Szukaj w działach:

Elektromobilność – przyszłość i konieczność?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

W związku z przepisami zawartymi w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie w ubiegłym roku przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin stanęli w obliczu konieczności modernizacji infrastruktury miejskiej.

Ustawa miała na celu m.in.: uregulowanie rynku energii elektrycznej oraz wsparcie rozwoju infrastruktury w aglomeracjach, co miało się przełożyć na zwiększenie świadomości oraz chęci korzystania z tego typu pojazdów. Wraz ze stopniowym rozwojem branży elektromobilnej rośnie także zapotrzebowanie na inwestycje w technologie, a także inicjatywy, które mają wspierać postęp w sektorze pojazdów bezemisyjnych. Jedną z nich jest specjalna Strefa Elektromobilności organizowana w Warszawie w terminie 13-14 marca w ramach Targów Elektrotechnika 2019.

Miasta i gminy w obliczu modernizacji

Od czego zacząć planowanie i jak przeprowadzić inwestycje oświetleniowe tak, aby generowały rzeczywiste oszczędności energii oraz kosztów? Jak zaplanować infrastrukturę miast i gmin na potrzeby wdrożenia sieci ładowania samochodów elektrycznych? A także, w jaki sposób najefektywniej przeprowadzić przetarg na pojazdy bezemisyjne oraz stacje ładowania? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą, w trakcie dwudniowej sesji panelowej w ramach Specjalnej Strefy Elektromobilności, inżynierowie oraz wykładowcy szkół wyższych, przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych, a także przedstawiciele marek oświetlenia miejskiego.

Oświetlenie innowacyjnego miasta

Tematem przewodnim spotkań odbywających się dnia 13 marca będzie „Oświetlenie uliczne w nowoczesnym mieście”, w ramach którego eksperci poruszą zagadnienia związane z rodzajami oświetlenia ulicznego, zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi, inteligentnymi rozwiązaniami, a także systemami sterowania oświetleniem. Natomiast 14 marca podjęty zostanie temat: „Pojazdy elektryczne w polskich miastach – fanaberia czy przyszłość i konieczność?”. W ramach panelu zostaną przedstawione praktyczne aspekty prawne związane z realizacją wymogów zawartych w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz zostaną poruszone kwestie związane z rozbudową infrastruktury miast w kontekście inwestycji oświetleniowych czy sieci ładowania. 

- „Podczas spotkań położymy nacisk na omówienie prawno-technicznych aspektów lokalnych planów modernizacji infrastruktury miast i gmin oraz ich realizacji względem Ustawy o elektromobilnosci. Ważnym elementem programu będzie cykl prezentacji „Elektromobilność w samorządzie oczami praktyków”, w których udział wezmą przedstawiciele samorządów mający wieloletnie doświadczenie w tym temacie. Sesje panelowe kierujemy przede wszystkim do przedstawicieli władz samorządowych i przedstawicieli jednostek odpowiedzialnych za budowę, modernizację i eksploatację urządzeń oświetleniowych, a także za wprowadzanie do użytku pojazdów z napędem elektryczny” – mówi Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika.

Płaszczyzna dla rozwiązań

W trakcie spotkań poruszone zostaną także kwestie techniczne związane z: eksploatacją pojazdów elektrycznych w działalności gospodarczej, parametrami stacji ładowania oraz komercjalizacji usług ładowania, a także specyfikacją oświetlenia drogowego jako „źródła ładowania” dla samochodów elektrycznych. Dopełnieniem wydarzenia będzie organizowana w ramach Strefy Elektromobilności wystawa rozwiązań elektromobilnych, na której będzie można zobaczyć skutery, rowery oraz hulajnogi elektryczne. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną także rozwiązania związane z elektromoblinością, takie jak stacje ładowania, systemy wypożyczania i rezerwacji czy systemy  monitorowania.

Wyróżnienie innowacji

W ramach strefy odbędzie się również konkurs Elektromobilność 2018. Celem projektu jest wsparcie najlepszych rozwiązań w branży pojazdów elektrycznych. Konkurs dedykowany jest m.in. inwestorom deweloperom, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwom komunalnym, producentom związanym z sektorem elektromobliności, instytucjom kultury, spółdzielniom mieszkaniowym, firmom wykonawczym czy biurom projektowym.

- „W konkursie chcielibyśmy wyróżnić najlepsze rozwiązania w trzech kategoriach: najlepsza inwestycja elektromobilna, najlepszy produkt elektromobilny i najlepsza strategia elektromobilna, w ramach których przyznane będą nagrody. Ważne jest dla nas to, aby tematy poruszane w projektach odnosiły się do aspektów technicznych, specyficznych dla produkcji samochodów elektrycznych i podzespołów, a także tematów związanych z infrastrukturą zasilającą te pojazdy, technologią ładowania i magazynowania energii, utylizacji i recyklingu produktów ładowania i magazynowania energii”  – podkreśla Jerzy Orłowski, organizator Strefy Elektromobilność.

Zgłoszenia w formie formularza można przesyłać do 25 lutego 2019 roku na adres: zuzanna.kuhl@agencjasoma.pl. Każde zgłoszenie powinno być oznaczone tytułem - „Konkurs Elektromobilność 2018”. 


Więcej informacji na stronie: www.elektroinstalacje.pl/strefa-elektromobilnosci

Więcej o Targach na Elektrotechnika Zrobotyzowany.pl

 

Źródło: Agencja SOMA

POWIĄZANE
Roboty przemysłowe - rodzaje i zastosowanie Już od ponad pół wieku nie można sobie wyobrazić nowoczesnych zakładów prze...
Targi DREMA 2020 całkowicie bezpieczne Przygotowanie wydarzeń dla szerokiego grona odbiorców stanowi poważne wyzwanie org...
Bosch Rexroth otwiera showroom Przemysłu 4.0 22 września w Warszawie odbyło się otwarcie showroomu firmy Bosch Rexroth „Factory ...
Systemu ACOPOS 6D firmy B&R Wprowadzenie przez firmę B&R systemu ACOPOS 6D zwiastuje nową erę w wytwarzaniu. Magne...
Cyfrowa przyszłość w produkcji i sprzedaży mebli Postęp cyfryzacji produkcji jest nieodzownym i nieuniknionym elementem rozwoju, zar&oacut...
Rola cyfryzacji w Strategii Produktywności 2030 W ramach Strategii Produktywności 2030 przyjęto, że cyfryzacja oraz przemysł 4.0 stanowią...
Partnerzy