Szukaj w działach:

Zrobotyzowana cela gratująca i wykonująca fazowanie Flexmill

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Gratowanie i fazowanie zębatek kół przekładni za pomocą ściernic w sposób manualny może być trudnym, brudnym i niebezpiecznym zadaniem.

Flexmill oferuje zrobotyzowane cele gratujące i wykonujące fazowanie zębatek w sposób dokładny, powtarzalny i bezpieczny. 

„Case study” na przykładzie wdrożenia w Fińskim przedsiębiorstwie Katsa.

W fińskim przedsiębiorstwie „Katsa”, zajmującym się produkcją przekładni zębatych, pracownicy działu obróbki niechętnie podejmowali się ręcznej obróbki zębatek. W związku z tym operacje te stały się wąskim gardłem w procesie produkcyjnym firmy, często powodując znaczne opóźnienia w dostawach.

Aby wyeliminować wąskie gardło i poprawić przepływ pracy oraz jakość wykończenia, firma Flexmill Oy dostarczyła Katsa zrobotyzowaną celę, która zastąpi ręczne usuwanie zadziorów i wykańczanie zębatek o średnicy od 50 mm do 1,5 m. Cela- będąca standardowym produktem firmy - zawiera robota przemysłowego ABB, którego zadaniem jest chwytanie i manipulowanie specjalnie zaprojektowanymi narzędziami, zbudowanymi i dostarczonymi przez firmę Flexmill.

hornetrobotics/L_series_gear_5


Katsa produkuje szeroką gamę przekładni zębatych, zazwyczaj w małych seriach. Firma Flexmill wyposażyła zrobotyzowaną celę tak, aby wymiana obrabianego detalu była szybka i łatwa. Cela wraz z jej oprogramowaniem stanowi zautomatyzowany system, który może być obsługiwany bez specjalnego szkolenia czy umiejętności technicznych. Czas potrzebny do zaprogramowania urządzenia został zminimalizowany, a sama cela posiada podwójny system obrotowych stołów, który umożliwia obróbkę zębatki, podczas gdy operator ładuje na drugi stół kolejną.

W celu zapewnienia usunięcia całego nadmiaru materiału na obrabianych zębatkach, autorskie oprogramowanie Flexmill wykorzystuje parametry geometryczne zębatki w celu automatycznego zaprojektowania trajektorii narzędzia. Niektóre z tych parametrów są znane i dostępne dla wielu różnych zębatek wykonywanych przez Katsa. Dane te mogą być wprowadzone ręcznie przez operatora do sterowania celi Flexmill.

Nieznane parametry są mierzone za pomocą bezprzewodowej sondy dotykowej. Wszystkie dane pomiarowe są następnie wykorzystywane przez oprogramowanie sterujące Flexmill do generowania pełnego, zautomatyzowanego cyklu gratowania. Obsługa celi nie wymaga specjalnej wiedzy z programowania czy obsługi.

flexmill-katsa


Pan Sami Niemelainen jest kierownikiem ds. jakości i rozwoju w Katsa:
- „W przeszłości, gdy pracownik miał dużą partię zębatek do gratowania lub fazowania, jakość pomiędzy pierwszym a ostatnim detalem była niespójna. Operatorzy musieli być dobrze wyszkoleni, aby prawidłowo wykonać obróbkę."

- „Niezależnie od poziomu umiejętności, ręczne gratowanie nie jest ulubioną czynnością dla nikogo - jest brudne, czasochłonne i trudne do wykonania. Zanim zainwestowaliśmy w celę Flexmill, zawsze mieliśmy kolejkę detali czekającą na obróbkę. Teraz każdy pracownik może wykonać to zadanie. Nie ma już kolejki detali czekających na obróbkę, a czas realizacji jest stały i przewidywalny. Poprawie uległa również jakość detali, a usuwanie zadziorów jest teraz czystsze i bezpieczniejsze dla naszych pracowników.”

Janne Mäkelä, dyrektor ds. zarządzania produktem i marketingu w firmie Flexmill wyjaśnia dlaczego klienci zastępują ręczne operacje obróbki wykończeniowej zrobotyzowanymi celami.

- „Różni klienci mają różne priorytety”, mówi, „ale generalnie ręczna obróbka wykończeniowa jest mniej korzystna i mniej skuteczna z kilku powodów: jakość wykończenia może być niepowtarzalna; współczynnik odpadu wysoki; praca jest trudna, niebezpieczna i brudna, a w niektórych przypadkach może powodować narażenie pracownika na substancje rakotwórcze. Urazy w trakcie obróbki ręcznej są częste, a generalnie sama praca jest mało atrakcyjna, o niskim statusie, której pracownicy po prostu nie chcą wykonywać ”.

