Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

PLASTPOL - miejsce spotkań branży

 

PLASTPOL Targi Kielce 2018
 

Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL w Targach Kielce utrzymują pozycje najbardziej międzynarodowego wydarzenia branży w Polsce.

Ponad 50 procent wystawców targów pochodzi spoza granic naszego kraju. Najświeższe wyniki PlasticsEurope za rok 2017 mówiące, że najwięcej inwestorów zagranicznych w sektorze przetwórstwa tworzyw jest z Niemiec, Austrii i Włoch, pokrywają się z wynikami Plastpolu – to firmy z tych krajów stanowiły najliczniejszą grupę wystawców.

„Jak wynika z najnowszych danych PlasticsEurope, które fundacja zaprezentowała premierowo podczas konferencji otwierającej Plastpol na wieży widokowej Centrum Kongresowego Targów Kielce, branża w Polsce wzrosła od 2016 roku o 9 proc. Oznacza to, że polskie firmy z branży dynamicznie się rozwijają, rośnie zapotrzebowanie na tworzywa, co przekłada się na jakość spotkania w Kielcach” – komentuje prezes Andrzej Mochoń. - „Zarówno ta, jak i poprzednia edycja targowa umocniły rolę targów PLASTPOL, jako wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa tworzyw w Europie Środkowo-Wschodniej.” 

„Warto podkreślić, że podobnej rangi wystawy po prostu się nie odbywają u naszych sąsiadów zza południowej i wschodniej granicy. Co wielokrotnie przewija się w rozmowach z wystawcami. W ciągu czterech dni Targi Kielce odwiedziło blisko 19.000 osób” – mówi Kamil Perz, Dyrektor Wydziału Targów w Targach Kielce.

Według organizatora, w trakcie tegorocznej XXII edycji PLASTPOL można było zobaczyć ofertę 812 firm z 39 krajów, natomiast powierzchnia targowa wyniosła 34.000 metrów kwadratowych we wszystkich 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka. 

Podczas PLASTPOLU zwiedzający mogli zapoznać się ekspozycjami firm z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Płd., Litwy, Luxemburga, Malezji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenia, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Uzbekistanu, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch i oczywiście z Polski. 

 

PLASTPOL 2018 Dopak
 

Gala Platinum Plast

W trakcie uroczystej gali Platinum Plast nagrodzono najlepsze produkty oraz najpiękniejsze stoiska. Komisja konkursowa XXII Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Koszkula z Politechniki Częstochowskiej przyznała w poszczególnych kategoriach wyróżnienia oraz medale Targów Kielce dla najlepszych produktów prezentowanych podczas wystawy. Doceniono także sposób aranżacji przestrzeni targowej – czyli najbardziej interesujące stoiska.

Pełna lista nagrodzonych podczas targów PLASTPOL 2018

IX edycja Omniplast 

Konkursu wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa tradycyjnie odbył się pierwszego dnia targów. Podczas dziewiątego finału Omniplast w ostatecznej rozgrywce zwyciężył Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan. Drugie miejsce zajął Paweł Rup z firmy A. Schulman Polska, a trzecia lokata przypadła Jackowi Kulisiowi, reprezentującemu firmę  Wittmann Battenfeld Polska.

„Od pomysłu do przemysłu” 

Projektowanie oraz rozwój konstrukcji wyrobów z tworzyw sztucznych stało się głównym tematem dwudniowego Seminarium Technicznego Plastech Info. W trakcie wydarzenia debatowano między innymi o praktycznych rozwiązaniach, jakie wdrażają polskie firmy. Podczas prezentacji prelegenci poruszali m.in. temat integracji maszyn i problematykę idei Przemysłu 4.0. Mówiono o rozwiązaniach zwiększających wydajność maszyn, nowościach technologicznych oraz innowacyjnych pomysłach na usprawnienie pracy. Dużo miejsca poświęcono tematyce SmartMonitoringu, służącemu do bieżącej kontroli pracy maszyny, centrów produkcyjnych czy nawet całych zakładów. Jednym z zagadnień seminarium stały się aplikacje mobilne, pomagające w zarządzaniu produkcją z dala od zakładu – np. system CMS sygnalizujący błędy oraz uszkodzenia maszyn, który połączony z aplikacją daje możliwość śledzenia ewentualnych awarii.

