Szukaj w działach:

Polacy obawiają się automatyzacji

 

Z ogólnopolskiego raportu TOP CDR wynika, że ponad 30% Polaków obawia się utraty pracy w wyniku automatyzacji. Oczekują, że firmy wdrożą cyfrową odpowiedzialność biznesu poprzez: prowadzenie szkoleń z bezpieczeństwa internetowego i rozpoznawania tzw. fake news’ów (ok. 42%), umożliwienia pracownikom zdobywania nowych kompetencji cyfrowych (ok. 38%) czy z podejmowania działań na rzecz redukcji lęku przed technologią (ok. 30%).

Dobre praktyki w obszarze cyfrowej odpowiedzialności, do 25 listopada 2019 r., firmy mogą sprawdzić w konkursie Firma Odpowiedzialna Technologicznie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Strach przed automatyzacją

Badania pokazują, że Polacy boją się postępującej automatyzacji. Co trzeci respondent uważa, że wymusi ona na nim konieczność przekwalifikowania się lub zmiany pracy w ciągu najbliższych 10 lat. Oprócz edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii i nabywania nowych kompetencji cyfrowych, pracownicy oczekują od pracodawców stworzenia jasnych ścieżek kariery, umożliwiających im zdobycie odpowiednich kwalifikacji na przyszłość (ponad 29% odpowiedzi) i sprawdzenie, czy praca w firmie nie prowadzić do nadmiernego przeciążenia informacji (22% odpowiedzi).

Wykres Automatyzacja przy pomocy robotów
Źródło: „Czy sztuczna inteligencja wygra z człowiekiem? Raport Programu Cyfrowej Odpowiedzialności Biznesu” 

Dla Polaków bardzo ważne jest również to, że firma umożliwia nabycie niezbędnych kompetencji cyfrowych w przypadku digitalizacji produktów, procesów i usług oraz zapewnia odpoczynek od cyfrowego świata poza biurem (21,6% wskazań). Firma powinna także walczyć z uzależnieniem od urządzeń cyfrowych, dbając o utrzymanie tradycyjnych form relacji społecznych zachodzących poza wirtualnym światem (21,2%).

Organizatorzy konkursu „TOP CD – Firma Odpowiedzialna Technologicznie” chcą pomóc pracodawcom obniżać obawy Polaków przed nasilającą się automatyzacją i zachęcają firmy do dzielenia się dobrymi praktykami w zakresie wdrażania automatyzacji oraz nowych technologii cyfrowych. Jury konkursu, w skład którego wchodzą: naukowcy z uczelni wyższych technicznych, badacze rynku mediów, eksperci od komunikacji i socjolodzy, będzie nagradzało dobre praktyki wykorzystywane przez firmy odpowiedzialne technologicznie pokazujące, jak można wykorzystać technologię nie tylko na korzyść firmy, ale również jej pracowników. Zgłoszeń należy dokonywać przez stronę www.topcdr.pl do 25 listopada 2019 r. 

„Firma odpowiedzialna cyfrowo”, co to znaczy?

W Raporcie TOP CDR, postanowiono również zbadać, w jaki sposób Polacy rozumieją termin „firma odpowiedzialna cyfrowo”. Okazało się, że większość ankietowanych zna tę koncepcję, ale interpretuje ją inaczej. Dla 40% respondentów firma odpowiedzialna cyfrowo to firma, która prowadzi szkolenia z podnoszenia kompetencji cyfrowych. Natomiast 38% uważa, że umożliwia ona pracownikom zdobycie potrzebnych kompetencji, by nie stracili pracy w wyniku automatyzacji. 

„Rewolucja cyfrowa dyktuje tempo przemian zachodzących na rynku pracy. Pracodawcy starają się za nimi nadążać, wdrażając w firmie dobre praktyki dotyczące wykorzystania szans płynących z  postępującej cyfryzacji oraz ograniczenia negatywnych konsekwencji zastępowania pracy ludzkiej przez roboty. Kwestie takie jak: work life balance, walka z wykluczeniem cyfrowym i zdobywanie nowych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami będą miały dla pracowników coraz większe znaczenie i w nadchodzących latach mogą być czynnikiem decydującym o wyborze danego pracodawcy. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się nagrodzić przedsiębiorstwa wyróżniające się na tym polu, przyznając tytuł Firmy Odpowiedzialnej Technologicznie. To pierwsze tego typu wyróżnienie w kraju” – tłumaczy Iwona Kubicz, ekspert konkursu Firma Odpowiedzialna Technologicznie.

Zgłoś firmę do konkursu

W ramach programu TOP CDR promującego ideę Corporate Digitally Responsibility narodził się pierwszy w Polsce konkurs wyróżniający firmy odpowiedzialne cyfrowo. Konkurs objęty został m.in. patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ideą konkursu jest promowanie dobrych praktyk w firmach i instytucjach związana z wdrażaniem Cyfrowej Odpowiedzialności Biznesu oraz przyznawanie nagród firmom i instytucjom, które mają pozytywne osiągnięcia w tej dziedzinie.

Wszystkie firmy, które wdrażają najlepsze praktyki w zakresie cyfrowej odpowiedzialności biznesu, mogą wziąć udział konkurować. Zgłoszenia do Konkursu potrwają do 25 listopada 2019. Wyróżnione firmy otrzymają tytuł Firmy Odpowiedzialnej Technologicznie. Rada Ekspertów programu TOP CDR, złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, specjalizujących się w dziedzinie nowoczesnych technologii i społecznej odpowiedzialności biznesu oceni dobre praktyki zaprezentowane przez firmy w formularzu konkursowym w takich obszarach: digitalizacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja, dane oraz komunikacja.

WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE KONKURSOWE

REGULAMIN KONKURSU


Źródło: Procontent Communication

POWIĄZANE
Bosch Rexroth 30 lat w Polsce Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy ...
Pokaż światu jak korzystać z nowych technologii Twoja firma wdraża najnowsze rozwiązania technologiczne? Wykorzystuje możliwości wynikają...
Ponad 86 mln zł dla startupów Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasiła wyniki konkursu „Programy...
Droga do cyfrowego przemysłu - wszystko o Internet of Things Firma Siemens udostępniła kompendium wiedzy na temat Internetu Rzeczy czili Internet of T...
Ruszyła seria podcastów – Technicznie Rzecz Biorąc Podcast „technicznie rzecz biorąc” realizowany przez firmę Procobot ma za zad...
Sterownik PLC Bosch Rexroth do IoT wyższego poziomu Bazując na wielu standardach w dziedzinie automatyki i informatyki oraz oferując opcję we...
Partnerzy