Klienci Flexmill mają możliwość wyboru zrobotyzowanej celi z szerokiego zakresu standardowych platform, w zależności od zastosowania i rozmiaru obrabianego detalu.

- „Platformę Flexmill można wyposażyć w narzędzia i moduły procesowe, w zależności od konkretnych wymagań klienta” - mówi Mäkelä. „Narzędzia i moduły procesowe mogą być standardowe, z zakresu, który opracowaliśmy, lub mogą być wykonane na zamówienie, w zależności od wymagań obróbczych. Konstruujemy również narzędzia dla integratorów zrobotyzowanych procesów przemysłowych. 

- „Niektóre z naszych rozwiązań, takie jak, automatyczna wymiana zużytego pasa szlifierskiego - pozwalają na bezobsługową pracę urządzenia, są opatentowane i dostępne tylko w Flexmill. W przypadku gdy klient obrabia podzespoły o wysokiej wartości, niezbędne jest aby narzędzia wykonawcze były odpowiednie zaprojektowane, dokładnie wykonane i niezawodne. ”

 

hornetrobotics/flexmill-katsa


O Flexmill:

Flexmill Oy projektuje i buduje zaawansowane, zautomatyzowane rozwiązania do wykańczania powierzchni dla największych i najbardziej znanych na świecie firm produkcyjnych i inżynieryjnych w przemyśle lotniczym, samochodowym, energetycznym i morskim.

Rozwiązania Flexmill opierają się na platformach zrobotyzowanych o różnych rozmiarach, służących do obróbki precyzyjnej części maszyn, szlifowania, fazowania, usuwania zadziorów, szlifowania i polerowania (technika szlifowania napędzanymi pasami ściernymi ).

Klienci firmy Flexmill wymagają łatwych w obsłudze, niezawodnych systemów w celu zredukowania lub wyeliminowania ręcznej obróbki wykończeniowej detali, w tym detali o skomplikowanych profilach powierzchni, takich jak łopatki turbiny.

Gdy precyzyjne elementy są gotowe do obróbki wykończeniowej, stosowanie technik ręcznych jest ryzykowne; detale są po prostu zbyt cenne. Coraz więcej klientów żąda od dostawców korzystania z zautomatyzowanych systemów obróbki wykończeniowej, aby uniknąć braku powtarzalności, niedokładności i odpadów.

Stosowanie ręcznych technik wykańczania może być również sprzeczne z zasadami BHP firmy będąc trudnymi, brudnymi i potencjalnie niebezpiecznymi procesami.

Zrobotyzowane cele Flexmill oparte są na małej, średniej, dużej lub bardzo dużej platformie. Firma produkuje standardowe i dopasowane do potrzeb klienta moduły procesowe oraz narzędzia z napędem. Tworzy również własne oprogramowanie do automatycznego generowania trajektorii narzędzia z minimalnym lub żadnym wkładem operatora zrobotyzowanej celi.

Wyłączny dystrybutor Flexmill w Polsce: Hornet Robotics


Źródło: Hornet Robotics

Hornet Robotics
Cząstków Mazowiecki 153
05-152 Czosnów
+48 512 346 806
POWIĄZANE
Robot ABB SWIFTI - szybkość, precyzja i bezpieczeństwo Nowy przemysłowy robot ABB SWIFTI™ to wiodąca w swojej klasie szybkość, precyzja i ...
Bosch Rexroth - wyzwania na 2024 rok W roku finansowym 2023 firma Bosch Rexroth ponownie zanotowała silny wzrost. W poró...
Nowa klasa osiągów bezszczotkowych serwosilników DC FAULHABER rozszerzył wyjątkowo mocną rodzinę produktów BP4 o bezszczotkowy serwosi...
Kompendium wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa Siemens udostępnia kompendium wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Publikacja...
Minimalny ruch, maksymalna wydajność – EPSON serii N Firma EPSON w nowej linii robotów 6 - osiowych serii N postawił sobie trzy kryteri...
Sprzedaż robotów wzrośnie dziesięciokrotnie Sprzedaż robotów dla przemysłu zwiększy się przynajmniej dziesięciokrotnie w ciągu ...
Partnerzy