego zaplecza technologicznego, którego potencjał leży dziś zamrożony jest infrastruktura i know-how dotyczące produkcji elektroniki. Montaż elektroniki w Polsce i na świecie to nie tylko dedykowane fabryki i zakłady produkcji. Duży odsetek producentów z dziedzin klasycznie niekojarzonych z elektroniką już dawno przez wymogi rynku wdrożył do swoich produktów podzespoły elektroniczne, a do swoich linii produkcyjnych urządzenia do montażu pakietów elektronicznych.
Wielu z tych przedsiębiorców, mimo że od lat projektuje i produkuje podzespoły elektroniczne na potrzeby swoich produktów wciąż nie myśli o sobie jednak jako o producentach elektroniki. Powoduje to, że często nie dostrzegają oni możliwości jakie mają by dziś - w dobie kryzysu - rozwinąć swój obszar działalności o usługi montażu pakietów i urządzeń elektronicznych. By spieniężyć marnujący się obecnie potencjał swoich parków technologicznych i doświadczenia specjalistów.
Dla znaczącej części przedsiębiorstw możliwość pozyskiwania dodatkowych zleceń zewnętrznych - w szczególności montażu małych i prototypowych pakietów elektronicznych jest oddalona o zaledwie kilka kroków - takich jak odpowiednie przystosowanie stref EPA, doszkolenie załóg, czy marketing informujący o otwarciu nowych możliwości współpracy.
Grupa RENEX - realizując swoją misję wspierania polskiej branży elektronicznej - zwłaszcza teraz kiedy jest to szczególnie istotne - wychodzi z inicjatywą do swoich partnerów biznesowych by poprzez doradztwo i wsparcie technologiczne wspomóc podmioty, które zdecydują się dłużej nie czekać i rozpocząć dodatkową działalność w charakterze EMS.
Specjaliści RENEX są w stanie przeprowadzić audyt stref produkcyjnych i udzielić szczegółowych informacji - w szczególności dotyczących tego jak doposażyć ten obszar - jak go właściwie zorganizować i jakie słabe punkty należy wyeliminować. Często niewielkie doposażenia, np. w zakresie zabezpieczenia ESD obszaru produkcji - we właściwe narzędzia do wykonywania czynności związanych z montażem, modyfikacją, czy naprawą układów elektronicznych - mogą spowodować to, że firma będzie w stanie ubiegać się i zdobywać nowe kontrakty. Zwłaszcza, że można zaobserwować, że w obecnych czasach kryzysu funkcjonuje wiele firm, które jeszcze niedawno planowały rezygnować z podwykonawców i rozpoczynać produkcję elementów elektronicznych do swoich produktów na własną rękę, a dziś odstępują od tych planów. Jest to oczywista grupa odbiorców dla nowych podmiotów realizujących montaż elektroniki na zlecenie. Szukają oni bowiem podmiotów, które będą w stanie podjąć się zadania od zaraz i poświęcić dużo uwagi i staranności powierzonym zadaniom.
Działania nie ograniczają się do pomocy merytorycznej - chcąc wspierać swoich partnerów we wdrożeniu częściowo nowej działalności Grupa RENEX dostarcza - od ręki - bez konieczności oczekiwania na sprowadzenie - pełen zakres wyposażenia stref produkcji elektroniki. Pozwala to bez straty kolejnych tygodni czy miesięcy doposażyć przedsiębiorstwu swoje zaplecze technologiczne w niezbędne minimum pozwalające na nawiązanie rozmów, przejście audytów i zdobycie kontraktów od poważnych zleceniodawców. W Grupie RENEX jest również RENEX EEC - największe autoryzowane centrum szkoleniowe IPC w Europie Centralno-Wschodniej, którego doświadczeni specjaliści - trenerzy są w stanie dodatkowo przeszkolić załogi w zakresie ochrony antystatycznej i standardów produkcji IPC. Ponadto, czerpiąc z bogatego doświadczenia całej Grupy, RENEX EEC prowadzi również szkolenia dla operatorów i technologów linii SMT i innych urządzeń zrobotyzowanych, zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów.
Co może stanowić dodatkowy argument za modernizacją - polski rząd i Unia Europejska - już teraz jako zapowiedź zabezpieczeń przez powrotem obecnego kryzysu zapowiadają duże dofinansowania dla firm ukierunkowane na automatyzację produkcji - w szczególności na zakup nowych urządzeń i linii produkcyjnych i szkolenia z tym związane. Udział dofinansowania w oczywisty sposób skróciłby czas amortyzacji potencjalnej inwestycji.
Co należy podkreślić – wszystkie proponowane działania w żadnym stopniu nie mają na celu reorganizacji kosztem obecnych możliwości produkcyjnych przedsiębiorstw. Mają pozwalać na podejmowanie się nowych wyzwań, bez ingerencji w możliwości właściwej produkcji - własnych produktów.
Podsumowując - dla wielu producentów najbliższe tygodnie będą czasem kiedy będą musieli podjąć decyzję - czy dalej czekać - czy podjąć proaktywne kroki i poprzez drobne działania reorganizacyjne wprowadzić swoje zakłady w nowe sfery działania. Zainteresowanych pozyskaniem kompleksowego wsparcia merytorycznego i technologicznego zapraszamy do kontaktu z RENEX Group. Więcej na www.renex.pl
Źródło: RENEX Group
Redaktor: MRR
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?