Szukaj w działach:

O współpracy na III Forum Cobotyki

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

17 października 2019 r. we Wrocławiu odbędzie się III edycja Forum Cobotyki, zrzeszająca wiodących producentów z branży robotów współpracujących i mobilnych, którzy spotkają się i podzielą swoim doświadczeniem.  

Na konferencji uczestnicy zdobędą wiedzę między innymi na temat tego, jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja przedsiębiorstw (niezależnie od ich wielkości), dzięki wykorzystaniu robotów współpracujących oraz mobilnych. To, co wyróżnia te urządzenia, to funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowania, kompaktowa budowa, bezpieczeństwo implementacji i eksploatacji (łatwość programowania). Dzięki równoczesnej pracy robotów i człowieka odciążają one od ciężkich, monotonnych i niebezpiecznych prac. Ze względu na swoje właściwości coboty odgrywają zatem ważną rolę w cyfrowej transformacji – obniżając koszty produkcji polskich przedsiębiorstw, poprawiając wydajność i zwiększając elastyczność.

– „Forum Cobotyki to unikatowa okazja zobaczenia wielu aplikacji i zastosowań robotów współpracujących oraz mobilnych w jednym miejscu. Współczesny przemysł dąży do automatyzacji prac powtarzalnych, rutynowych, co powoduje zmniejszenie liczby tradycyjnych miejsc pracy w produkcji, ale jednocześnie uwalnia potencjał ludzki. Chcemy pokazać przedsiębiorcom, jak podejść do tematu inwestycji w robotyzację, by uświadomić im dynamikę transformacji przemysłu” – mówi Marcin Gwóźdź, wiceprezes ProCobot do spraw sprzedaży. – „Podczas wydarzenia zaprezentujemy m.in. wykorzystanie cobota z systemem wizyjnym w aplikacji kontroli jakości, zrobotyzowaną stację do paletyzacji opakowań, czy montaż elementów elektronicznych na płytce PCB z wykorzystaniem robotów współpracujących.”

Praca przyszłości z robotem

Dzięki robotyzacji możliwe jest wprowadzenie zmian w procesie produkcji, jak i na rynku pracy. Umożliwia ona tworzenie zapotrzebowania na powstawanie nowych zawodów połączonych z programowaniem, obsługą i kontrolą robotów, a także integracją z systemem produkcji.

Według raportu przygotowanego przez doradztwo strategiczne McKinsey Polska „Polska 2030. Szansa na skok do gospodarczej ekstraklasy”, w Polsce nawet 49% czasu pracy zajmują czynności, które prawdopodobnie do 2030 roku zostaną zautomatyzowane, a to z kolei przełoży się na 7,3 mln miejsc pracy. Jednocześnie postęp automatyzacji napędzać będzie powstawanie nowych miejsc pracy, które wynikać będą z rozwoju nowych technologii, przenikania się globalnych trendów oraz zwiększenia produktywności.

III Forum Cobotyki przyświeca idea mająca na celu zwiększanie świadomości przedsiębiorców w tematyce robotów i aplikacji, które współpracują w obszarach potrzeb nowoczesnych fabryk i wydajnych produkcji. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną korzyści płynące z wdrożenia robotów i automatyzacji przedsiębiorstw, z uwzględnieniem szczególnie trudnych okoliczności w kontekście znalezienia i utrzymania produkcyjnych pracowników, z jakimi obecnie zmaga się wiele firm.

– „Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie zarówno konferencją, jak i prezentowanymi robotami.” – mówi Ewa Kaucz, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – „Z satysfakcją odnotowujemy fakt, że Wrocław stał się polskim centrum cobotyki, miejscem przyciągającym wielu przedsiębiorców zainteresowanych najnowszymi technologiami produkcji” – dodaje.

Robotyzacja w praktyce

Firma ABI Research przeprowadziła analizę przewidującą, że rynek cobotów osiągnie swój największy rozkwit w ciągu nadchodzącej dekady. Szacuje się, że coboty obejmą 29% całego rynku robotów przemysłowych do 2030 roku. Przedsiębiorstwo produkcyjne, które opiera się na założeniach Przemysłu 4.0, opiera się na trzech filarach: digitalizacji, prototypowaniu oraz bezpiecznej współpracy ludzi i robotów. To z kolei sprawia, że możliwa jest bezpieczna praca bez zabezpieczeń ochronnych, a to umożliwia pozytywny wpływ na jakość i wydajność produkcji.

 „Roboty współpracujące wspierają pracowników w realizacji procesów przemysłowych i odciążają ich w zadaniach monotonnych oraz niebezpiecznych. Nasze doświadczenia pokazują, że często firmy zaczynają od prostej aplikacji, natomiast wraz z coraz lepszą znajomością sposobu działania i programowania cobotów, pracownicy są w stanie samodzielnie znajdować kolejne procesy, które mogą być efektywnie zautomatyzowane. To pozwala na ciągłe doskonalenie aplikacji i czerpanie większych korzyści z jednego, elastycznego rozwiązania” – mówi Slavoj Musilek, General Manager CEE w firmie Uniwersal Robots, będącej liderem na rynku cobotów. – „Dzięki cobotyzacji spadają koszty wytwarzania, otwierając możliwości rozwoju biznesu nie tylko dużym przedsiębiorstwom, ale także małym i średnim firmom. Z wielkimi nadziejami czekamy na III edycję Forum Cobotyki, która pozwoli nam zaprezentować jego uczestnikom najnowsze rozwiązania w obszarze robotów współpracujących.”

Pośród zrobotyzowanych aplikacji, które będą prezentowane, podczas forum znajdą się między innymi: precyzyjny montaż pinów w głowicy silnika przez robota z czujnikiem siły, automatyczne nakładanie kleju przez robota współpracującego na elementy zdefiniowane przez użytkownika, automatyzacja transportu w logistyce dzięki wykorzystaniu robotów mobilnych i detekcja elementów 3D na podstawie obrazu kamery.

 „Mobilne roboty pozwalają zautomatyzować działania związane z transportem w zakładach produkcyjnych. Zapewniają szybki zwrot z inwestycji, często w czasie krótszym niż rok. Urządzenia te są obecnie wykorzystywane przez producentów w wielu branżach do automatyzacji transportu wewnętrznego” – mówi Thomas Visti, CEO Mobile Industrial Robots. – „Podczas Forum Cobotyki liczymy na obecność przedsiębiorstw zainteresowanych tymi rozwiązaniami, dzięki czemu będziemy mieli sposobność zaprezentowania możliwości robotów mobilnych szerokiej grupie uczestników.”

Uczestnicy wydarzenia zdobywać będą informacje na temat innowacji w rozwoju biznesowym i w rozwoju produkcji. Według raportu przygotowanego przez World Economic Forum, Future of Jobs 2018 do 2022 roku wszystkie branże zwiększą udział zatrudnienia na etatach związanych z innowacjami z 16% do 27% na wszystkich stanowiskach.

Forum organizowane jest przez firmę ProCobot. Wydarzenie posiada Patronat Honorowy, który objęła Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Wydarzenie skierowane jest do dyrektorów fabryk, menadżerów produkcji, inżynierów robotyków i automatyków z dużych, małych oraz średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.

Partnerstwo strategiczne nad wydarzeniem objęły firmy Mobile Industrial Robots oraz Universal Robots. Partnerami zostały również firmy, takie jak: Kogena, OnRobot, KOGENA, SICK, Schmalz, Siemens, Sparkrobots, Pneumatic Complex, Robotiq, Elokon, Drim, DLL, Biuro Inżynierskie IEC, EasyRobotics, AKE Robotics i Balluff.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja oraz pełna agenda znajdują się na stronie: www.forum-cobotyki.com.pl
Więcej o Forum Cobotyki na Zrobotyzowany.pl


Źródło: Omega Communication, Zrobotyzowany.pl
 

POWIĄZANE
Zdecentralizowane pakiety napędowe Lenze Firma Lenze oferuje zdecentralizowaną technologię napędową​ dla prostych i złożonych zast...
Bezpłatne zaproszenie na ITM Industry Europe 2023 Prezentowana podczas ITM INDUSTRY EUROPE oferta liderów przemysłu od lat przyciąga...
Schneider Electric ogłasza zamiar sprzedaży działalności w Rosji Od dnia 24 lutego 2022 Schneider Electric wstrzymał wszystkie nowe inwestycje oraz między...
ŚCITT z dotacją na automatyzację i robotyzację Ponad 400 tysięcy złotych dostanie Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technolog...
Przewodnik po Targach INNOFORM 2019 Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®...
Odbierz bezpłatne zaproszenie na INNOFORM® 2024 Fachowa wiedza, branżowe nowości, merytoryczne dyskusje. Tak w skrócie zapowiada s...
Partnerzy