Spotkania wystawców

Targi PLASTPOL obfitowały w wiele spotkań, eventów, które w trakcie czterech dni odbywały się na stoiskach wystawców. Sportowe emocje wywołała obecność zawodników i zawodniczek zespołów siatkarskich. Na stoisku Grupy Azoty gościły Izabela Bełcik i Agnieszka Bednarek-Kasza. Siatkarki opowiadały o sobie, a na koniec rozdały piłki z autografami. W kolejnym dniu PLASTPOL odwiedzili Sławomir Jungiewicz i Rafał Szymura, siatkarze ZAKSY, którzy oprócz spotkania z publicznością przekazali Targom Kielce, na ręce Kamila Perza, Dyrektora Wydziału Targów koszulkę z podpisami. 

Branża tworzyw sztucznych w Kielcach

Cztery targowe dni poprzedziło spotkanie sektora tworzyw sztucznych „Perspektywy – Innowacje – Wyzwania” organizowane wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska i Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Wydarzenie zgromadziło czołowych przedstawicieli firm branży z Polski. Rozmawiano o jej kondycji oraz aktualnych wyzwaniach. W tym roku podstawowym tematem spotkania była ogłoszona w styczniu br. przez Komisję Europejską Strategia dla tworzyw sztucznych, a także inne zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, a także wpływ, jaki planowane w tym zakresie zmiany mogą mieć na branżę tworzyw sztucznych w Polsce i Europie.

Branża tworzyw sztucznych w Kielcach
Fot.: Targi Kielce 

Interesujące dane od PlasticsEurope 

W czasie pierwszego dnia targów PLASTPOL zostały opublikowane najnowsze szacunkowe dane dotyczące produkcji oraz zapotrzebowania na tworzywa w Polsce i w Europie w roku 2017. Wskazują one, że zapotrzebowanie to wciąż wzrasta, a sektor aktywnie się rozwija. Zużycie tworzyw w roku 2017 w Polsce określa się na ok. 3,5 mln, co oznacza wzrost aż o 9% w porównaniu do roku 2016. To bardzo dobry wynik na tle całej Europy, gdzie wzrost ten szacowany jest na 3,5%, a wielkość zapotrzebowania na 51,7 mln ton. Ilości tworzyw wykorzystywanych na potrzeby przetwórstwa w Polsce stanowi ok. 6,8% średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. 

„Przed polskim i europejskim przemysłem tworzyw sztucznych stoją nowe wyzwania, mogące negatywnie wpłynąć na konkurencyjność branży tworzyw sztucznych, które są związane z ogłoszoną przez Komisję Europejską na początku roku Strategią na temat tworzyw sztucznych i wdrażaniem Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)” - zwracał uwagę podczas konferencji Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska. - „Być może pojawią się ograniczenia związane z konkretnymi wyrobami, podobnie jak to było w przypadku foliówek. Równie ważne jest efektywne zatrzymanie zanieczyszczanie środowiska, w tym środowiska morskiego, porzucanymi odpadami tworzyw sztucznych. Tu przemysł od lat realizuje programy mające na celu promowanie sprawdzonych rozwiązań w zagospodarowaniu odpadów tworzyw sztucznych, a także promowania prawidłowych zachowań konsumenckich.” 

Następna, XXIII edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędzie się 28-31 maja 2019 r.


Więcej na stronie internetowej: www.targikielce.pl


Źródło: Targi Kielce, Zrobotyzowany.pl

Dodano 13.06.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy