Szukaj w działach:

Wdrożenie systemu ERP w branży obróbki metalu


Dolina Leininger, położona w południowo-zachodnich Niemczech na skraju Lasu Palatynackiego słynie już od czasów późnego średniowiecza z działalności metalurgicznej. Właśnie tam znajduje się zakład Drahtzug Stein, będący światowym liderem produkcji artykułów metalowych, przeznaczonych na potrzeby przemysłu rolniczego, medycznego, motoryzacyjnego i meblowego, a także dla znanych marek AGD.

Dzięki nieustannemu doskonaleniu produkcji i sukcesywnemu podnoszeniu standardów jakościowych firma zaskarbiła sobie miano ukrytego czempiona i pozycję w światowej czołówce. Do sprawnie działającej organizacji wszystkich procesów administracyjnych, logistycznych i produkcyjnych, a także do zaawansowanych rozwiązań technicznych odnosi się motto firmy – „Innovation in process”. Wdrożenie w roku 1995 zintegrowanego systemu ERP proALPHA miało decydujące znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Produkty, w zbiór których wchodzą zwykłe kubły metalowe i gotowe do użycia kosze do zmywarek muszą w krótkim czasie trafiać do odbiorców i jednocześnie spełniać wysokie standardy – dlatego właśnie do najważniejszych czynników, które zagwarantowały firmie Drahtzug Stein sukces należą jakość i bezpośredni kontakt z klientem. Aby transport do klienta był jak najkrótszy firma w sposób elastyczny planuje produkcje, a dzięki zakładom produkcyjnym rozlokowanym we Włoszech, Francji, Stanach Zjednoczonych i Polsce firma może sobie na to pozwolić.

Niezbędna jest punktualność, jako że na przygotowanie dostawy przeznaczone są zwykle dwie godziny. Ze względu na swoje gabaryty niektóre z produktów wymagałyby dużych powierzchni magazynowych (np. kosze do zmywarek), jednak przyzakładowe magazyny nie są duże. „Prosto z linii produkty są przewożone transportem drogowym do składów konsygnacyjnych klientów, dlatego to tak istotne, by wszystkie procesy współgrały ze sobą pod każdym względem”, mówi dyrektor zarządzający Wolfgang Stein.

Krótkie czasy dostaw to efekt optymalnego zaplanowania każdego detalu

Dużym wsparciem pomagającym w nadawaniu priorytetów zleceniom produkcyjnych jest moduł systemu proALPHA do zaawansowanego planowania produkcji APS (Advanced Planning and Scheduling). Informuje on również o ograniczonych lub kończących się zasobach, a w razie potrzeby zgłasza propozycje alternatywnych rozwiązań. Bardzo dużo zależy od systemu APS, choćby ze względu na nawet 100 000 artykułów metalowych produkowanych każdego dnia przez 350 pracowników w samym tylko zakładzie macierzystym w Altleiningen, które powlekane są tworzywami sztucznymi i wymagają ekstremalnie krótkich terminów dostaw.

Przykładowo, proALPHA zapisuje różne warianty stalowych koszy do zmywarek, by następnie przekazywać informacje pracownikom na dalszych etapach produkcji, takich jak linie powlekania. Tam konstrukcje druciane nagrzewa się, maluje proszkowo i pokrywa warstwą zabezpieczającą. „Pracownicy obsługujący piec mogą dzięki temu optymalnie rozplanować pracę, a cały proces przebiega sprawnie, bez opóźnień. Produkujemy dziennie ok. 45000 elementów, co stanowi dla nas nieustanne wyzwanie. ”, mówi Frank Grimm, kierownik działu ds. przetwarzania danych. 

Elastyczność produkcji całych serii i pojedynczych elementów 

Przy wsparciu systemu ERP odbywa się w firmie Drahtzug Stein wytwarzanie pojedynczych narzędzi lub wzorów produkcyjnych. Aktualnie w bazie danych znajduje się łącznie 80 000 różnych artykułów i ponad 40 000 zestawień materiałowych. „Możliwość wprowadzenia różnych metod produkcji i warunków dostawy to jedna z zalet systemu proALPHA”, podkreśla Frank Grimm. 

Zlecenia realizowane są w dwojaki sposób – na zamówienie dla niektórych klientów, a dla innych elastycznie, w zakresie objętym umowami ramowymi.

Niemieckie przedsiębiorstwo to firma rodzinna, zaopatrująca również bezpośrednio magazyny licznych klientów. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest szybkość działania i elastyczność, ponieważ bardzo często nie wiadomo z wyprzedzeniem, które dokładnie produkty będą w danej chwili niezbędne. To powoduje, że firma Drahtzug Stein musi być nieustannie przygotowana na wytworzenie i dostarczenie nowych produktów w maksymalnie jak najkrótszym czasie. Bardzo często zamówienia, które przyjmowane są w systemie proALPHA w sposób elektroniczny, dostarczane są w formie papierowej kierowcom kursującym między magazynami klientów i oddziałami firmy – tego rodzaju informacje również wdrażane są do systemu ERP.

Wydajność jest lepsza dzięki zarządzaniu dokumentacją 

Firma Drahtzug Stein podniosła wydajność w wielu obszarach, dzięki wdrożeniu systemu proALPHA. Poprzez indeksowanie słów kluczowych zostało usprawnione zarządzanie dokumentacją – moduł proALPHA DMS poprzez zapisane kryteria wyszukiwania system proponuje teksty standardowe, które można dowolnie zmieniać i wybierać. System zapisuje również hasła wyszukiwania dla dokumentów poddawanych archiwizacji, co pozwala unikać błędów i sprawia, że wyszukiwanie staje się znacznie szybsze. 

Nowe słowa kluczowe mogą być dodawane samodzielnie przez pracowników. Podczas archiwizowania listu przewozowego ustala się takie informacje, jak data, użytkownik, numer dostawcy oraz wewnętrzny numer referencyjny, który dodawany jest przez pracownika. „Dzisiaj wszyscy znajdujemy w systemie potrzebne dokumenty bez marnowania czasu na żmudne wyszukiwanie”, wyjaśnia Frank Grimm. 

Sprawia to, że skróceniu uległ również czas reakcji – zarówno klienci, jak i dostawcy bezpośrednio z systemu otrzymują wiadomości elektroniczne z większością dokumentów. Moduł DMS pozwala już podczas rozmowy telefonicznej wyjaśnić bezproblemowo większość spraw, bez dodatkowych telefonów i czekania. 
Sprawna międzynarodowa komunikacja 

Sprawna komunikacja między oddziałami to podstawa działalności firmy Drahtzug Stein. Każdy z oddziałów jest bez wyjątku podłączony do systemu proALPHA, co w przypadku przedsiębiorstwa międzynarodowego ułatwia komunikację – system dostępny jest w językach danych krajów. Dzięki modułowi Intercompany w specjalnym formacie pAI możliwa jest wymiana danych, a domyślnie ustawione procesy również w tym zakresie przyspieszają pracę. Aktualnie system ERP wykorzystywany jest obecnie na 350 stanowiskach pracy w 5 różnych krajach. 

- „Jeśli wdrażamy jakieś oprogramowanie, to powinno ono usprawniać naszą pracę. I właśnie tak jest z proALPHA” - mówi Frank Grimm. Przykładowo, procedura zamawiania i zatwierdzania zakupów jest obecnie bardziej przejrzysta, niż kiedykolwiek. Jest również jednolita. Nie trzeba już dzisiaj zastanawiać się nad priorytetem zleceń – bez różnicy, czy chodzi o dużą partię tanich artykułów czy o zamówienie na dużą kwotę. Zapytania ofertowe analizowane są każdego dnia przez odpowiednich pracowników, dzięki monitorowi zadań proALPHA. Pozwala to na podjęcie decyzji w firmie Drahtzug Stein, czy konkretne zlecenie ma zostać przekazane do realizacji maksymalnie w ciągu pół dnia od momentu otrzymania zamówienia – w każdym z oddziałów na całym świecie.

Ponadprzeciętna obsługa źródłem satysfakcji klientów

Inteligentne planowanie procesów produkcyjnych w Drahtzug Stein posiada istotny element, jakim jest przygotowanie etykiet pod kątem konkretnych klientów. ProALPHA już na etapie planowania produkcji oblicza na podstawie zlecenia liczbę potrzebnych etykiet dla danego klienta, tak, by każdy z nich mógł otrzymać towary opatrzone gotowymi już etykietami z ich własnym logo, przeznaczonymi dla końcowego odbiorcy, co sprawdza się szczególnie choćby w przypadku dużych sieci sklepów meblowych. Następnie system drukuje gotowe etykiety.

 

Powoduje to, że niemiecka firma jednocześnie usprawnia własne procesy logistyczne i zwiększa lojalność oraz zadowolenie klientów i odbiorców.
- „Za pomocą dobrego systemu ERP można o wiele łatwiej zarządzać takim przedsiębiorstwem jak nasze”, przekonuje szef firmy Wolfgang Stein, „zwłaszcza, jeśli w perspektywie ma się dalsze poszerzanie oferty o nowe produkty i ekspansję na rynki międzynarodowe.”


Źródło: proALPHA

proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 50 66 500
POWIĄZANE
Roboty będą produkować roboty Firma ABB oficjalnie rozpoczęła budowę nowej fabryki robotów i ośrodka badawczego ...
CAMdivision partnerem SDIS w Polsce i CEE FY2021 CAMdivision został największym i jedynym Platynowym partnerem SDIS w Polsce i CEE FY2021....
Czym są systemy RFID i do czego służą? Nowoczesne i zautomatyzowane przedsiębiorstwa, w których następuje bardzo duży prz...
Oprogramowanie do zarządzania produkcją Fastems Nowa domena oprogramowania może Planować, Kontrolować i Monitorować nawet niezautomatyzow...
Roboty przemysłowe - raport IFR 2019 Jak informuje Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robotics - I...
Jak rozpocząć proces cyfrowej transformacji Już 10 grudnia br. o godzinie 9:30 odbędzie się konferencja, podczas której zostan...
Partnerzy